Bilgii.net

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir? Ütünüzü Uzun Ömürlü Kullanın

11.10.2018
Ütü Kireci Nasıl Temizlenir? Ütünüzü Uzun Ömürlü Kullanın

Ütünüz sürekli kireçleniyor ve artık bu durumdan rahatsız mı oluyorsunuz? Ütünüzde yer alan kireçlerin nasıl temizleneceğini merak mı ediyorsunuz? Ütünüzde kireç oluşumunu önlemek için hangi yöntemleri yapmalısınız? Hepsi ve daha fazlası ütü kireci nasıl temizlenir yazımızda sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Burada yer alan bilgiler ışığında artık ütünüzde yer alan kireçlerden daha kolay yolla kurtulabilirsiniz.

Evlerde en çok kullanılan küçük ev aletlerinden biri olan ütüler zaman zaman çıkartmış oldukları problemler ile de bilinirler. Ütü kireçlenmesi sonucu ütü giysiye yapışabilir, giyside kireç parçaları bırakabilir veya yeteri kadar ısıyı giysinize vermez. Kireçlenme sonucu kapanan bu ütü deliklerinin en uygun yöntemler ile açılması büyük önem taşır. Ütünüzün işlevini eski yerine getirmek veya önceden önlemini almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Ütü Kireci Temizlemek

Kireç oluşumu su ile temas eden yüzeylerde sudaki sert minerallerin birikmesi ile oluşmaktadır. Sert sularda görülen bu durum ütü haznesine dolduktan sonra ütünün buhar çıkartması sonucunda sert minerallerin ütünün deliklerini kapatmasına ve burada kireç tabakası oluşmasına neden olur. Bu nedenle çeşme suyu yerine içme suyunu ütünüzde tercih ederek önceden önleminizi alabilirsiniz. Kireç tabakası metal yüzeyde oluştuğundan dolayı eğer ütünüzü zamanında temizlemezseniz ütünüzün iç haznesi de tamamen kapanacak ve buhar çıkarması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kireç tutmadan önce veya tutma aşamasında olduğunu fark ettiğiniz ütünüzün bakımının ve temizliğini zamanında yapmanız ütünüzün ömrünü uzatacaktır.

Ütü Kireci Temizleme Yolları

Ütünüz kireç tuttuysa aşağıdaki ütü kireci temizleme yollarını başvurarak ütünüzü temizleyebilirsiniz.

  • Kireç oluşumu için en etkili yöntemlerden biri suyun içerisine limon tuzu eklemek ve ardından kaynatmaktır. Bu işlemin ardından bu karışımı ütünüzün haznesine koymalı ve ütünüzü çalıştırmalısınız. Ütüden bu sayede kireçlerin döküldüğünü ve çıktığını görebilirsiniz.
  • Kulak temizleme çubuğunun üzerine beyaz sirke dökün ve üzerine beyaz sirke dökmüş olduğunuz bu kulak temizleme çubuğunu ütünüzün kireç tutan deliklerine sürün. Bu yöntem de ütünüzde ki kireci sökecektir.
  • Beyaz sirke yöntemini dilerseniz de ütünüzün içerisinde kullanabilirsiniz. Ütüyü ardından çalıştırmalısınız. Bu yöntem ile de kireçler ütünüzden ayrılacaktır.
  • Ütünüzün kireçlenme durumunu ilk baştan önlemek istiyorsanız eğer bu durumun da çözümü vardır. Ütü yaparken kullanacağınız suyu önceden kaynatın ve soğuduktan sonra ütünüzde kullanın. Bu işlem ile suyun içerisinde yer alan sert mineraller yumuşayacak ve ütünüzde kireç oluşumuna izin vermeyecektir.

 

Ütüdeki Kireci Kolay Temizleme Yöntemi

Ütüler evlerde kullanılan küçük ev aletleridir ve düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir. Düzenli onarım ve bakım ile birlikte ütünüzü daha uzun ömürlü kullanabilir ve kireçlenmenin önüne geçebilirsiniz. Düzenli bakım ve onarım yapmanıza rağmen eğer kireç tabakaları oluşmaya devam ediyorsa yukarıdaki yöntemleri hemen deneyebilirsiniz. Fakat düzenli bakım ve onarım ile bu tabakaların oluşumun önüne geçmeniz oldukça mümkünüdür. Aksi durumda ütünüzde kireçlenme meydana gelecek ve bu durum zamanla ütünün iç mekanizmalarına kadar yayılabilecektir. Sonuç olarak ütünüz sahip olduğu işlevi yerine getirememeye başlar. Ütünüzde kireç oluşumunu önlemek için bir başka yöntemden daha bahsedilebilir. Bu yöntem genellikle daha kalın tabakalar içim çözüm yolu arayan kişilere yardımcı olabilir. Diğer yöntemler işinize yaramadıysa bu yöntem ile mutlaka kesin sonuç alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir fincan hidrojen peroksit ile birlikte bir fincan suyu karıştırmaktır. Ardından bu karışımı ütünüzün su haznesine koymalısınız. Ardındansa ütünüzü çalıştırabilir ve sıcaklık ile kireç tabakalarının yok olduğunu gözlerinizle görebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net