Bilgii.net

Uçakta Söylenmesi Yasak Kelimeleri Biliyor Musunuz?

11.10.2018
Uçakta Söylenmesi Yasak Kelimeleri Biliyor Musunuz?

Teknolojinin ve sanayinin günden güne gelişmesi insanların hayatında büyük değişikliklere yol açmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise uçaktır. Çünkü uçak ulaşım aracı olarak bilet fiyatlarının da ideal bir hale gelmesi ile birlikte daha fazla tercih edilmektedir. Hem ulaşım hem de konfor açısından en önemli ulaşım aracıdır. Çünkü gidilecek yere eğer havaalanı var ise en kısa sürede ve en konforlu biçimde uçak dışında hiç bir araç ile gidemezsiniz. Fakat insan hayatında her alanda kurallar olduğu gibi uçaklar içerisinde de belirli kurallar vardır. Eğer bu kurallara uyulursa güzel ve konforlu bir yolculuk yapılır. Yok, eğer uyulmaz ise uçuş yasağından hapis cezasına kadar herhangi bir ceza ile karşılaşılabilir.

Uçuş Güvenliği

Uçaklar insanları gitmek istedikleri yerlere en kısa zamanda ve en konforlu biçimde ulaştırır. Bu yüzden dünya üzerinde en çok tercih edilen ulaşım türüdür. Ayrıca kaza riski en düşük olan ulaşım aracıdır. Çünkü artık insan kabiliyeti dışında yapay zeka tarafından yani otomatik pilot sayesinde de uçaklar çoğu zaman rotalarında giderler. Durum böyle olunca dünya üzerinde her yere uçaklar sayesinde ulaşım olmaktadır. Dünya üzerinde ulaşılamayan bir ülke bile kalmamıştır. Ayrıca uçaklar içerisinde düzeni sağlamak için belirli kurallar vardır. Bunlar Federal Havacılık İdaresi tarafından konulan kurallardır. Çünkü yolculuk sırasında havada oluşabilecek bir olay büyük bir facia ile sonuçlanabilir. Bu kurallar daha havaalanına girmeden başlar ve gideceğiniz yerdeki havaalanından çıkana kadar devam eder. Bu kuralları uçak içerisinde kabin görevlileri uygular. Yani kurallara uyulmadığı takdirde kabin görevlisi Federal Havacılık İdaresi tarafından kendisine verilen her türlü yetkiyi kurallara uymayan kişiler üzerinde uygulayabilir. Son yıllarda artan uluslararası terör faaliyetleri yüzünden Federal Havacılık İdaresi belirli şekilde tedbirler almıştır. Bunlardan en dikkat çekeni ise uçak içerisinde kullanılmaması gereken kelimelerdir. Bu kelimelere uçak içerisinde söylenmesi yasak kelimeler denir. Bu kelimelerden bir tanesini söylediğiniz takdirde kuralları kesin bir şekilde uygulama yetkisi olan kabin memuru tarafından kötü bir muameleye maruz kalabilirsiniz.

Uçakta Söylenmesi Yasak Kelimeler

Son yıllarda artan uluslararası terör faaliyetleri yüzünden Federal Havacılık İdaresi alarma geçmiş vaziyettedir. Güvenlik önlemlerini arttırıp bu konuda sıfır taviz noktasına gelmişlerdir. En fazla dikkat çeken kural ise yasaklı kelimelerin kullanılmasıdır. Bu kelimelerden bir tanesi bile söylendiği takdirde uçak içerisinde müdahale yetkisi olan kabin memuru tarafından yapılacak müdahalelere karşı yasaklı kelimeyi söyleyen kişi haksız durumdadır. Bu konuda hiç bir şekilde hak iddia edemez. Eğer uçuş sırasında bu kelimelerden bir tanesi kullanılır ise uçağın arka kısmına götürülür ve gidilen havaalanındaki yetkililere teslim edilirsiniz. Gerek duyulduğu takdirde uçak içerisinde kelepçe takma yetkisi bile kabin memurlarında vardır. Federal Havacılık İdaresi aşağıda yazan kelimelerin uçuş sırasında kullanılmasını yasaklamıştır.

  • Bomba
  • Füze
  • Terörist
  • Silah
  • Patlamak veya kelimenin türevleri patlama gibi
  • 11 Eylül saldırısı hakkında geçen bir konuşma
  • Cinayet
  • Kimyasal
  • İntihar
  • Ebola

Bu kelimeler dışında bazı davranışlarda bulunduğunuz takdirde yine cezai işlem uygulanır. Uçak içerisinde herhangi bir yolcuya saldırı, kabin görevlilerinin görevini yapmasını engellemek gibi davranışlarda cezaya sebep olan davranışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net