Bilgii.net

Turşu Nasıl Yapılır? Salatalık ve Karışık Turşu için İpuçları

12.10.2018
Turşu Nasıl Yapılır? Salatalık ve Karışık Turşu için İpuçları

Kış geldi çattı, kışa hazırlıklar başladı. Ana yemeklerin yanında olmazsa olmaz turşuları kurma telaşı sardı. Bu telaş en lezzetli turşuyu kurma yarışını da beraberinde getirdi. Peki, kışlık turşu nasıl yapılır? Tercih salatalık turşusundan mı, lahana turşusundan mı yoksa karışık turşudan mı yana kullanılmalı? En lezzetli turşular nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabı, püf noktaları ile birlikte yazımızda cevap buluyor.

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak belirtelim ki; salatalık turşusunda maharet, salatalıkların erimemesindedir. Ayrıca turşu suyunun bulanmadan berrak kalması da işin bir diğer önemli püf noktasıdır. Tüm bunların yanında ölçülü tarifler de işin bir diğer önemli noktasını oluşturur.

Öncelikle taze salatalıkların seçimi her zaman sizi bir adım öteye götürür. Sert olması ve hırpalanmamış olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Hazırlık aşamasında salatalıkların uçlarının temizlenmesi salatalıkların zaman geçtikçe yumuşamasının önüne geçer. Salatalıkları ve sarımsakları iğnelemek de ayrıca turşu suyunun salatalıkların içerisine daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Kavanoz içerisine doldurulan salatalıklar turşu suyu hazırlanırken bekletilir. Ayrı bir kabın içerisinde hazırlanan su, sirke, tuz, şeker ve limon tuzu karışımını tuz ve limon tuzu tamamen eriyinceye kadar iyice karıştırılır ve turşu suyu salatalıkların üzerine dökülür. Sonrasında kavanozun ağzı sıkı bir şekilde kapatılır.

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Faydaları saymakla bitmeyen lahananın turşusu da bir o kadar sağlığa yararlı. Lahana turşusu vücutta kanserle savaşçı, kalp sağlığına dost, karaciğerdeki fazla yağlanmayı giderici ve şekeri düzenleyici bir işlev görüyor. Peki, lahana turşusu nasıl yapılır?

Yapraklarından ayrılan ve bol suda iyice yıkanarak temizlenen beyaz lahana kök kısmından ayrılarak bir kenara konulur. Dört – beş eşit parçaya bölünen lahana doğranır. Tekrardan bol suda yıkanarak fazla suyu süzdürülür. Derin bir kapta lahana, kaya tuzu, sirke ve sarımsaklar dört – beş dakika kadar ovulur. Karışım bir kavanoza alınarak ağzına kadar doldurulur. Derin kap içerisinde kalan sirkeli karışım ve içme suyu ile artırılan karışım kavanoza eklenir. Kapağı kapatılır ve güneş görmeyen bir yerde en az on gün süreyle bekletilir.

Karışık Turşu Nasıl Yapılır?

Acur, havuç, domates, sivri biber, karnabahar, kapya biber, yeşil domates ve lahana gibi çeşitli sebzelerle zenginleştirilebilen karışık turşu, sofralarda her zaman en başköşede yerini alıyor. Peki, karışık turşu nasıl yapılır?

Güzelce yıkanan sebzeler, ayıklanır ve ortalarına delik açılır. Sebzeler birer sıra halinde yerleştirilirken aralarına ikiye bölünmüş sarımsak dişleri yerleştirilir. Tüm sebzeler sırasıyla yerleştirildikten sonra turşu için kullanan suya tuz katılıp kaynamaya bırakılır ve soğuması beklenir. Sonrasında hazırlanan bu suya limon tuzu, sirke, şeker ve aspirin eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan turşu kavanozuna bu su dökülür. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve on – on beş gün kadar bekletilir.

Turşu hazırlarken ezilmiş sebzeler yerine sert sebzelerin seçilmesi, plastik yerine cam kavanoz tercih edilmesi, hem sebzelerin hem de turşunun kurulacağı kabın güzel bir şekilde temizlenmesi, turşu içerisinde konulan tuzun yeterli miktarda konulmasına dikkat edilmesi ve kaya tuzunun tercih edilmesi, içme suyu ile turşu suyunun hazırlanması gibi noktalara dikkat etmek hem sağlığınıza fayda sağlayacak hem de daha lezzetli turşular hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net