Bilgii.net

Turna Yemişi ( Cranberry ) Nedir, Faydası Neler?

17.10.2018
Turna Yemişi ( Cranberry ) Nedir, Faydası Neler?

Bitkilerin ve meyvelerin hayatımızdaki önemi yadsınamaz bir gerçek. Yalnızca hoş tatlarıyla değil sağlığa olan yararlarıyla da yaşantımızda büyük önem arz ediyorlar. Bitki ve meyveler, hastalıklarla birlikte belli başlı sıkıntılara da iyi geliyor. Ruhsal sıkıntılar, kilo sorunu, uyku problemi, ödem ve şişkinlik ya da metabolizma yavaşlığı bunlardan sadece birkaçı…

Balgamı söktüren, ishali kesen, hazmı kolaylaştıran ve hazımsızlığı gideren, iştahı açan, astım ve nefes darlığına iyi gelen, bağırsakların çalışmasına yardımcı olan, boğaz iltihaplarına iyi gelen, kanı temizleyen, kabızlığı gideren, vücuda kuvvet veren ve kalp çarpıntısını gideren bitki ve meyveler doğada mevcut. Bizlere düşen doğru bitki ya da meyveyi doğru yerde kullanmak olmalıdır. Özellikle bitkilerin bazıları alınan ilaçlarla etkileşime geçip zarar verebilir. İşte bu yüzden araştırmadan ya da bir doktora danışmadan ilaçlarla birlikte bazı bitkileri kullanmaktan kendimizi sakınmalıyız.

Ama tüm bunların dışında sağlığa olan birçok yararının yanında, idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlara da faydası olan bir meyve var ki yararları anlatmakla bitmez. Sizin için o meyvenin sağlığa olan faydalarını inceledik ve nasıl tüketmeniz gerektiğiyle ilgili kapsamlı bir dosya oluşturduk…

Turna yemişi (Cranberry) nedir?

Turna yemişi; yabancısı olduğumuz bir meyvedir. Halk arasında çok sık duymadığımız turna yemişi; kızılcığa benzeyen farklı bir meyvedir. Kırmızı renkte oluşu onun güçlü bir antioksidan yönünün olduğunu gösterir. Meyvenin anavatanı Amerika’dır fakat yakın zamanda Karadeniz bölgesinde de üretilmeye başlanmıştır. Minik çalılıklarda yetişir. Tadı acıdır. Çoğunlukla kurutulup, tatlandırılarak satış için aktarlara gönderilir.

Turna yemişinin faydaları nelerdir?

Antioksidan yönünden çok zengin olan turna yemişi (diğer adı cranberry olmakla beraber) idrar söktürücüdür. Sadece idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engellemekle kalmaz aynı zamanda e vitamini ve c vitamini yönünden zengin olduğu için bu vitaminlere ihtiyacı olan kişilere de fayda sağlar. Ayrıca lif oranı yüksek olan turna yemişinin içinde antioksidanlar da bulunmaktadır. Bunun dışında kan şekerini düzenleyip kolestrolü ve tansiyonu düşürür. Mide ülserine iyi gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemine de iyi gelmektedir. Anti-aging kaynağıdır ve hafıza sorunu yaşayanlar için biçilmiş kaftandır. Böbrek sorunlarına ve görme sorunu yaşayanlara iyi gelir. Safra taşı problemi için de önerilir. Prostat problemi ve buna bağlı idrar kaçırma sıkıntısı yaşayan için de birebirdir. Birçok kanserin gelişmesini engeller.

Turna yemişi suyunun kadınlara olan faydaları nelerdir?

Turna yemişinin kadınların sağlığına faydası vardır ve bunlar saymakla bitmez. Turna yemişinin suyu kadınlar için şifa kaynağıdır. Kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu problemini yaklaşık %40’a kadar azalttığı gözlenmektedir. Kadınlar rahatsızlıklarını kuru turna yemişi yiyerek ya da turna yemişinin suyunu içerek giderebilirler. Kadınlar turna yemişini tatlılara ve salatalara katıp güzel lezzetler de ortaya çıkarabilirler.

Turna yemişi (cranberry) nasıl tüketilir?

Turna yemişi kuru olarak evde bulundurulması gereken meyvelerden biridir. Günde bir avuç tükettiğinizde hastalıklar nedeniyle antibiyotik kullanma ihtiyacınızı minimize eder, yalnızca bununla da kalmaz hastalanma ihtimalinizi de ortadan kaldırır. Bunların dışında suyu içilebilir ya da kompostosu yapılabilir. İsteyenler turna yemişini çay olarak da içebilirler. Ayrıca turna yemişiyle lezzetli, sağlıklı ve şekersiz kurabiyeler de yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net