Bilgii.net

Türkiye’nin Başbakanları

20.02.2019
Türkiye’nin Başbakanları

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri 26 Başbakan görevde bulundu. Bu başbakanlar arasında görevi uzun yıllar yapanların yanında birkaç aylığına görevde kalıp daha sonra ayrılmak zorunda kalanlar da oldu. Bu yazımızda Türkiye’nin Başbakanları kimler buna göz atacağız.

İsmet İnönü

16 yıl 4 ay boyunca başbakanlık yapan İsmet İnönü hem ilk başbakan hem de bu görevi en uzun süre yapan başbakandır. Çok yönlü düşünebilme yeteneğinden dolayı çevresi onun için “kafasında kırk tilki dolaşır, kırkının da kuyruğu birbirine değmez” demişlerdir. Kendisinden sonra gelen Ali Fethi Okyar, Celal Bayar, Refik Saydam, Şükrü Saraçoğlu Mehmet Recep Peker, Hasan Saka ve Şemsettin Günaltay’ın tamamının görev süreleri 25 yıl sürmüştür.

Adnan Menderes

Türkiye’nin başbakanları arasında “İsmet İnönü’nün görev süresi sonrasında” en uzun başbakanlık yapan ikinci isim ise 10 yıllık Adnan Menderes olmuştur. 1950-1960 yılları arasında 10 yıllık süreyle başbakanlık yapan Menderes 1960 darbesi sonunda Yassıada’da Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ile birlikte idam edildiler.

Adnan Menderes’ten sonra Cemal Gürsel, Suat Hayri Ürgüplü ve Süleyman Demirel başbakanlık görevlerine gelmişlerdir. Süleyman Demirel ilerleyen yıllarda tam 7 hükumet kurarak İsmet İnönü ve Tayyip Erdoğan’dan sonra en uzun süre başbakanlık yapan kişi olmuştur. 1971 yılından itibaren Fırat Erim, Ferit Melen ve Naim Talu Türkiye’nin başbakanları olarak görev yapmışlardır.

Bülent Ecevit

1974, 1977, 1978-1979 ve 1999-2003 yılları arasında başbakanlık görevini yürüten Ecevit’in en önemli icraatı 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı olmuştur. Bir siyaset adamının kolay kolay alamayacağı bir kararı alarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Adasına çıkmasında başrol oynamıştır. Şiirleri ve sürekli olarak giydiği mavi gömleğiyle insanların akıllarında yer etmiş önemli bir isimdir.

Ecevit başbakanlık dönemi arasında Sadi ırmak kısa bir süreliğine başbakan olmuştur. 1980 darbesiyle birlikte Bülent Ulusu 3 yıllığına başbakanlık yapmıştır. Ulusu asker kökenli olduğu için darbe sonrası bu göreve Kenan Evren tarafından atanmıştır. Aynı dönemde ise Kenan Evren hem Cumhurbaşkanı hem de Genelkurmay Başkanlığı görevini aynı anda yürütmüştür.

Turgut Özal

Türk siyasetinin önemli isimlerinden bir tanesi olan Turgut Özel 1983-1989 yılları arasında başbakanlık yapmıştır. Bu süre zarfında önemli icraatlar yapan Özal 1993 yılında esrarengiz bir şekilde Cumhurbaşkanlığı görevi sırasında hayatını kaybetmiştir. Özal görevi sırasında ölen ilk ve tek Cumhurbaşkanı’dır. Özal’ın ölümünden sonra Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz bu görevi yapmışlardır.

Tansu Çiller

3 yıl boyunca başbakanlık yapan Çiller aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanı olmuştur. Bu 3 yıl boyunca insanların akıllarında yaptıkları icralarla değil gaflarıyla kalmıştır. Çillerden sonra Necmettin Erbakan ve Abdullah Gül birer yıl süreyle bu görevde bulunmuşlardır.

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan 2003-2011 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunmuştur. İsmet İnönü’den sonra Türkiye’nin Başbakanları arasında bu görevi en uzun süre yapan kişidir. Kendisinden sonra Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım başbakan olmuşlardır. Değişen yasa ile Başbakanlık makamı kaldırılmış, tüm görev ve yetkileri Cumhurbaşkanına verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net