Bilgii.net

Türkiye’deki En Popüler Evcil Hayvanlar

08.10.2018
Türkiye’deki En Popüler Evcil Hayvanlar

Doğada büyüyüp yetişen, kendini koruma özelliği olan ve kendi besinini bulabilen hayvanlara vahşi hayvanlar denir. Hayvanlar insanların her zaman en büyük dostu olmuşlardır. İnsanlar tarihte belli bir zamandan sonra hayvanları evcilleştirmeye başlamışlardır. Hayvanlar yaşam alanlarından uzaklaşıp, insanların yaşadıkları yerlere adapte olur ve insanlardan aldıkları komutları yerine getiren hayvanlar evcil hayvan olarak adlandırılır. Evcilleştirme bir nevi hayvanları eğitmektir. Hayvanın psikolojisi için çok titiz davranmak gerekir ve bu çalışma uzun zamanlar alabilir.

Evcil Hayvan Nedir?

İsminden de anlaşılacağı gibi evlerde yani insanlarla beraber yaşayan hayvanlardır. Evcil hayvanların ihtiyaçları insanlar tarafından karşılanır. Bu yüzden vahşi hayvanlar gibi kendi besinini bulmak gibi özelliklerini kaybetmişlerdir. Daha çok evde yaşayabilecek, evde rahat edebilecek hayvanlar seçilmektedir. Çoğu kişi evde hayvan beslenir mi sorusunu sormaktadır. Evde hayvan elbette ki beslenir. Fakat evde hayvan beslemeyi herkes yapamaz. Çünkü hayvanlara evde bakmak, bakımını yapmak gibi şeyler sabır isteyen davranışlardır. Evinizde bulunan hayvana o evin bir bireyi gibi davranmalısınız. Çünkü hayvanların en fazla hissettikleri duygu sevgidir. Hayvanınıza özel yatak, bir yaşam alanı gibi rahat edebileceği her şeyi ona sağlamalısınız. Evcil hayvan almak isterseniz alacağınız en güzel yerler hayvan barınakları ve petshoplardır. Evcil hayvanların insanlara çok fazla katkısı vardır. İnsanlarla arkadaşlık eder ve karşılıksız bir sevgi bağı kurar. Sorumluluk alma bilincinizi geliştirmede yardımcı olur. Sizi dinler ve korurlar. Bir şeye sahip olma yani sahiplenme duygusunu yaşamış olursunuz.

Evcil Hayvanlar Hangileridir?

Evcil hayvanlar aslında kendi içlerinde üç gruba ayrılır. Bunlar evcil hayvanlar, gücünden yararlanılan evcil hayvanlar ve ürünlerinden yararlanılan evcil hayvanlardır. İlk sınıf olan yani evcil hayvanlar insanlara muhtaç olanlardır. Yani günlük ihtiyaçlarını insanların karşıladığı yatması, yemeği ve bakımının insanlar tarafından yapıldığı hayvanlardır. Gücünden yararlanılan evcil hayvanlar at ve deve gibi hem ulaşımda hem de yük taşımacılığında kullanılır. Bu alandaki evcil hayvanlar çok dayanıklılardır. Ürünlerinden yararlanılan evcil hayvanlar ise inek, tavuk gibi hem besleyebildiğimiz hem de etinden ve sütünden faydalanabildiğimiz hayvanlardır.

Evcil Hayvanlar

Evlerde en fazla beslenen belli başlı hayvanlar vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda sıralanmış haldedir:

  1. Köpek: Hayvan türleri arasında evcil yaşama en elverişli hayvandır. Genel olarak insanlar, evcil hayvan olarak köpekleri seçerler. Çünkü dünya üzerinde çeşit ve özellikleri ile en dikkat çeken hayvanlardan biri köpeklerdir. Çoğunlukla evcil hayvan olarak köpek alınacaksa yavru bir haldeyken alınır. Çünkü yavru köpekler insanlara daha fazla muhtaçtır ve bu muhtaçlık insanla arasında bir sevgi bağı oluşturabilir. Köpeğe çeşitli oyuncak veya eğleneceği bir kaç tane şey almak, hem ona hem de size güzel vakitler yaşamanız için katkıda bulunabilir.
  2. Kedi: Evcil hayvan olarak diğer tercih edilen hayvan ise kedidir. Kediler aslında insanlara karşı oldukça faydalıdır. Kedileri okşamak kan basıncını düşürür ve kediler vücudunuzda ağrıyan yeri anlar patileri ile oraya dokunurlar.
  3. Balık: Kedi ve köpekler kadar olmasa da eve balık almakta evcil hayvan isteyenlerin seçenekleri arasındadır. Haftalık su değişimleri, temizlikleri ve beslenmeleri çok dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Çünkü yanlış bir durum balığın hayatına mal olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net