Bilgii.net

Tükürük Bezi Kanseri Nedir? Uzman Önerileri

29.10.2018
Tükürük Bezi Kanseri Nedir? Uzman Önerileri

Kanser insanların tüm vücudunda görülebilmektedir. Tükürük kanseri de ender hastalıklardan olan ve kanser türlerinden bir tanesidir. Tükürük bezi kanseri 3 bölümde meydana gelebilmektedir. Ağzımızda, gırtlağımızda veya boynunuzdaki herhangi birinde görülebilmektedir. Tükürük bezleri vücudumuz için önemli bir yere sahiptir. Tükürük bezleri sadece ağzımızı nemli tutmasını sağlamakla kalmıyor ayrıca yediğimiz besinlerin parçalanmasına da yardımcı olmaktadır. Bunlara ek olarak, ağzımızda oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da önlemler almaktadır. Bu yüzden tükürük bezleri vücudumuzun önemli parçalarından biri olarak görülmektedir.

Tükürük Bezi Kanserinin Belirtileri

Tükürük bezi kanserinin birçok belirtileri görülmektedir. Tükürük bezi kanserine yakalanan kişilerde genellikle görülen belirtilere baktığımızda ilk olarak yüzde, ağızda veya boyunda yumru şeklinde oluşan bir şişlik görülmektedir. Şişliğin yanı sıra yutkunurken zorlanma da meydana gelmektedir. Ayrıca bu hastalığa sahip kişiler ağzını açarken zorluk yaşamaktadır. Bunlara ek olarak, yüzde uyuşma, yüz kaslarında güçsüzlük veya kuvvetsizlik, çene bölgesinde kayma, ağız içinde kızarıklık veya apse ve yüzde sürekli devam eden ağrılarda bu hastalarda görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Tükürük bezi kanserinin türleri

  • Asinik hücre karsinom
  • Adenokarsinom
  • Adenoid kistik karsinom
  • Berrak hücreli karsinom
  • Kötü huylu miks tümör
  • Mukoepidermoid karsinom
  • Onkositik karsinom
  • Polimorf düşük dereceli adenokarsinom
  • Tükürük kanalı karsinomu
  • Skuamöz hücreli karsinom

 

Tükürük Bezi Kanserine Yakalanma Riskini Arttıran Faktörler

Tükürük bezi kanserine yakalanma risklerinin fazla olduğu durumlara baktığımızda en çok yakalanan kişilerde genellikle radyasyona çok fazla maruz kalmak, tümör olan hastalarda ayrıca sinir felcinin de geçirmesi son olarak da iyi huylu olan tümörlerin uzun bir süre boyunca tükürük bezlerinde kalmasıdır. Bu faktörlerin olduğu durumlarda genellikle tükürük bezi kanserine yakalanma oranı daha fazla olmaktadır.

Tükürük Bezi Kanserinin Nedenleri

Tükürük bezi kanserinin nedeni aslında tam olarak bilinmemektedir. Fakat bazı kişilerin DNA’ları bu hastalık riskine yakalanma bakımından çok daha yakın olduğu da bilinmektedir. Bu kişilerin DNA’larında hücrelerin mutasyon uğramasıyla da oluştuğu bilinmektedir. Fakat DNA anne babadan gelmektedir ve araştırmaların çoğuna göre bu hastalığın akraba ilişkileri ile alakası olmadığı bilinmektedir.

Tükürük Bezi Kanserinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Tükürük bezi kanseri olan hastalarda ilk olarak tükürük bezi kanserinin hangi tür olduğu belirlenmelidir. Kanserin ne kadar yayılıp yayılmadığı da çok önemlidir. Bu yüzden kanserin ne kadar yayıldığına bakıp daha sonra nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağı belirlenmelidir. Tükürük bezi kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri arasında cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Bunların üçü birden her zaman uygulanmayabilir. Kanserin türüne veya ne kadar yayıldığına bağlı kalarak bunlarla ilerleyen bir tedavi şekli uygulanmaktadır. Bazı kanser türleri kemoterapi ile yarar sağlanabilirken bazıları da radyoterapiye karşı oldukça dirençli olabilmektedir. son olarak ameliyat da tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Tükürük bezi kanserine yakalanan hastalara genellikle ameliyat önerilmektedir. Ameliyat bu tedavi için genellikle ilk adım sayılmaktadır. Ameliyatta doktor hastanın kanserli tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı dokuları ve marjı kaldırmaktadır. Ameliyatta doktorun amacı yapabildiği kadar oradaki tümörü çıkarmaktır. Kısacası ameliyatta doktor kanserin çok fazla yayılmaması için dil altındaki dokuları alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net