Bilgii.net

Toz Şekerin Nemlenmesi Nasıl Önlenir? Kesin Çözümler

11.10.2018
Toz Şekerin Nemlenmesi Nasıl Önlenir? Kesin Çözümler

Şeker birçok bitkinin içinde bulunan bir besindir. Ancak buna rağmen içinde şeker bulunan tüm bitkilerden şeker elde edilmez. Çünkü şeker oranı bulunan bitki sayısı fazla yoktur. Genelde çoğu bitkilerde bulunan şeker oranı azdır. Şeker oranı açısından zengin olan iki tane bitki çeşidi vardır. Bunlar şeker kamışı ile şeker pancarıdır. Bu iki bitki birkaç fabrika işleminden geçerek evlerimize şeker olarak gelmektedir. Şeker besin değeri açısından zengin bir besin kaynağı değildir. Ama içerisinde az da olsa potasyum, sodyum, kalsiyum, demir barındırmaktadır.  Şeker hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız bir bakliyattır. Günümüzde çoğu kişi şeker kullanımını bıraksa da hamur işlerinde tatlılar da hatta yemeklerde dahi kullanırız. Bu yüzden çoğu evde bulunan bir bakliyat türüdür. Kullanım alanı fazla olması sebebi ile şekeri evlerimizde bol miktarda bulundururuz. Şekeri en doğru şekilde saklama yöntemlerini de bilmemiz şekerin kullanım ömrünü uzatacaktır.

Şeker Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

İlk olarak yapılması gereken şekeri saklarken plastik kavanoz yerine cam kavanoz tercih edilmesidir. Cam kavanoz tercihinde ise dikkat edilecek nokta kapak kısmının hava almaması gerekir. Şeker cam kavanoz içinde kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilirse yaklaşık olarak 2-3 sene sağlıklı bir şekilde saklanabilir. Ama cam kavanoz yerine plastik kavanoz tercih ederseniz bu Kadar uzun süreli şekerin nemlenmemesini önleyemezsiniz. Kısa sürede tüketimi sağlanacak şeker için plastik kavanoz kullanabilirsiniz.

-Şekeri koyduğunuz kavanozun altına kurutma kağıdı sererek, şekerin nemlenmesi önleyebilirsiniz. Kurutma kağıdı şekerin nemlenmesi konusunda en etkili yöntemlerden birisidir. Ayrıca zaman olarak da kullanması oldukça kolaydır.

-Şekerin nemlenerek katılaşmasını düzeltmek veya önlemek için uygulanabilecek olan bir diğer yöntem şekeri buzdolabında muhafaza etmektir. Bunun için şeker bulunan kabınızı buzdolabının içine yerleştirin ve bir süre bekleyiniz. Bu yöntemin uygulanması esnasında buzdolabının içerisinde koku olmamasına dikkat edilmedir. Koku yapabilecek açıkta yiyecek, içecek varsa üstlerinin kapanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu koku şekere sinecektir. Şekere sinen bu koku, şekeri kullandığınız yiyecek veya içeceklere de geçecektir ve bu yüzden tatlarında değişikliğe yol açacaktır. Bu değişikliğe engel olmak için koku yapan ürünlerle aynı ortamda muhafaza edilmemesi gerekir.

-Defne yaprağı da şekerin nemlenmesini önleyerek sertleşmesine engel olacaktır. Defne yaprağının yapısal özelliği nedeni ile oluşan nemi emerek şekerin nemlenmesini engeller. Bu nedenle bu yöntem en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yüzden şekerinizin bulunduğu kaba birkaç tane defne yaprağı yerleştirin. Böylece kabınızda bulunan şekerin nemlenip sertleşmesine engel olacaktır.

-Şekerinizin nemlenmeden muhafaza etmek için yapmanız gereken bir diğer yöntem ise elmadır. Bir dilim elmayı şekerinizin bulunduğu kavanozun üstüne koyarak şekerinizin nemlenmesini önlersiniz.

-Ayrıca toz şekeri muhafaza ettiğiniz kabın temiz ve kuru olması da nemlenmemesi bakımından son derece önemlidir. İçerisine yine tuzun içerisinde nemlenmemesi için koyduğumuz pirinci şeker için de koyabiliriz. Bu sayede nemlenmemesini sağlarız.

-Şekerinizi geniş bir kabın içine yayın, geniş kaptaki şeker dağılacağı için sıkışık olmayacak ve de birbirine yapışmaları o kadar kolay olmayacaktır. Bu sayede nemlenmesi kolay olmayacaktır. Dar kavanoz tercihinde şeker içeride sıkışık duracağı için nemi daha kolay kaparak yapışmasına, birleşmesine neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net