Bilgii.net

Topuk Çatlağı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

25.11.2018
Topuk Çatlağı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Topuklarda oluşan çatlaklar, genel anlamda 30 yaş ve üzerindeki kadın ve erkeklerde daha sık görülen bir cilt rahatsızlığı olmaktadır. Topuk çatlağı neden olur ve ne iyi gelir? Öncelikle topuk çatlaklarının cildin kuruması ve aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle beraber ortaya çıkan bir sorundur. Topuk çatlakları kısa sürede düzelmez ve deri gitgide kalınlaşırsa, bu sizi daha fazla rahatsız edecektir. Çok nadir olarak, fakat eğer çok ciddi ve ağır topuk çatlakları yaşıyorsanız, ağrı ve kanamalarda görülebilir.

Topuk Çatlaklığı Neden Olur?

 

Topuk çatlaklıkları genel anlamda, cilt kuruluğu, aşırı kilolar, uzun süreli olarak ayakta durma, yüksek topuklu, kapalı veya ayak şekline uygun olmayan ayakkabılar giyme ve eğer varsa, deri hastalıkları topuk çatlaklarının oluşmasındaki en etken nedenler arasında yer alır. Cilt kuruluğu sadece topuklarda değil, aynı zamanda ellerde ve çatlaklıklara neden olabiliyor. Cildinizin nemli kalması önemlidir. Topuk çatlaklığı neden olur diye araştırdığınızda, genel anlamda aynı nedenler karşınıza çıkacaktır. Cilt kuruluğu aynı zamanda çok sıcak suda banyo yaptığınızda da meydana gelebiliyor. Bunun dışında aşırı kilo almak topukların çatlamasına neden olabiliyor, çünkü kilo aldıkça bacaklarınız ve ayaklarınız normal kilonuzdan fazlasını kaldıramayacak hale gelecek. Topuklarınızda aşırı baskı olacağından, topuklarda kurulup meydana gelebiliyor.

Birçok kişinin yaşadığı, uzun süre ayakta durma eylemi topuklarınızın kurumasına neden olabiliyor, topuklarınızdaki deri tabakasının kalınlaşmasına neden olabiliyor ve ölü deri hücrelerinin artmasına neden oluyor. Dolayısıyla kalınlaşan deriler çatlamaya daha fazla meyillidir. Yüksek topuk ve benzeri, ayak şeklinizi değiştiren ayakkabılar, ayak duruş şeklini ve ayağınızın anatomisini bozmaktadır. Bu da topukta sertleşme, ayak altlarında nasırlaşma, parmaklarda acı ve yorulmadan dolayı topuklardaki deride kurulup ve derilerde çatlaklık görülebilecektir.

Topuk Çatlaklıkları Nasıl Giderilir?

 

Topuklarında çatlaklık yaşayanlar, ağrıdan ve kuruluğun verdiği rahatsız edici histen dolayı dertlenirler. Peki, topuk çatlaklıkları nasıl giderilir? Topuk çatlaklarının giderilmesi için, evinizde de çok kolay tedavi yöntemleri kullanabilirsiniz. Örneğin en basiti olarak, sıcak su ve sünger kullanarak topuklarınızda oluşan çatlaklıklardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Sıcak su ve sünger kullanarak topuk çatlaklarından kurtulmak için, öncelikle ayaklarınızın bir süre sıcak suda bekletilmesi gerekiyor. Dikkat edin ki su ayaklarınızı yakacak bir derecede olmasın. Sonrasında ise sünger taşı kullanarak hafif daireler çizerek topuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Topuk Çatlaklarını Gideren Diğer Yöntemler

 

Topuk çatlaklarını gideren diğer yöntemler ise vazelin ile yapılan kürler veya zeytinyağı ile yapılan kürlerdir. Vazelin ile yapılan kürde; 3-4 yemek kaşığı vazelin, 4 adet aspirin tozu ve 1 yemek kaşığı limon suyunun kullanılması gerekiyor. Topuklarınızı güzelce yıkadıktan sonra, kurulayıp kuruyan bölgeye kürü sürüyorsunuz. Bu kürü akşam yatmadan önce uyguladığınız takdirde ve sabır ile 2 veya 3 gün içerisinde olumlu sonuç alabilirsiniz. Zeytinyağı ile yaptığınızda topuk çatlaklarını giderme küründe; 2 yemek kaşığı zeytinyağı, rendelenmiş limon kabukları ve 1 çay kaşığı tuz ile karıştırıp sonra topuklarınızı temizleyip kuruladıktan sonra uygulamanız gerekiyor. Topuğunuza kürü sürdükten sonra, topuklarınızı streç film ile sarmanız gerekiyor. Daha sonra 30 dakika kadar bekliyorsunuz. 30 dakikanın ardından ayaklarınız ılık su ile yıkanır ve nemlendirici krem sürülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net