Bilgii.net

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

19.10.2018
Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Tırnak yeme alışkanlığı her yaştan ve cinsiyetten kişilerin problemi olabilir. Genellikle yenen tırnak ve tırnak etlerinden dolayı hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Eller ve tırnaklar daha bakımsız ve özensiz görünmektedir. Kişi hem kendi bu görüntüden rahatsız olur hem de çevresi tarafından hoş karşılanmayan tepkiler ve yorumlar alır. Sosyal olarak insanlar tırnak yiyen kişilere karşı mesafelidir ve bunun kötü bir şey olduğunu düşündükleri için o insanları kıracak şeyler yapabilir veya söyleyebilirler. Tırnak yemenin her anlamda olumsuz etkisi vardır bu nedenle. Hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kişiyi daha da mutsuz edebilir. Ki zaten tırnak yediği için mutlu bir kişi göremeyiz, kendileri de en az başka insanlar kadar bu durumdan rahatsızdırlar. Ve onlar için de bu büyük bir problemdir.

İnsanlar Neden Tırnak Yer?

Tırnak yemenin en büyük sebebi psikolojiktir. Çok basit bir arka plan gibi görünebilir ama durum kesinlikle hafife alınmamalıdır. Psikolojik sorunlar her konuda olduğu gibi tırnak yeme konusunda da büyük etkendir. Kişi genellikle hayatının çok stresli bir döneminde bu alışkanlığı edinmektedir. Stres ve kaygı bozukluğu kişiyi tırnak ve tırnak eti yemeye itebilir. Çoğu kişi stresliyken tırnağını yediğinin farkında bile değildir. Bu durum çocuklarda genelde sınav dönemlerinde ortaya çıkar. Ne yapacağını bilemeyen çocuk kaygılanır ve farkında olmadan tırnağını yemeye başlar. Meşguliyet ihtiyacı da tırnak yemeyle sonuçlanabilir. Fakat bu durum da iradeli bir şekilde başlamaz. Her durumda da kişi tırnak yemeyi bilerek ve isteyerek seçmez ya da yemeye başlamaz. Kesinlikle kendiliğinden gelişen bilinçsiz bir durumdur.

Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır?

Yapılması gereken ilk şey sorunun ana kaynağını bulmaktır. Yani psikolojik arka planlı bir durum olduğu için kişiyi strese sokan, endişelendiren durumlar nelerdir öncelikle bunlar bulunmalıdır. Daha sonra bu durumlarla nasıl başa çıkarım veya bu durumları ortadan nasıl kaldırabilirim gibi sorular sorarak cevapları aranmalıdır. Kişinin stres yapmasına neden olan şeyler her zaman tek başına hallolacak şeyler olmayabilir. Bu nedenle uzman yardımı almak her zaman için en uygunudur. Doğru bir psikolojik tedaviyle ve uzman bir yardımla sorunlarla başa çıkılabilir ve bu sorunların neden olduğu tırnak yeme alışkanlığı yok edilebilir.

Bir diğer yol ise elleri olabildiğince meşgul etmektir. Buradaki amaç ellerinizin farkında olmadan ağzınıza gitmesini önlemektir. El işleriyle uğraşmak bu konuda oldukça işe yarayacaktır. Ayrıca stres topu kullanmak, tespih çekmek gibi eylemler de ellerinizi meşgul ettiği için tırnak yeme alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ellerinize bakım yapın. Ellerinize devamlı olarak bakım yapmak sizi tırnak uzatmak ve tırnaklarınızı yememek konusunda kararlı olmanıza yardımcı olacaktır. Oje sürmek de bu konuda yardımcı olabilir çünkü ojeli güzel görünümlü bir tırnağı yiyerek bozmak istemeyebilir, tırnağınızı muhafaza edebilirsiniz.

Acı oje kullanın. Halk arasında en bilinen ve kesin yöntem olarak acı oje bilinir. Tadı çok kötü olduğu için kişiyi tırnak yemekten oldukça soğutacaktır.

Sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek ağzınızı oyalayacağı için tırnak yeme alışkanlığınıza engel olabilir.

Eldiven kullanın. Yazın pek mümkün olmayan bir öneridir fakat kışın mutlaka denemelisiniz

Tırnak yiyenler için doğal çözümler

Tırnak solüsyonu:

  • 1 ampul E vitamini
  • 1 adet limon suyu
  • 1 çorba kaşığı badem yağı
  • 1 çorba kaşığı ananas suyu

Yapılışı: tüm malzemeler boş bir kapta karıştırılır. Bu karışım düzenli olarak tırnaklara sürülür. Tadının acı olmasından dolayı kişiyi tırnak yemekten uzaklaştıracaktır. Ve içeriğindeki E vitamini ve badem yağı sayesinde tırnağın daha sağlıklı uzamasına ve dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Limon suyu:

Limon suyu mucizevi bir üründür. Her derde bir devası vardır. Yenilen tırnaklar çok güçsüzdür ve incedir. Bu nedenle kolayca kopabilir ve kırılabilir. Limon suyu tırnakları güçlendirir, sertleştirir ve korur. Her gece yatmadan önce tırnaklara güzelce ovularak sürülmelidir.

Sarımsak:

Sarımsak ve sarımsak gibi kokusu kötü olan gıdaların kokusu elden çok zor çıkmaktadır. Parmak uçlarına ve tırnaklara hafifçe sürülen sarımsak sayesinde kişi tırnak yemekten soğuyacaktır. Bu yöntem de oldukça basit ve işe yarar bir yöntemdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net