Bilgii.net

Tifo Nedir? Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

12.10.2018
Tifo Nedir? Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Mikrobik bir rahatsızlık olan tifo; kirli içme suyundan ve pis yiyeceklerden dolayı ortaya çıkar. Bulaşma riski de bu yüzden oldukça fazladır. Sıradan bir hastalık olarak lanse edilir; fakat organlara ciddi derecede hasar verecek kadar tehlikelidir. Gribal enfeksiyona benzer belirtileri içerisinde barındırır. Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için, tifo geçiren kişiler belirli dönemlerde kişilerden ve toplumdan uzak tutulmalıdır. Bu hastalık kişilerin evlerinde tedavi edilmez ve ilerleyen safhalarda bütün organları etkileyebilecek bir hal alır. Aşısının bulunması sayesinde bu semptomların görülme riski oldukça düşmüştür. En çok karıştırılan konulardan bir tanesi de tifüs hastalığı ile aynı zannedilmesidir. Bu çok büyük bir yanlıştır, iki hastalığın benzer yanları yoktur. Doktor tedavisi bu konuda oldukça önemli bir yere sahiptir. İdrar, tükürük, kan veya dışkı; teşhisin konulabilmesi için gerekli olan tahlillerden olacaktır. Bu sayede hastalığın hangi aşamada olduğu ortaya çıkacaktır.

Tifo Nedir?

Salmonella tipinde bulunan bakterilerin, vücuttaki düzeni bozarak dengesizlik çıkartması durumunda tifo hastalığı görülmektedir. Bu mikropların mideye ulaşması oldukça kolaydır. Mide asidinde bulunan antikorlar bu bakterilerin çoğunu etkisiz hale getirecektir. Fakat bu işlemden kurtulan bazı bakteriler de bulunacaktır. İşte bu bakteriler çoğalarak bağırsaklara ulaşır. Tam da bu noktada tifo ortaya çıkmaya başlar. Bakterilerin daha da çoğalmasına safra sebep olacaktır. Tifo bakteri mikropları çok hızlı şekilde oluşur ve aynı hızda üremelerini gerçekleştirirler. Bu üretimin başlaması ile beraber de artık hastalığın ilk evresine geçilmiş olunacaktır. Tifo 10 ile 15 gün arasındaki sürelerde kuluçka süresini tamamlayacaktır. Tifo genel olarak gelişmekte olan ülkelerde daha çok meydana gelmektedir. Hasta; tifo belirtilerine sahip olduğunu düşünüyorsa, zaman kaybetmeden doktora gitmeli ve uzman şekilde bir yardım almalıdır. Doktorun tanıyı koymasından itibaren ise tifo geçiren kişi, toplumdan ve insanlardan bir süre uzak tutulmalıdır. Böylece bu kadar riskli bir hastalığın daha çok yayılması engellenecektir.

Tifo Hastalığı Belirtileri

 • Yüksek ateşin görülmesi, tifonun en yaygın belirtilerindendir. Bu yüzden ateşlenme vakalarında dikkat edilmesi gerekilen konu, bunun altyapısında tifo olup olmadığını incelemektir.
 • Kişide aniden ve şiddetli şekilde başlayan halsizlik ve yorgunluk hissi
 • İştahsızlık da yine tifoyu ortaya çıkartan belirtilerden bir tanesidir.
 • Kesilmeyen baş ağrısı ve kuru öksürük sebebiyle, tifo olan insanlar daha rahat anlaşılacaktır.
 • Tifo bulaşan kişilerin kalp atış hızlarında ciddi bir yavaşlama görülecektir.
 • Aşırı terleme, tifo bulaşan kişilerin hepsinde görülür. Aynı zamanda kas ve eklem ağrıları, karın bölgesinde aşırı şişlik de görülen diğer semptomlardır.
 • Kişilerde titreme ve dikkatlerinde bozukluk görülmesi de, tifonun belirtilerindendir.
 • Aşırı derecede burun kanaması ve karın ağrısı
 • Akyuvarların sayısında ciddi miktardaki azalış
 • İstenmeyecek ölçülerde kilo kayıpları
 • Kusma ve dışkıda kan

Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Tifo, tamamen hijyen ve temizlikle alakalı bir konudur. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekilen konu, bulaşıcı olduğunun unutulmamasıdır. Kişilerin arasında tifo geçiren birey varsa; bu kişiyle aynı ortamda bulunan kişilere bu hastalık rahatlıkla bulaşacaktır. Kirli sularla yıkanan sebze ve meyveler de yine sağlam kişilerin tifoya yakalanmasına sebep olacaktır. Tifo geçiren bir kişinin hazırladığı yemekler yüzünden birçok kişiye bulaşabilecek bu mikrobik hastalık, ciddi tehlikeleri içerisinde barındırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net