Bilgii.net

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır? Aşı Öncesi Ve Sonrası

12.10.2018
Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır? Aşı Öncesi Ve Sonrası

Tetanoz “Clostridium Tetani” adlı bir bakterinin çeşitli yollarla vücuda girmesidir. Halk arasında “kazıklı humma” olarakta bilinir. Vücuda giren bu bakteri  ile birlikte 3 gün veya 3 hafta içerisinde hastalık belirtilerini ortaya koyar. Genellikle en geç 14 gün içerisinde belirtilerini gösterir. Paslı kirli Eşyaların vücuda  batmasıyla yada açık yaraların bu bakteriyle temasından dolayı tetanoz hastalığı olabilir. Özellikle gübreden yani hayvan dışkısından yada sinek ve böcek ısırıklarından dolayı oluşailir. Tetanoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Ama önlemi alınmazsa ölümle sonuçlanabilir. Bu hastalığın aşısı bulunmaktadır.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Bazı hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak için vücuda verilen,o hastalıkların zayıflatılarak vücuda verilen virüs ve bakterilerini kapsayan sıvıya aşı denir.Aşı hastalığa yakalanmış kişiyi o hastalığa karşı bağışıklık kazanması adına yapılır. Hamilelerde bu riske karşı iki doz aşı uygulanmaktadır. Tetanoz hastalığı aşısı da bebeklerin ilk 2. yada 3. ayında yapılan karma aşı içerisinde bulunmaktadır.mutlaka hayatın her döneminde aşı yapılmalıdır. çünkü bu virüsle karşılaşıldığında geri dönüşü olmayan beyin hasarlarına yada ölümle sonuçlanan vakalara dönüşebilir.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bebeklerde sağlık kuruluşlarında belirli aralıklarda zaten tetanoz aşısı yapılmaktadır . Çocuklarda da ilkokul 1. sınıf ve 8. sınıfta okullarında tetanoz aşısı yapılmaktadır. yetişkinler ise herhangi bir sağlık kuruluşunda 5 veya 10 yılda bir aşılarını yaptırmalılar. Zira aşının tek dozu Ömür boyu koruma sağlamaz.Çocuklukta aşılarınız düzenli yapıldıysa 10 yılda bir tekrarlanmalıdır. Vücudunuzda uzun süredir iyileşmeyen bir kesik varsa ve hala aşınızı yaptırmadıysanız bir an önce en yakın sağlık kuruluşunda aşınızı yaptırmalısınız.

Tetanozun Belirtileri

Bakteri vücutta bulunan yaradan yada bir hayvan ısırığından vücuda girerek kişinin tetanoz hastası olmasına sebep olur.İlk belirtilerinden bir tanesi terleme ve ateştir.Kasılma ve nöbetler de en önemli belirtisidir hastalığın.

Hastada kasılmalar meydana gelir. Özellikle bu kasılma çenede başlar. Acı bir tebessüm şeklinde belirir. Göğüste sırtta boyunda kasılmalar görülür.yutkunma güçlüğü, idrar kaçırma,tansiyon yüksekliği de belirtiler arasında olabilir. Yaralanmanın olmasının ardından hemen aşı yapılmalıdır. Yapılmasa bile hastalığın kuluçka dönemi 3 gündür. 24 saat içerisinde mutlaka yaptırılmalıdır.

Tetanoz Aşısı Sonrası

Bu aşı sonrası vücutta herhangi bir iz kalmamaktadır.ancak şişme olabilir. Bu gibi durumlarda o bölgeye soğuk uygulama yapılabilir.Aşı sonrası dinlenmek iyi olacaktır. Çünkü vücuda verilen bakteri bitkin hissetmenizi sağlayabilir. Aynı gün banyo yapılması önerilmez. Kolda ağırlaşma ve ağrı hissedilebilir. Bunun içinse yeterli dozda ağrı kesici alınabilir. Vücut bağışıklığını güçlendirmek için  C vitamini bol olan besinler tüketebiliriz.

aşının yan etkileri çocuklarda; bulantı, kusma ishal olarak kendini gösterebilir. Yetişkinlerde ise boğazda kızarıklık ve şişlik, alerjik olarak baş dönmesi,kas ağrıları ve mide sorunları ile kendini gösterebilir.İnsan sağlığı açısından aşının önemi büyüktür. bu yüzden bebeklerimizin ve çocuklarımızın aşısını zamanında sağlık kuruluşlarında yaptıralım. Biz yetişkinlerde aşının öneminin bilince olan bir birey olarak düzenli şekilde aşılarımızı yaptıralım. Özellikle bu çok çok tehlikeli olan tetanoz hastalığından korunmak adına çocuk ken aşılarımızı yaptırmış isek en az 10 yılda bir aşımızı mutlaka yaptıralım. Sağlığımız her şeyden önce gelir.Bunun bilincini taşıyan bireyler olmalıyız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net