Bilgii.net

Termos Nasıl Yıkanır? Kötü Koku Nasıl Geçer?

17.10.2018
Termos Nasıl Yıkanır? Kötü Koku Nasıl Geçer?

Gündelik yaşantıdan sıkılıp doğaya veya alternatif huzur noktalarına kaçmak istediğinizde, termoslar en büyük yardımcınızdır. Gövdesindeki çeşitli kaplamalar sayesinde sıcak kalması gereken içeceklerinizi sizin için koruyarak, keyfinizin yarıda kalmasını engeller. Oysa gereken özen gösterilmediği süreçte termoslar, sağlık açısından üzücü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden de pek çok farklı içecek yüklediğimiz bu hayat kurtaran yardımcıları, gerektiği şekilde temizlemek ve bakımını yapmak gerekir. Kalıcı leke oluşumu ve kötü kokulardan sakınmak için belirli periyotlarla izlenmesi gereken yollar vardır. Evet, termos temizliği kimileri için zahmetli görünen bir işlemdir. Ancak bazı doğru, etkili ve pratik yöntemlerle termos temizliğini kolaylaştırma şansı bulunabilir.

Termos Nasıl Yıkanmalıdır?

 

Çay veya kahve sever biriyseniz, termos sizin için vazgeçilmez bir araçtır. Ancak bu aracı, herhangi bir mutfak gerecinin temizlendiği gibi temizlenmemesi gerekir. Termosun yapımında kullanılan malzemeler ve içecekleri sıcak tutmak için hazırlanan korunaklı yapısı sebebiyle, bu mutfak gerecine özel yöntemler uygulanması gerekmektedir. Yaşanılan çevreye göre kullanılan suların sert olması, genellikle termosların iç yüzeyinde beyaz tortular oluşturabilir. Aynı zamanda termosta uzun saatler boyunca taşınan çay, kahve gibi kafein içeren içecekler de sararma şeklinde lekeler bırakabilir. Tüm bu tortu ve sararma gibi lekeler, düzenli temizlik yapılmadığı zaman kalıcı hale gelecektir. Daha da önemlisi; çoğu termosun tabanı ya da girişi dar olduğu için, temizliği zorlaştırarak tam ve etkin bir temizlemeyi zorlaştıracaktır. Bu da zamanla bakteri oluşumuna sebep olarak, sağlığı tehdit edici bir boyuta gelebilir.

Termos temizliğinde ilk bakılması gereken, içerisindeki içeceğin ne kadar süre kaldığıdır. Eğer ki tüketildikten sonra hemen temizlenme şansı varsa, klasik bir yöntem olan ılık su-bulaşık deterjanı ikilisini kullanabilirsiniz. Termos içerisine konulan ılık su ve deterjanı, kapağı kapatıp çalkaladıktan sonra bol suyla temizlerseniz kolayca pırıl pırıl bir termosa sahip olursunuz. İçerisinde uzun süre içecek kalmış termoslarda ise farklı bir temizleme yöntemi izlemek gerekir. Tam da bu noktada yardımınıza karbonat koşacaktır. Yaklaşık yarım tatlı kaşığı karbonatı termosun içine dökün ve fırçalamaya başlayın. Kalıntıların çıktığından emin olduysanız, temiz suyla termosu durulayın. Bir başka alternatif ise, karbonatın yanına sirkeyi katmak olacaktır. Bu yöntem size hem sağlıklı hem de oldukça ekonomik bir seçenek sunmuş olur. Termosun dibine bir miktar sirke ve bir yemek kaşığı karbonat döktükten sonra, termosun kalanını kaynar suyla doldurun. Karışım termosun içerisindeki kalıntıları yumuşatırken, birkaç saat beklerseniz daha etkili bir sonuç alındığını görebilirsiniz.

Kötü Kokular Nasıl Engellenebilir?

Termosunuzu temizlediniz ancak, hem kalıntılar hem de kötü koku bir türlü gitmedi. Öyleyse yapmanız gereken başka bir alternatif var demektir. Bu alternatifte ise kullanmanız gerekenler pirinç ve tuz yöntemidir. Öncelikle kokuları gidermek için termosu birkaç günlük bir aşamadan geçirmek gerekiyor. Termosa bir çorba kaşığı tuz koyunuz ve birkaç gün bu şekilde bekletiniz. Süre sonunda, termosun dibindeki tuzu boşaltarak, içini bir yemek kaşığı pirinçle doldurunuz. Üzerini suyla doldurup iyice çalkalayınız. Tuz, kokuları gidermeye yardımcı olurken, pirinç ise kalıntıları aşındırmaya yardımcı olacaktır. İşlemin sonunda termosu bol ılık ve temiz su ile durulayarak hem kalıntılardan hem de kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net