Bilgii.net

Ter Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer?

19.10.2018
Ter Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ter kokusu insanların en çok rahatsız olduğu durumlardan bir tanesidir. Düşünün ki halka arasında, otobüste veya başka kapalı alanlarda bolca ter kokusu duyduğunuzu, kötü bir duygu olmaz mı? Ter kokusu aslında vücudunuzu belirli kapalı görülen alanlarda biriken bakterilerin toksin olarak dışarıya atıldığına oluşan beraber bir kokudur. Özellikle sıcak havalarda ve yaz aylarında çok görülen bir durumdur. Ter kokusu neden olur ve nasıl geçer? Ter, normalde vücudunuzun soğutma sistemi olarak görev yapar. Siz hava ısındıkça terlersiniz ve soğumaya başlarsınız. Bunun yanı sıra vücudun soğutma sistemi çalışırken, aynı şekilde vücudunuzda bulunan toksinlerde terleme yoluyla atılmaktadır ve bu şekilde o kötü ter kokusu meydana gelir.

Genelde ter kokusunu kaybetmek için veya terlememek için deodorant ve benzeri bakım ürünleri kullanırız, fakat bazen öyle terlemeler oluyor ki veya bazılarında deodorant veya benzeri bakım ürünleri de işe yaramadığı oluyor ve bu tür sorunlara doğal bakım yöntemleri giriyor. Terin vermiş olduğu kötü kokulardan kurtulmak için karbonat kullanabilirsiniz. En çok terlediğiniz ve kokunun yayıldığı bölgelere karbonat sürebilirsiniz. Karbonatın görevi, terdeki nemi emmesi ve terden dolayı çıkan kötü kokuyu ortadan kaldırmasıdır. Sadece karbonat yetmez derseniz, daha etkili olması için karbonat ile beraber nişasta karıştırıp terden kokan bölgelere sürebilirsiniz. Bunun haricinde özellikle koltuk altlarından çıkan kötü ter kokularını elma sirkesi ile yok edebilirsiniz.

Görüldüğü üzere, ter kokusu neden olur ve nasıl geçer sorusunu için birçok cevaplar bulunmaktadır. Elma sirkesinin koltuk altından gelen ter kokusunu önlemesindeki sebep ise elma sirkesi, koltuk altındaki pH seviyesini düşürerek bu bölgede bakterinin üremesini engelliyor. Elma sirkesini su ile sulandırarak, deodorant kullanır gibi koltuk altınıza günde birkaç defa sürün. Bunun aynı sıra eğer terden dolayı ayak kokularından şikâyetçi olanlar varsa, bir kaba su ve 1/3 kadar elma sirkesi koyup ayaklarınızı suya koyarak 15 dakika bekleyin. Bu işlemi haftada 2-3 defa veya daha fazla da yapabilirsiniz. Kokunun kalmadığını ve ayaklarınızın artık ne kadar terleseniz de eskisi kadar kokmadığını fark edeceksiniz.

Koltuk altlarınızdaki ter kokusundan kurtulmanın bir başka yolu ise, banyoya girdikten sonra, durulanma suyu olarak, durulama suyun içine bal ekleyin ve koltuk altlarınızı sürün. Bu şekilde doğal bir yöntem ile koltuk altı kokularından tamamen kurtulabileceksiniz. Eğer doğal bir deodorant yaparak ter kokularından kurtulmak isterseniz, birkaç tane turp ve sadece bir tatlı kaşığı gliserin ile doğal bir deodorant ürünü yapabilirsiniz. Meyve sıkacağı ile turpların suyunu sıkın. Eczanelerden alabileceğiniz gliserin ile beraber karıştırın, sonra bu parfümü eski bir parfüm şişesine koyup deodorant niyetine kullanın, fakat normal deodorantlardan farklı olarak bu şişenin buzdolabında kalması gerekiyor. Lavanta yağı veya gül yağı gibi kokulu yağıları da doğal deodorant niyetine kullanabilirsiniz.

Ter kokusu gerçekten hayatınızda en çok rahatsız edebilen bir unsur olabilir. Hayatımızda bizi rahatsız eden birçok şey var mutlaka, ama ter kokusu özellikle kapalı alanda olduğunuzda ve başkalarından çıkan ter kokusunu duyduğunuz an, zaten işiniz biter. Ter kokusu neden olur ve nasıl geçer? Bu sebeple burada bahsedilen yöntemleri kullanarak ter kokularından kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net