Bilgii.net

Tahliye Taahhütnamesi Örneği – Nasıl Doldurulur?

19.10.2018
Tahliye Taahhütnamesi Örneği – Nasıl Doldurulur?

Tahliye taahhütnamesi ev sahibi ile kiracı ile hazırlanan Türk Borçlar Kanununun 352 deki maddesine göre düzenlenmiştir. Hazırlanan bu tahliye taahhütnamesine göre kiraya verilen gayrimenkulun istenilen tarihte boşlatılması için düzenlenen bir belgedir. Tahliye taahhütnamesi kiracının en kolay ve kısa sürede masrafsız bir şekilde kiraladığı gayrimenkuldan tahliye edilmesini sağlar. Çünkü kiracı kendi isteğiyle söz verdiği tarihte tahliye edeceğine beyan etmiş olmaktadır. Böylece ileride meydana gelebilecek sorunları, anlaşmazlıkları, uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak için başından düzenlenen bir belgedir. Düzenlenen taahhütnameye tam olarak uyulmadığı taktirde bir çok yanlışlar yapılmasıyla beraber ortaya sorunlar çıkabilir ve istenilen amacına da ulaşamamaktadır. Bundan dolayı da hem kiracı hem de satan taraf mağdur duruma düşebilir. Bunlara ek olarak kiracılar bazen kiranın artışında sorunlar çıkartabilir ve mülkün sahipleri kiracının başını ağrıtabilir bundan dolayı mülk sahibinin kaprisli hareketleri ve daha fazla istenilen kira ücreti ayrıca kiracının tam zamanında kiraı ödememesi gibi çıkabilecek sorunlara karşı tahliye taahhütnamesi düzenlemek istenilebilir. Kısacası bu tarz sorunlarla baş etmek bazen zor olabilir bundan dolayı da tahliye taahhütnamesi hazırlamak sorunların çözülmesi için en çabuk ve hızlı yoludur.

Tahliye Taahhütnamesi 2018 Örneği

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ

TAAHHÜT EDEN

ADI SOYADI:

TC KİMLİK NO:

MAL SAHİBİ

ADI SOYADI:

TC KİMLİK NO:

TAHLİYE EDİLECEK KİRALANIN ADRESİ:

TAHLİYE TARİHİ:

Halihazırda kiracısı bulunduğum sözleşmede yazılı adresteki taşınmazı hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmadan kayıtsız ve şartsız olarak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu uyarınca yukarıda belirtmiş olduğum tarihte tahliye edeceğimi boş ve sağlam bir halde kiraya verene teslim edeceğimi ayrıca tahliyeyi geçirmemden ötürü mal sahibinin icrai takip başlatması halinde bu amaçla yapacağı masrafları yoksun kaldığı karı veya uğradığı zararı ödeyeceğimi beyan ve taahhüt ederim.

TAAHHÜT TARİHİ:

TAAHHÜT EDEN:

İMZA:

Tahliye Gerekçeleri

Hazırlanan tahliyenin bir de gerekçeleri vardır. Bunlar aşağıda yazıldığı gibidir.

  • Kira bitiminden 1 ay sonra eğer kendi ihtiyacından dolayı oluşan bir durum ise dava açabilmektedir.
  • Eğer kiracı 1 ay içinde iki defa kirasını geçiktirmesi durumunda 2 kere ihtar alır ve kira bittiğinde 1 ay süre içerisinde dava açabilmektedir.
  • Gayrimenkulun oturulmayacak bir şekilde olması halinde onarım istemesi ve kira bitiminden 1 ay sonra tahliye açabilir.
  • Eğer evi satın almış ise 1 ay içinde bir ihtar çekmesi ve tahliye davası açabilmesi için 6 ay beklemesi gerekmektedir.

Düzenlenen Taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için ilk olarak kiracının kiraladığı gayrimenkulde oturuyor olması gerekmektedir. Bundan dolayı da bu dzenleme yapılırken yazılan bu gerekçenin altı kalın bir çizgi ile çişzilerek dikkatinin çekilmesi gerekmektedir. Hukuki bir anlam kazanması için de bu durum o yüzden çok önemlidir. Bunun dışında mahkemeleer tarafından imzalanan taahhütnamesi kerhen imzalanmış kabul edilmektedir. Yapılan kira sözleşmesi ile kiranın başlangıç tarihi ile aynı tarihi olan taahhütnamesi sözleşmesi geçerli olamaz. Kira başlangıç tarihinden ileri bir tarihte olması durumunda geçerlilik kazanabilmektedir. Eğer kiracı kiraladığı gayrimenkulda oturuyor ve hala kira sözleşmesi yapmamış ise ve hem kira sözleşmesi ve taahhütnamesi aynı tarihte başlıyor ise ve bu durumda kiracının parasızlık veya sıkıntısında söz edilemez ve taahüyet geçerli sayılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net