Bilgii.net

Suyun Faydaları- Su Neye İyi Gelir?

01.11.2018
Suyun Faydaları- Su Neye İyi Gelir?

Su vücudumuzun dengeli bir şekilde çalışması için önemli bir ol oynamaktadır. Yaşam kaynağımız olan su ruh, beden, zihin yani insanın tüm fonksiyonlarına etki ettiği görülmüştür. Bu yüzden herkes için önemli bir hayat kaynağıdır. Vücudumuz gerektiği kadar su tüketmediği taktirde vücudumuzda bir çok sorunlar oluşmasına neden olabilir. Örneğin , reflüden kilo kontrolüne kadar hatta pürüzsüz bir cilde sahip olmak gibi bir çok faydaları bulunmaktadır. Kısacası, suyun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Böbrek taşlarının oluşumunun engellemesinin yanı sıra kolon kanserine yakalanma riskini azalttığı da tespit edilmiştir. Uzman doktorlara göre herkes günde 8 bardak su tüketmelidir. Tabi bu su tüketimi herkesin vücuduna kilosuna veya boyuna göre değişmektedir. Ancak, uzmanlar tarafından önerilen su miktarı günde 8 bardak olarak bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında su tüketimini biraz daha arttırmalıyız. Bunlara ek olarak, eğer spor yapıyorsanız yada her gün düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız su tüketimini biraz daha arttırmalısınız. Çay, kahve veya diğer içeceklerin suyun yerini tutmadığını kesinlikle bilmelisiniz.

Suyun Saymakla Bitmeyecek Faydaları

  • Suyun Cilde Faydaları

Diğer organlarımız gibi cildimizin sağlıklı görünebilmesi ve hücrelerin yenilenmesi için suya ihtiyacı vardır. Suyun cilde sağladığı faydalara gelirsek ;

  • Su cildimizin nemli kalmasını sağlayarak kurumasına engel olmaktadır. Ayrıca cildin daha parlak ve yumuşak görünmesi için oldukça yararlı bir doğal kaynaktır.
  • Düzenli ve yeteri kadar su tüketimi yaşlılıktan oluşan kırışıklıkların azalmasına , sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkların geçmesi için de faydalıdır.
  • Düzenli olarak su içmek alınan kozmetik ürünlerden veya yapılan cilt bakımlarından daha iyi ve yararlı bir yöntemdir. Bu sayede hem daha masrafsız olur hem de daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmuş olursunuz.
  • Baş Ağrısı Ve Migrene İyi Gelmektedir

Baş ağrısı veya migren genellikle vücuda alınan suyun yetersizliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. bundan dolayı eğer başınız ağrıyorsa bol bol su içmeniz biraz da olsa ağrınızın hafiflemesinde yardımcı olacaktır.

  • Su Kabızlığa İyi Gelir

Su sindirim sistemimizin çalışması için de oldukça faydalıdır. örneğin, sabahları aç karnına içilen su güne sindirim sisteminizin daha iyi başlamasını sağlamaktadır. Ayrıca, lifli besinler tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenli çalışması için bir o kadar da su içilmelidir. Fakat, yeteri kadar su içilmediği durumlarda alınan lifler vücutta etkin bir şekilde kullanılamaz. Bundan dolayı yetersiz su içildiği zaman sindirim sistemimizin düzensiz ve daha az çalışmasına neden olarak kabızlığın ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden, yeteri kadar su içersek sindirim sistemimizin de daha iyi çalışmasını sağlarız ve kabızlığın da ortaya çıkmasını engellemiş oluruz.

  • Su Kalp Dostudur

Hücrelerimiz için gerekli oksijeni ve diğer maddeleri kanımız su sayesinde daha hızlı bir şekilde taşımaktadır. Eğer biz yeteri kadar vücudumuza su almazsak kandaki hacim azalır ve kalbe düşen yükü arttırır bu da dolaşım sistemimizi olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bundan dolayı, su içmek dolaşım sistemimizinde düzenli çalışması için gerekli bir ihtiyaçtır.

  • Kötü nefes Kokusunu Giderir

Yeteri kadar su içilmediği zamanlarda bu durum ağzımızın kötü kokmasına neden olmaktadır. Düzenli olarak su tükettiğiniz taktirde su ağzımızdaki bakterilerin oluşmasını engelleyerek ağızda oluşan kötü kokunun da giderilmesini sağlamaktadır.

Kısacası, su genel olarak önemli bir yaşam kaynağımız olup, büyük bir temizleyici görevi görür. Bir çok hastalıkları engelleyerek vücudumuzun daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu yüzden su tüketimini kesinlikle ihmal etmememiz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net