Bilgii.net

Suya Düşen Telefona Ne Yapılmalıdır? Önemli Bilgi

17.10.2018
Suya Düşen Telefona Ne Yapılmalıdır? Önemli Bilgi

Evde, işte, okulda, sokakta kısacası günlük hayatımızın her alanında telefonlarımız var. Elimizden bir türlü düşürmediğimiz ve dünyayla iletişimimizi sağlayan telefonlarımıza gözümüz gibi bakıyoruz. Ancak bazen kazalar ve aksaklıklar oluşabiliyor. Telefon içerisinde bulunan bilgiler, fotoğraflar, kişiler ve uygulamalardaki veriler herkes için çok önemli hale geldi. Bu nedenden de bozulması veya zarar görmesi halinde kayıplar üzücü boyutta oluyor. Telefonu kaybetme sonucuna ulaşmadan önce izlenmesi gereken bazı adımlar var. Eğer ki bu adımları izlerseniz, cepte taşınan sanal dünyanızı kaybetme riskini ortadan kaldırmanız mümkün.

Telefonum Suya Düştü

Her ne kadar son 2 yıl içerisinde piyasaya sürülen üst seviye akıllı telefonların suya dayanıklı olduğu söylense de, genele bakıldığında hala cihazların suya karşı dayanıksız olduğu görülebilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki su, cep telefonu için bir numaralı düşman konumunda. Genel kanı ise, ıslanan telefona veda edilmesi gerektiği yönünde gelişmiş. Ama ıslanmış telefonun ömrü ne kadar uzatılırsa, o kadar fayda eder. Ancak bir noktayı da atlamamak gerekiyor. Eğer telefonunuzu su dolu bir küvete veya büyük bir birikintiye düşürürseniz, daha önce çalıştığı şekilde çalışabilmesi çok küçük bir ihtimal halini alır. Bir şekilde kurtarılıp çalışsa bile, sudan geriye kalan telefon içindeki nem şarj ve batarya ömrünü kısaltacaktır. Gündelik yaşamınızda telefonunuzu sudan uzak tutamayacağınızı düşünüyorsanız, bu konuda belirli önlemler almanız gerekir. Örneğin, telefonunuzu koruyucu bir plastik torbada taşımak ya da Liquipel isimli ve sürdüğünüzde telefonunuzun yüzeyini su geçirmez hale getiren bir krem gibi önlemler alabilirsiniz.

Suya Düşen Telefona Neler Yapılmalı?

Telefonların insanlara sağladığı bilgi, eğlence, aktivite ve anlık içerik sayısının önü alınamaz hale gelmiştir. Bu sebeptendir ki, gittiğimiz her yere telefonumuzu da götürüyor ve elimizden bırakmıyoruz. Ancak bazı yerler var ki, bir anlık dalgınlıkla bütün bilgilerimizin kaybolmasına sebep olabilir. Duşta, tuvalette, mutfakta ve deniz kıyısında telefonumuzu sudan korumamız pek de mümkün olmuyor. Peki ama telefonumuz ıslanır veya suya düşerse ilk anda neler yapmalıyız? İşte sakinlikle izlememiz gereken ilk adımlar;

  • Telefonu sudan çıkarın
  • Kesinlikle telefonu açmayın
  • Pili ve SIM kartı çıkartın
  • Kurulayabildiğiniz kadar kurulayın

Bu ani kurtarma yöntemlerini sırasıyla yaptıktan sonra, sadece telefonun dış yüzeyi kurtarılabilir. Ancak iç aksam ve elektronik sistem için de izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Bunun için ise birkaç seçenekten biri seçip, uygulayabilirsiniz.

  • Telefonu pirincin içerisine koymak: Telefonunuzu kuru bir kaba koyun, cam ya da plastik olması fark etmez. Ardından telefonun üzerini geçecek şekilde kaba pirinç dökün. Kapağını kapatın ve kuru bir yere koyun. Güneş ışığı gören bir alana koyduğunuzda alacağınız verim artacaktır. 24 saat sonra telefonunuzu çıkarın ve açmayı deneyin.
  • Selika jel kullanmak: Ayakkabı kutularından ve cüzdan içlerinden çıkan küçük beyaz paketleri anımsayın. O paketlerin içerisinde nem emici küçük tanecikler bulunmaktadır. Telefonunuzu selika jel dolu bir kaba koyduğunuzda, içerisinde kalan suyu ve nemi çekmeye yardımcı olacaktır.
  • Güneş ışığından yararlanmak: Telefonunuzu en ince parçasına kadar ayırıp güneş ışığının altında bırakarak içerisindeki suyun buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken, telefonun direk güneş ışığından alacağı zarardan dolayı, çok uzun süreler beklememek gerektiğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net