Bilgii.net

Süt Alerjisi Olan Bebekler İçin Beslenme Önerileri

19.10.2018
Süt Alerjisi Olan Bebekler İçin Beslenme Önerileri

Süt alerjisi hastalığına sahip olan oldukça fazla bebek vardır. Bebeklerin geçirdiği hastalıklar arasında süt alerjisi en sık bir biçimde görülen hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Anne sütünün değil de inek veya keçi sütünün bebeklerde alerji yaptığı bilinmektedir. Bebeğinize inek veya keçi sütü içirdiğinizde belli bir süre takipte kalın sonrasında bebeğinizde alerjilerin ortaya çıkma durumu olur ise hemen yakın bir hastaneye gidip doktora görünmesini sağlayın. Bebeklerde süt alerjisi sıkıntısının kesin olarak bir çözümü olmamaktadır. Kesin olarak çözüm olmasa da süt alerjisine neden olabilecek olan besinlerin ayıklanarak o menüden çıkarılması gerekmektedir.

Bebeğin İnek Sütüne Karşı Diyeti

Bebeklerde görülen süt alerjilerinin neredeyse tamamına yakını inek sütünden kaynaklanmaktadır. Bebeğin süt alerjisine kapılmaması adına içeceği sıvı ürünlerden inek sütlerinin veya inek ürünlerinin çıkarılması gerekir. Bu sayede bebeğin alerjisine sebebiyet veren zararlı besinlerden de kurtulmuş olunmaktadır. Bu sayede bebeğin sütlere karşı olan alerji kapma sıkıntısının önüne de geçilmiş olunmaktadır. Aslında inek sütünün hem anneye hem de bebeğine olan faydası oldukça yüksek olmaktadır. Çünkü sütler bir birey için en etkili besin kaynağı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun için bebekte alerji var ise süt direk kesilmemelidir. Alerjiye çözüm olabilecek olan yöntemlerin araştırılması gerekir. Bu sayede bebek için en yararlı besin kaynağı olan sütün direk olarak kesilmesi de sağlanmış olur.

Anneden Bebeğe Geçen Süt Alerjisi

Bebekler için sütün önemi yadsınamayacak kadar büyük olmaktadır. Bebeklerin süt içmesi demek organlarının, kaslarının ve tüm vücudunun sağlıklı bir şekilde gelişmesi anlamı da taşımaktadır. Bebeğin süte alerjisi var ise annesinden emmiş olduğu anne sütünün içerisinde olan alerjiye sebebiyet evren besinlerin araştırılması gerekir. Durum böyle olunca da sütün içerisinde bulunan alerjik yapılı madde ayrıştırıldığında bebeğin süt içmesi tekrardan sağlanmış olur. Çünkü bir bebek için anne sütü oldukça fazla bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin süte alerjisi var diye anne sütünden kesmek bir bebek için yapılabilecek en büyük hata olmaktadır. Biraz önce de dediğimiz gibi bebeğin anne sütüne hayati açıdan ihtiyacı vardır. Ve süte alerjisi olan bebeğin alerjisine neden olan besinler ayrıştırılarak içirilmesi sağlanmalıdır.

Bebeklerin sütten dolayı alerji kapmaları sadece süte bağlı da olmayabilir. Annenin yemiş veya içmiş olduğu besinler nedeni ile de bebeğe alerji bulaştırıcı zararlı besinlerin gelebileceği unutulmamalıdır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına bebeğini besleyen bir annenin dışarıdan yemiş olduğu besin ve gıdalara olabildiğince dikkat etmesi gerekir. Bir annenin bebeğine verdiği sütü tamamen durdurması demek de bebeğin kalsiyum alamaması anlamına gelmektedir. Bu durumda da kalsiyum gereksinimini alamayan bir bekte vücudundaki organ ve kasların gelişmesi de söz konusu olamaz. Herkesin de bildiği gibi kalsiyum sağlayıcı maddelerin en başlarında sütler, peynirler ve yoğurtlar gelmektedir.

Süt Haricinde Beslenme Önerileri

Kara lahana, ıspanak ve brokoli gibi bitkisel besinlerin yemeklerde kullanılması bebeklerin kalsiyum alabilmeleri açısından odlukça önemli olmaktadır. Karides, balık gibi deniz ürünlerini bebeklere tükettirmek de bebeklerin kalsiyum kazanarak vücut gelişimlerini tamamlamalarına katkı sağlar. Bu besinlerin bebeklerin gelişimleri açısından önemli olduğunu belirtirken en önemli besin kaynağının ise anne sütü olduğu unutulmamalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net