Bilgii.net

Susam Yağının Saça Faydaları – Sağlıklı Saçlar için

19.10.2018
Susam Yağının Saça Faydaları – Sağlıklı Saçlar için

Susam Yağı Nedir?

 Susam yağı, genel anlamda hamur işlerinde çok fazla kullanılan, kahvaltıların olmazsa olmazı simitlerin üzerinde olan susamdan elde edilen bir yağı türüdür. Susam yağı nedir? Susam yağı Hindistan başta olmak üzere, birçok Güney Asya ülkelerinde kullanılmaktadır. Susam yağı sağlık anlamında çok faydalı bir madde olup cilde ve saça çok iyi gelmektedir. Susam yağını aktarlarda, marketlerde ve eczanelerden bulabilirsiniz. İnternet üzerinden de susam yağı siparişi vermek mümkündür.

Susam Yağının Faydaları

 Susam yağı, içerisinde kalsiyum, proteiin, magezyum, demir, çinko, bakır, fosfor ve B vitamininin bir arada bulunduğu, çok sağlıklı ve faydalı bir besin maddesidir. Bu kadar çok mineral ve vitaminler bir araya geldiği için, elbette susam yağın vücudunuza baştan aşağı faydalı olması kaçınılmazdır. Susam yağını hem yemeklerde hem de sağlık anlamında bolca kullanabilirsiniz. Susam yağının faydalarına gelecek olursak; tansiyon dengeleyici bir besin maddesidir. Özellikle yüksek tansiyonları düşürmek ve dengede sağlamakta çok iyidir. Susam yağı içerisinde doymamış asitler bulunur. Doymamış asitler sayesinde kötü kolesterol seviyesi düşürülmektedir. Diyabet hastası olanlar için, diyabet ile savaşmakta en büyük destekleyici maddelerden bir tanesidir. Susam yağının bütün özellikleri, damar sertliği ve kalp krizi gibi, birçok kalp ve damar rahatsızlıklarının azalmasına ve riskin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Susam yağı nefes almayı kolaylaştırmaktadır, dolayısıyla astım ve benzeri nefes darlığı sorunu yaşayanlar için susam yağı çok faydalı olmaktadır. Sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, sindirim sisteminde yaşanabilecek sorunlar için de iyi gelmektedir. Susam yağı hazımsızlığın önüne geçmektedir. Hazımsızlığı önlediği için de, kabızlık gibi sorunları da hızlı ve rahat bir şekilde iyileştirebiliyor. Susam yağında Omega-6 ve 9 bulunduğu için, hafızanızın güçlenmesi açısından da faydalı bir madde olmaktadır. Beyin sağlığı için susam yağı ciddi bir önem taşımaktadır. Susam yağı aynı zamanda sinir stres ve bununla beraber gelen uykusuzluk gibi sorunlar için de çözüm olmaktadır. Susam yağı beyin sağlığına faydalı olduğundan, stresten dolayı ortaya çıkan baş ağrıları ve migren gibi dayanılmaz ağrılara da iyi gelmektedir.

Susam yağında bulunan asitler, sadece zihinsel değil, aynı zamanda vücudun fiziksel faaliyetleri açısında da sağlık katıyor ve enerji veriyor. Yağı içerisinde bol mineral olduğundan, kemik ve kas gelişiminde de ayrıca çok faydalı bir maddedir. Susam yağı içerisinde bulunan Antienflamatuvar ise vücudun bazı bölgelerinde oluşabilecek olan iltihaplanmayı hızlıca iyileştirmektedir. Susam yağı sadece vücudumuzda bulunan organlar için değil, susam yağının faydaları aynı zamanda cilt ve saç, yani özellikle dış görünüş açısından da çok faydalı olmaktadır.

Susam Yağının Saça Faydaları

 Susam yağı saçınızın gürleşmesi için önemli bir besin kaynağıdır. Saçlarınızın parlaması ve canlı durması için susam yağını kullanabilirsiniz. Susam yağının saça faydaları ciddi anlamda çok fazladır. Susam yağı özellikle saç derisinin nemlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra saç renginizin koyulaşması için çok faydalı olup ayrıca saçlarınızın beyazlaşmasını da geciktirmektedir. Susam yağının faydaları saymak ile bitmez ki sadece organlarınız için değil, sağlık ile alakalı olarak her anlamda faydalı bir besin maddesidir ve her evde mutlaka bulundurulması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net