Bilgii.net

Süs Bitkileri Hangileridir? Türkiye’de En Popüler Çeşitler

10.10.2018
Süs Bitkileri Hangileridir? Türkiye’de En Popüler Çeşitler

İnsanlar yaşadıkları yerleri daha güzel daha fazla yaşanabilir yerler yapmak için çeşitli katkılar yaparlar. Bunların başında da süs bitkileri gelmektedir. Yaşadıkları yerlerde hem farklı renkli bitkiler, hem de güzel görüntüler ortaya çıkarmak isterler. Bunun için insanlar süs bitkilerine yönelmişlerdir. İnsanlar süs bitkilerine yönelince de hem yeni yeni bitkiler hem de bu işin ticari boyutu hız kazanmıştır. Aslında süs bitkilerinin tam olarak amacı günümüzdeki aşırı betonarme yapılara karşı insanların kendilerine doğal bir alan yaratmak istemeleridir. Bu yüzden evlerin balkonlarında, bahçelerinde, ofislerde veya şehir merkezlerinde süs bitkilerini görmekteyiz. Şehirleşmenin çok yüksek oranlara ulaştığı zamanlarda insanlar doğadan çok hızlı bir şekilde kopma yaşamıştır. Böylece aslında insanlar doğaya ve bitkilere daha fazla merak sarmışlardır. Bu da süs bitkilerinin önünü açmıştır. Dünya üzerinde en fazla süs bitkisi Asya kıtasında yetiştirilmektedir.

Süs Bitkileri Nedir?

Süs bitkileri yanlış planlanan şehirleşmeler sonucunda doğadan kopan insanın doğa ile arasında kalan son bağlardan biridir. Çünkü artık insanlar beton bloklara değil doğal yaşam alanlarına hasrettir. Şehirler merkezlerinde genellikle yeşil alan bulmak çok zordur. Bu yüzden insanlar evlerinin balkonunda, bahçesinde süs bitkileri yetiştirerek hem doğa ile irtibat halinde kalmaya hem de günlük yaşantılarındaki sıkıntılardan arınmaya çalışır. Durum böyle olunca süs bitkileri yetiştiriciliği adı altında büyük bir ticaret sektörü oluşturulmuştur. Dünya üzerinde bu konuda en fazla üretim Asya kıtasındadır. Hem kendileri için yaparlar hem de dünya üzerindeki diğer ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamak için yaparlar. Çünkü süs bitkisi yetiştiriciliğini dünya üzerindeki her ülke yapamaz. Dünya üzerinde sadece 60 ülke süs bitkisi yetiştirir. Bu konuda Asya kıtasında ki ülkelerin başarı olması çok normaldir. Çünkü onlarda kalabalık nüfus ve yaşam alanı az olduğu için doğadan kopmamak adına zorunlu bir üreticilik faaliyeti yürütmeye başlamışlardır. En fazla üretimi Asya kıtası yapsa da bu konuda en fazla geliri Avrupa kıtasında ki ülkeler kazanmaktadır. Ülkemizde de süs bitki yetiştiriciliği bayağı gelişmiştir. Yaklaşık olarak 300.000 – 400.000 arası kişiye iş sağlamaktadır.

Süs Bitkisi Çeşitleri

Süs bitkileri aslında kendi içinde iki ayrı kola ayrılır. Bunlar iç mekân süs bitkileri ve dış mekân süs bitkileridir. Dış mekânlar için olan süs bitkileri görüntü olarak çok hoş bir görünümü olan bitkilerden seçilir. Dış mekânlar için çok fazla kullanılan bazı süs bitkileri vardır. Bunların ortak noktası hem güzel bir görünüm hem de güzel bir koku yayarlar. Bunlar sarmaşıklar, limon otu çiçeği, salkım söğüt ağacı, begonvil ve palmiyelerdir. İç mekân için de tercih edilen özel süs bitkileri vardır. Bu bitkilerde ise en önemli kıstas iç mekân şartlarına dayanıklı olmasıdır. Bunlar kaktüs, paşa kılıcı diğer adı ile peygamber kılıcı, devetabanıdır.

Süs Bitkileri

  1. Sarmaşık: Genelde duvar görüntüsünü örtmek için kullanılan duvarın dibine ekilen bitkidir. En önemli özelliği ise dikine yükselmesidir.

  1. Palmiye: Genel olarak sıcak iklimlerde yetişen ve görülen bir ağaç türüdür. Gövde kısmı kalın ve üstünde ise yelpaze biçiminde dalları ve yaprakları vardır.

  1. Begonvil: Farklı farklı renklerde çiçekleri olan ağaç gibi bir bitkidir. Böcek ve hastalık barındırmaması en büyük özelliğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net