Bilgii.net

Suçiçeği Nasıl Olur, Belirtileri ve Tedavisi

12.10.2018
Suçiçeği Nasıl Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Suçiçeği 15 yaşından küçük çocuklarda görülen oldukça bulaşıcı bir hastalık türüdür. Deride su toplaması şeklinde görülür, yüksek ateş ve kaşıntılara sebep olur. Korunma yollarından en etkilisi ise muhakkak aşı yaptırmaktır.

Virüs yoluyla bulaşan suçiçeği hastalığına en fazla çocuklar yakalanır. Bu sebepten dolayı halk arasında çocuk hastalığı olarak bilinir. Kendini ilk olarak yüz bölgesinde belli eder. Ardından tüm vücuda yayılır. Aşı bu hastalık için oldukça önemlidir. Bulaşıcı ve düşük oranda da olsa ölümcül bir hastalık olan suçiçeği aşı olmuş kişilerde daha hafif geçer. Ayrıca suçiçeğine bir kere yakalanan kişilerin vücudu hastalığa karşı bağışıklık kazanır. Fakat bu demek değildir ki asla suçiçeği hastalığına yakalanmazlar. Nadir de olsa suçiçeğine yakalanma riskleri vardır.

Suçiçeği Nasıl Olur?

Suçiçeği daha çok çocuklarda görülen, vücuda vericella zoster isimli virüsün girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Hastalık son derece bulaşıcıdır. Fakat diğer bulaşıcı hastalıklar kadar sonuçları kötü değildir. Sağlık Bakanlığının bebekler için uyguladığı aşı takvimi takip edilmeli ve aşılar erkenden yaptırılmalıdır.

Suçiçeği ilk önce kendini yüz bölgesinde belli eder. Yüz bölgesinde oluşan döküntüler kendini ele veren en büyük etmendir. Daha sonra içi su dolu kabarcıklar oluşur ve hem yüzde hem de vücudun geri kalan kısmında bu kabarcıklar boy göstermeye başlar. Çocuklar bu duruma yakalandıkları zaman vücutlarında kaşıntı hisseder. Yüksek ateş ve yorgunluk belirtileri de bir başka gelişimdir. Burun akıntısı bu dönemde bolca görülür.

Suçiçeği hastalığı tedaviye tam cevap veren çocuklarda bir hafta gibi kısa sürede geçer. Tedavi süresince doktorun yazdığı ağrı kesiciler ve kremler harfiyen uygulanmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre suçiçeği hastalığına en fazla yakalanan ülkelerin aşı yaptırmayan ülkeler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı aşılar muhakkak belirtilen zamanda yaptırılmalıdır. Böylece suçiçeği hastalığı daha acısız geçer ve normalden daha kısa sürer.

Suçiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülen suçiçeği hastalığının ilk belirtileri vücutta görülen kızarıklıklar ve buna bağlı olarak oluşan döküntülerdir. Bu tip bir durumda hemen doktora başvurmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra, ilerleyen safhalarda suçiçeği içi su dolu kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Şayet, ilk evrede oluşan kızarıklıklardan suçiçeği anlaşılmamışsa, içi su dolu kabarcıklar görüldüğü an da tedaviye başlanmalıdır.

Genelde halsizlik ve yorgunluk ile seyreden hastalık, kaşıntı ve yüksek ateşle kendini belli etmeye devam eder. Son derece bulaşıcı olan bu hastalıkta gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.

Suçiçeği hastalığı direkt olarak bağışıklık sistemini ele geçiren bir rahatsızlık olduğu için ebeveynlerin oldukça dikkatli olması gerekir. Çocuğun bağışıklık sistemi güçlü ise hafif atlatır, fakat bağışıklık sistemi zayıfsa daha zorlu geçer.

Suçiçeği Hastalığına Ne İyi Gelir?

Suçiçeği hastalığına yakalanan çocuklarda hastalık ortalama olarak 7 gün sürmektedir. Bu 7 günün 3 günü aşırı terleme ve yüksek ateş ile geçer. Aşırı terleme olduğu için çocuklarda kaşıntı haddinden fazla seyreder. Bu tip durumlarda çocuklar ılık bir su ile duş aldırılabilir.

Aspirin, kesinlikle verilmez. Bu konu oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bol bol su tüketilmesi ve dinlenmesi sağlanır. Çocukların enfeksiyon kapmaması için temizliğine önem verilmesi gerekir. Özellikle kısa tırnaklı olmaları son derece önemli olup ellerini sık sık sabunlu suyla yıkamak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net