Bilgii.net

Stres Kırığı Nedir? Kimlerde Görülür?

13.10.2018
Stres Kırığı Nedir? Kimlerde Görülür?

Stres kırığı genellikle vücudun yük taşıyan bölümlerinde görülen içinde kırık terimi geçmesine rağmen gerçek manada bir kırık değildir. Halk arasında çatlak olarak da bilinen stres kırığı adının stres kırığı olmasına rağmen ortaya çıkma sebebi strese bağlı değildir. Yanlış ayakkabı seçimi, aşırı spor yapma gibi nedenlerle ortaya çıkan ağrılı bir hastalıktır. Uzun süre ayakta çalışan insanlarda da bu hastalık görülebilir. Vücudumuzda genellikle kaval kemiği, ayak tarak kemiklerinde ve ayak bileğine görülmektedir.

Stres kırığı, çok küçük düzeyde kemiğin yıpranmaya başlamasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu sebeple stres kırığının röntgenle tespit edebilmesi için hastalığın ilerlemiş olması gerekmektedir. Başlangıç aşamasında ancak MR cihazı ile tespit edilebilen bu kırıklar ağrı ve şişmelere neden olur. Tespit edilmesi zor olan stres kırığı vakalarında doktorun tecrübesi oldukça önemlidir. Stres kırığı oluşumundan sonra vücut zorlanmaya devam ederse daha büyük çatlak ve kırıklara sebep olabileceğinden erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Stres Kırığı Kimlerde Görülür?

20-35 yaş arası kadınlarda, ergenlik çağındaki kemikleri tam sertleşmemiş çocuklarda, kadınlarda menopoz döneminde stres kırığı daha sık görülmektedir. Aynı zamanda aşırı spor yapan veya vücuda fazla yük bindiren kişilerde stres kırığı ağrı ile birlikte kendini göstermektedir. Aşırı kilolu veya uzun boylu insanlarda da bacak kemiklerine fazla yük bindiğinden dolayı stres kırığına rastlanabilir.

Stres Kırığı Belirtileri Nelerdir?

  • Stres kırığı hafif bir ağrı şeklinde başlayarak giderek şiddetlenen ağrılara dönüşmektedir.
  • Stres kırığının oluştuğu bölgede hassasiyet meydana gelir.
  • Stres kırığı ilerlemiş ise dinlenme durumunda da ağrılara sebep olmaktadır.
  • Stres kırığının oluştuğu bölgede morluk veya şişliklere de rastlanmaktadır.

Stres Kırığına Karşı Alınabilecek Önlemler

Stres kırığı oluştuktan sonra tedavisi uzun ve zordur. Ayrıca tamamen iyileşme görülmeyebilir. Bu sebeple hastalığa yakalanmadan önce bazı tedbirler almakta fayda vardır.

  • Ayakta çok fazla kalmamaya ve doğru ayakkabı seçmeye özen gösterilmelidir.
  • Spor yaparken birden yoğun tempolu hareketlere geçilmemeli mutlaka ısınma hareketleriyle spora başlanmalıdır. Şişme, ağrı gibi şikayetler ortaya çıkarsa spor faaliyeti hemen durdurulmalıdır.
  • Kalsiyum bakımından zengin besinler tüketilmelidir.
  • Bisiklet kullanmak, yüzmek gibi sporlar stres kırığını azaltan sporlardır. Bu sebeple tercih edilebilirler.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kendinizde stres kırığı belirtilerinden şüphe ediyorsanız eğer öncelikle vücuda aşırı yüklenmenizi gerektiren aktivitelerinizi durdurmanız ve istirahat etmeniz gerekmektedir. Kişide stres kırığına neden olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için geçici süreyle de olsa koltuk değneğine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Stres kırığı olan bir kişi yumuşak, ayağını sıkmayan bir ayakkabı seçmelidir.

Diğer ortopedik rahatsızlıklarda olduğu gibi ağrılı bölgeye günde 2 kez buz uygulanabilir. Buz çıplak deriye dokundurulmamalı, bir poşet içindeki buz ince bir tülbent ya da havlu üzerinden uygulanmalıdır. Ayrıca stres kırığının oluştuğu bölgeyi kalp hizasından yukarıda tutmanız gerekmektedir.

Normal kırıklara göre stres kırığının iyileşme süresi daha uzun olabilmektedir. Kırıkların kaynamasından sonra vücuda ağır yük oluşturabilecek aktivitelere hemen dönülmemelidir.

Stres kırığı genellikle incinme ağrıları ile karıştırılmaktadır. Ağrıların bu sebeple önemsenmemesi daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple mutlaka Ortopedi ve Travmatoloji bölümündeki uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net