Bilgii.net

Spinal Stenoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

15.10.2018
Spinal Stenoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta bir müddet durduğunuzda veya yürüdüğünüzde belinizde ya da bacağınızda ağrılar, uyuşmalar veya karıncalanmalar oluşuyor mu? Bu sorunun cevabı “evet” ise “spinal stenoz” olma ihtimalinizi göz önünde bulundurmakta fayda var.

Öncelikle spinal stenoz nedir? sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Spinal stenoz, halk arasında “dar kanal” olarak bilinir. Omuriliğin geçtiği kanal ve omurilikten çıkan sinirlerin geçtiği deliklerin daralması sonucunda oluşur. Sık rastlanan bir hastalık olan spinal stenoza genellikle alt sırt ve boyunda rastlanır. Bazılarında herhangi bir belirti ile kendisini göstermezken, bazılarında ise ayakta dururken ya da yürürken bel ve bacaklarda ağrı, karıncalanma, uyuşma ve kas güçsüzlüğü olarak kendisini gösterebilir. Kendisini gösteren bu belirtiler ise zamanla daha da kötüye gidebilir.

Spinal Stenoz Hastalığı Neden Oluşur?

Kanalın doğuştan dar olması, enfeksiyonlar, tümörler, kırıklar, kırık sekelleri, fıtıklar spinal stenoz hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca omurgadaki bazı eğrilikler de spinal stenoza neden olabilir. Fakat tüm bunların yanında spinal stenoza sebep olan en yaygın sebep yaşlanmadır. Spinal stenoza neden olan diğer durumlar aşağıda sıralandığı gibidir:

  • Doğum esnasında oluşan omurga kusurları,
  • Doğuştan sahip olunan dar bir omurilik,
  • Fıtıklı diskler,
  • Omurga eğriliği veya skolyoz,
  • Paget hastalığı,
  • Kemikteki tümörler,
  • Akondroplazi hastalığı.

Spinal Stenoz Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Spinal stenoz hastalığını teşhis etmek için doktorlar öncelikli olarak hastanın şikâyetlerini dinler ve tıbbi geçmişini öğrenir. Sonrasında ise doktor tarafından fizik muayene yapılır. Hastanın açıkladığı belirtiler doğrultusunda şikâyetlerinin nedenini öğrenmeye yardımcı olacak gerekli tetkik ve uygulamalar doktor tarafından yapılır. Bu tetkikler ise aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Omurganın görüntülenebilmesi için X-ışını, MRG taraması veya BT taraması,
  • Spinal sinirlerin sağlıklı olup olmadığını tespit edebilmek için elektromyelogram,
  • Omurgada hasar veya büyüme olup olmadığını saptamak için ise kemik taraması.

Spinal Stenoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Spinal stenoz hastalığı tedavisi darlığın yerine ve belirtilerin şiddetine göre belirlenir. Belirtiler hafifse veya hiç yaşamıyorsanız, düzenli olarak doktor muayenesi yeterlidir.

Spinal stenoz ameliyatsız tedavi yöntemi, öncelikli olarak başvurulması gereken tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle spinal stenoz vakalarının çoğunda iyileşme sağlanabilir. Ancak başvurulan ameliyatsız yöntemlerde başarısız olunursa ve sinirlerde ciddi arazlar ortaya çıkarsa cerrahi bir müdahale yapılması gerekir.

Spinal stenoz hastalığı ilaç tedavisinde temel amaç ağrıyı yok etmek veya şiddetini azaltmaktır. Bunun için ağrı kesiciler, antidepresanlar, anti-nöbet ilaçları ya da opioidler kullanılabilir.

Spinal stenoz hastası pek çok kişi kendisini rahatsız eden o ağrıyı azaltmak için çoğu zaman hareketsiz kalmayı tercih eder. Ancak başvurulan bu yöntem daha fazla ağrı yaşanmasına sebep olabilecek kas zayıflığına yol açabilir. Bir fizik tedavi uzmanının önerdiği egzersizler, spinal stenoz hastalarına yardımcı olabilir. Günlük yaşamda uygulanan bu egzersizler ile hastaların güç ve dayanıklılığı artar, omurganın esnekliği ve stabilitesi korunur ve hastanın dengesi gelişir.

Diğer tedavi yöntemleri yardımcı olmuyor veya belirtiler gün geçtikçe hayatın genel akışına engel oluyorsa, cerrahi yöntem diğer bir seçenektir. Spinal stenoz ameliyatının amacı, sinir köklerindeki basıncı hafifletmektir. Deneyimli cerrahlarla bu süreci yönetmek, spinal stenoz ameliyatı sonrası daha az komplikasyon yaşanmasına sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net