Bilgii.net

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

19.10.2018
Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk kış havaları cildinize zarar verebilir. Soğuk hava, rüzgar ve düşük nem oranı açık havada cildinizi kurutur. Benzer şekilde, içerideki sıcak ve kuru hava cildinizden nemi çalmaktadır. Doğru bakım yapılmadan kuru cilt kızarıklığa, kaşınmaya, çatlamaya ve çatlamaya ve hatta egzama ve akne gibi diğer cilt koşullarına neden olabilir.

Fakat doğru cilt bakımı ile (hem içeriden hem dışarıdan), bu etkilere karşı koyabilirsiniz ve cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizin kışın en iyi görünmesini sağlayan bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz. Birçoğu yıl boyunca geçerlidir.

Bu ipuçlarını, bazıları aşağıdaki ipuçlarıyla örtüşen açık ciltler için takip etmek de iyi bir fikir olacaktır.

Cildinizi esnek ve yumuşak tutmanın en iyi yolu içeriden nemlendirmektir! Cildinizin bükülebilir, esnek ve sağlıklı kalması için yağa ihtiyacı vardır. Doğal olarak yağlarla doldurulmuş bütün besinleri yiyebilmek, önemli ölçüde yardımcı olacaktır: yumurta, fındık, chia çekirdeği, avokado, balık, hindi, tavuk veya sığır eti gibi yağsız et, biraz yoğurt ve peynir, hatta tereyağı ve birazcık süt (çok fazla değil) laktoz olarak süt, cildinizde zor olabilir ve tabii ki vücudunuz buna katılmazsa süt de vermez.

  • Cildinizin (ve vücudunuzun) ayrıca, sağlıklı ve nemlendirilmeleri için Vitamin A, C ve E, çinko ve selenyum gibi sebzelerdeki vitamin ve minerallere de ihtiyacı vardır. Sebze ve meyvelerdeki tuzlar, daha fazla su tutmanıza ve nemlendirmenize yardımcı olur. Ayrıca, meyve ve sebzelerdeki antioksidanlar, serbest radikal hasarı ve yaşlanmaya karşı savaşır. Diyetinizi sebzeler üzerine koyun, ancak meyveyi sınırlandırın, çünkü meyvede şeker iltihaplanmaya neden olabilir ve vücudunuzda ve cildinizde zor olabilir. Tabii ki, organik sebze ve meyveler genellikle tercih edilir.

  • Tabi ki su, nemlendirilmenize yardımcı olur ve daha fazla içmeniz, genellikle yeterince içmediğinizde size yardımcı olur. İçme çay da hidratlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak su yalnız yeterli değildir. Vücudunuzun suyu tutması için bol miktarda vitamin, mineral ve tuz ve sağlıklı yağlar, sebze, meyve, fındık vb. İle birlikte tüketilmesi gerekir.

  • Egzersiz ve terleme, ısınmak, gözeneklerinizi temizlemek ve dolaşımınızı besleyici cildinize arttırmak için yardımcı olur.
  • Sıcaklığı fazla yüksek tutmayın (evinizi ve ofisinizi biraz daha serin ve daha fazla kıyafet giyin) ve ısıtıcıyı gece kapatın. Rahat kalmak için, sadece sıcağı açmak yerine gün boyunca daha fazla kıyafet giyin ve gece yatağınızda daha fazla battaniye kullanın. Biraz daha düşük iç ortam sıcaklığının diğer yan faydaları, gün boyunca daha fazla uyanık olmakta ve gece daha iyi uyuyor.
  • Sadece soğuk ve kışın olduğu için güneş cildinize zarar veremez anlamına gelmez. UVA ışınlarının yüksek bir yüzdesi hala cildinize nüfuz ederek atmosfere nüfuz eder. Yaz aylarında yaptığınız gibi, kışın gün boyunca açık havadaysanız dikkatli olunuz. Bir şapka giymek her zaman yardımcı olur, tam kapsamlı kıyafetler (soğuk olduğunda zorluk çekmemelidir). Güneş koruyucu losyon ( güneş koruyucu losyonları seçmek için bazı ipuçları vardır ) güneşe maruz kalma sırasında takılabilir.
  • Üşüyorsanız veya elleriniz ve ayaklarınızdaki cildiniz hasar görürse, nem kaybından ve gece boyunca yapraklara sürtünmeden korumak için çorap ve eldivenlerde uyuyun. İlk önce bir nemlendirici koymak isteyebilirsiniz. İyi eldivenlerde nemlendiriciden kaçınmak için ellerinizde çorap giymeyi düşünün.
  • Cildiniz kuru ise, yoğurt, süt, yumurta sarısı, avokado veya hindistan cevizi, jojoba veya zeytinyağı gibi doğal nemlendirici maddelerle yapılmış ev yapımı nemlendirici maske kullanmayı da düşünebilirsiniz.
  • Eviniz çok kuru ise bir nemlendirici kullanmayı düşünün. Bu, cildinizin çok kurumasını önleyebilir. Duş ve yüzünüzü serin veya ılık suda yıkayın, sıcak suya değil! Özellikle, yüzünüzde sıcak sudan kaçındığınızdan emin olun ki bu özellikle hassastır. Ayrıca, uzun duş almayın, suyun içinde ne kadar uzun süre kalıyorsa, cildiniz daha çok kurur. 15. Yumuşak
  • Vücudunuzdaki sadece en yumuşak sabunu kullanın ya da hiç kullanmayın. Aslında, zaman suyunun büyük bir kısmı ve biraz sürtünme (eller için) ya da su ve bir yıkama bezi (duşta) muhtemelen yeterlidir.
  • Hindistan cevizi yağı, makyajı çıkarmak için iyi çalışır ve cildinizi kurutmaz. Cildiniz kuru ise, nemlendirmek için cildinize biraz hindistancevizi yağı (veya başka bir doğal yağ) sürün.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net