Bilgii.net

Soba Nasıl Yakılır? Kolay Soba Yakmak için Öneriler

10.10.2018
Soba Nasıl Yakılır? Kolay Soba Yakmak için Öneriler

İnsanlar uzun çağlar boyunca dışarıda ve mağaralarda yaşadılar. Bu yüzden barınma ve ısınma en büyük problemleri oldu. Zamanın ilerlemesiyle şimdi ilkel gelen bütün buluşlar; ilgili döneminde insanlığın kurtarıcısı oldu. İnsanlık bu keşifler sayesinde hayatta kaldı ve hayatını devam ettirebildi. Isınma sorunu ile ilgili büyük çözümlerden bir tanesi olan Soba; tarihin uzun zaman öncesinde keşfedilen ve evlerin ısıtılmasın sağlayan en önemli buluşlardan bir tanesidir. İçerisinde oluşturulan ısıyı dışarıya ileterek bulunduğu ortamın sıcaklığını arttıran sobanın, birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.  Soba içerisinde ateş yakmak için birçok farklı yöntem vardır.

Soba Yakmak

Soba yakmak için birçok farklı yöntem vardır. Bunlardan en kolayı ilk çağlardan beri kullanılmakta olan soba içerisinde ateş oluşturma tekniğidir. Buna sobayı yakmak denir. Cisimler bu sayede ısınırlar ve belirli bir noktaya geldikten sonra, artık dışarıdan bir müdahaleye ihtiyaç duymazlar. Böylece kendi kendilerine yanmaya devam ederler. Yanan cisimler bu sayede dışarıya ısı vererek ortamın sıcaklığını arttırır. Yanan cisim kül olana kadar bu döngü kendini tekrar eder. Bu yüzden içerisine atılan cisimlerin kendiliğinden ısı verecekleri sıcaklığı iyi bilmek gerekir. Bu sayede cisimler istenilen sıcaklık derecesine çıkartılacak ve bundan sonra iyi bir ısı yayarak sıcaklığı arttırmaya devam edecektir. Yanan cisimler, yanma esnasında belirli gazlar çıkartmaya başlarlar. Sobadaki boru sistemi sayesinde, insan sağlığına zararlı olan bu gazlar havaya atılmaktadır. Bu gazlar iyi bir düzenekle dışarıya atılmadıkları takdirde, sobadan istenen verim alınamaz. Yanma olayının gerçekleşmesi için her zaman belirli miktarda oksijene ihtiyaç duyulur. Bu sayede cisimlerin yanması sağlanacaktır. Sobalarda birçok farklı yakıt kullanılmaktadır. Bu yüzden her birinin ısınma derecesi farklı bir değer alacaktır. Sobaların üretimi de bu cisimlerin yanma derecesine göre çeşitlenmiş ve birçok farklı sayıda soba çeşidi ortaya çıkmıştır.

Soba Nasıl Kolay Yakılır?

Öncelikle sobanızın türüne göre verilecek iki farklı yöntem vardır. İlk yöntemde gerekli olan malzemeler; odun, gazete kâğıdı, çıra ve kibrittir. Odun sobasının iyi yanması için oksijen miktarının bol olması kritik öneme sahiptir. Odunlar üst üste değil, birbirleriyle ufak temaslar sağlayacak şekilde çapraz biçimde sobaya yerleştirilmelidir. Odunların üzerine konacak olan çıra ve gazete kâğıtlarından sonra ateş yakılmalı ve bu sayede sobanın tutuşması sağlanmalıdır. Bu işlem öncesinde soba borusunu kontrol edilmeli ve hava çıkışının sağlıklı olduğuna bakılmalıdır. Kömür sobasında ise odun yerine kömüre ihtiyaç duyulur. Sobanın içerisine üçte iki oranında konulacak kömürün üzerinde kalan kısımlara çıra ve gazete kâğıdı doldurulur. Bu sayede kömür sobası da rahatlıkla yanacak ve yüksek verimle çalışarak, bulunduğu mekanı ısıtmaya yarayacaktır. Dikkat edilmesi gereken şey, kömürün çıkarttığı gazların daha zararlı olduğu için, hava çıkışlarının daha iyi kontrol edilmesi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net