Bilgii.net

Soba Nasıl Kurulur? Soba Kurmanın Kolay Yolları

10.10.2018
Soba Nasıl Kurulur? Soba Kurmanın Kolay Yolları

Evlerin sıcaklık sağlama açısından tamamlayıcısı olan sobalar kolaylık sağlayan ürünler arasındadır. Her ne kadar ısınma yöntemini tam anlamıyla yerine getirmeyi başaran sobanın kurulumu da bir o kadar zordur. Doğru soba kurma yöntemi hem ısınmak hem de can sağlığı açısından oldukça büyük bir önem taşır. Bu nedenle dikkatli olunmalı ve eğer soba kurma deneyimi bulunmuyorsa da bu konuda tecrübeli olan kişilere danışılmalıdır.

Evlerin yalıtımı ne kadar iyi olursa olsun pençelerden ve kapı aralarından içeriye soğuk sızmaktadır. Bu nedenle de insan ısınma ihtiyacı ister. Sobalar da bu konuda dışarıdan gelen soğuk havayı ısıtma görevini yerine getirirler. Sobaların pencere önüne kurmak hem estetik anlamda hem de baca anlamına mümkün değildir. Aynı zamanda odanın kuytu köşe kenarlarına da soba kurulmamaktadır. Sobanın kurulacağı alanın dört cepe olarak rahat görmesi gerekir. Mobilyalardan da uzak kurulması gerekir çünkü soba ısısı zamanla mobilyalara zarar verecektir. Rahat hava alması gereken sobaların borularının uzunlukları da birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle kurulum aşamasında soba borularının kısalığı ve uzunluğu hakkında da detaylı bilgi edinmek gerekir. Bazı kişiler kısa boru tercih edilmesi gerektiğini söylerken kimileri de uzun boruları tercih eder. Fakat burada önemli olan nokta sobanın cinsi olmaktadır.

Soba Kurulumu

Soba kurulumu aşamasında ilk bakılması gereken özellik soba bacasının durumudur. Bacanın genişliği, çağı en aşağı 13 cm olmalıdır. Daha iyisi ise 15 veya 28 santim olmasıdır. Bacaların bu genişlikte yapılması önemli bir noktadır. Hava akımlarının doğru bir şekilde oluşturulması için bu ölümü mutlaka yapınız. Hava akımını kontrol etmek için ise en basit yöntem baca içerisinde bir kâğıt konulmalı ve bacanın çekim gücü bu şekilde kontrol edilmelidir. Baca eğer düzgünse ve çekim gücü iyi ise sobayı 50 cm duvardan uzak bir alana konumlandırarak kurmalısınız.  Fazla dirsek koymadan doğrudan bacaya doğru bir bağlantı yapmanız gerekir.

Soba Nasıl Kurulur?

 

  • Soba odada en uygun alanı yerleştirilmelidir. Sıcaktan etkilenmeyen bir mermer veya levha üzerine kurulmalıdır.
  • Isıdan iyi yararlanabilmek adına duvara aşırı yakın olmamalı duvarda arasında en az 50 cm arası olmalıdır. Eğer bu mesafeden daha düşük bir seviyede soba kurulumu yapmak gerekiyorsa, duvarın zamanla ısıdan etkilenerek deforme olmaması için duvar arasında alüminyum folyolu cam yünü konulabilir.
  • Soba boruları düşey doğrultuda olmalı ve kısa olmalıdır. Yatay borular ise bacaya hafif bir eğimle yerleştirilmelidir. İkiden fazla dirsek kullanılmamalıdır. Boru bacanın içerisinde çekişin yavaşlamaması için fazla sokulmamalı fakat en az 5 cm girmelidir.
  • Borular duvardan veya pencereden açılan bir deliğe değil mutlaka bacaya bağlanmalıdır.
  • Sobanın bulunduğu alanın sürekli olarak havalandırması yapılmalıdır.

Soba Boruları Nasıl Kurulur?

Soba borularını kurmak oldukça meşakkatli bir iş haline alabilir. Vereceğimiz tüyolar ile hem daha hızlı kurulum yapabilir hem de sağlık açısından en uygun soba kurulumunu yapabilirsiniz. Öncelikle sobanızın kurulumuna dirsek sayısını bir veya iki olarak sınırlayın. Yatay boruları daha iyi hava akımı oluşması için bacaya eğimli halde yerleştirin. Soba borularını oldukça düşey doğrultuda ve kısa tutun. Soba borusunun bacaya girecek olan kısmının en az 5 santimi içeride olmalıdır. Hava akımını önlememek adına boruyu bacaya çok fazla sokmayın. Boruların daha sağlam durması için dayanıklı metal teller kullanarak sağlam durmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki yanlık kurulum can sağlığınızı olumsuz etkileyeceğinden dolayı kurulum aşamalarını büyük bir özveri ile yerine getirin.

Kurduğunuz sobayı hemen yakmak istiyorsanız Soba Nasıl Yakılır konumuza göz atın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net