Bilgii.net

Skolyoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi – Uzmanlar Cevaplıyor!

15.10.2018
Skolyoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi – Uzmanlar Cevaplıyor!

Skolyoz omurganın yana doğru eğriliğidir. Sağlıklı bir omurganın biçimsel olarak deforme olmasıdır. Çoğunlukla göğüs veya bel bölgelerinde görülür. Normalde düz olması gereken omurlar skolyozlu omurgada sağa, sola doğru veya kendi ekseni etrafında dönebilir. Tek başına veya kamburlukla beraber görülebilir. Skolyozun toplumda görülme oranı %4 tür.Bu hastalık kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla nerdeyse on kat daha fazla görülmektedir.

Skolyozun ortaya çıkmasının bir çok sebebi olabilir. Hatta sebebi bilinmeyen bir tür de olabilir. Çeşitli romatizmal hastalıklar, omurga kırıkları ve omurga enfeksiyonları skolyoza sebep olabilir. Doğuştan oluşabilir, ilerleyen yaşlarda da görülebilir. Bu nedenle belirli bir yaş aralığından söz edilememektedir.

Farklı hastalıklara koşullara bağlı olarak oluşabilen skolyozun belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi yöntemi kişiden kişiye göre değişebilir.

Pek çok çeşit skolyoz vardır. Bunlardan en yaygın olanı idiopatik skolyozdur ( nedeni bilinmeyen skolyoz). Bu skolyoz türünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. Omurgada S veya C şeklinde oluşan eğriliklerdir. Omurga aynı zamanda kendi etrafında da dönebilir. Omurgadaki bu yamukluk sırtta ve belde gözle görülür derecede belirgindir. Bir diğer skolyoz türü nöromusküler skolyozdur. Bu türün oluşumunun temel nedenleri arasında kas ve sinir hastalıkları yer almaktadır. Solunum sıkıntıları veya duyu sorunları oluşabilir. Küçük yaşta tedavi edilmesi önerilir. Yaygın skolyoz türlerinden biri de konjenital skolyozdur. Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında oluşan bir skolyozdur. Hızlı ilerleme gösterdiğinden küçük yaşta cerrahi müdehale gerektirir.

Skolyozun Belirtileri

Bu belirtiler genellikle gözle görülür orandadır. Omuzlarda yamukluk, bir omuzun daha önde olması, kollar ve vücut arasındaki mesafenin eşitsizliği, göğüs kafesinin gözle görülür şekilde asimetrik oluşu bu belirtilerdendir. Ayrıca oluşan eğrilikten dolayı göğüs veya bel kısmında çukurlar veya çıkıntılar oluşabilmektedir ve bunlar da yine gözle rahatça farkedilebilir belirtilerdir.

Skolyoz Tanısı Nasıl Konur?

Tüm omurgayı içine alan röntgen tanının konulmasına yardımcı olur. Doktor muayenesiyle de anlaşılabilir. Bazı durumlarda MR istenilebilir, ayrıntılı olarak gözlemlenebilir. Skolyoz ilerleyen yaşlarda ileryebilir. Eğriliğin sapma derecesi belirlenir ve bu eğrilik devamlı olarak gözlemlenir, kontrol edilir. Böylelikle skolyozun ilerleyip ilerlemediği takip edilmiş olur ve tedavi yöntemine ona göre başvurulur.

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz tedavisi hastalığın ilerlemesine ve hastaya göre değişir. Skolyoza neden olan etmenler de çeşitlilik gösterdiğinden belirli bir tedavi yöntemi yoktur. hastanın tedaviye cevap verme durumuna hastanın yaşına ve skolyozunun ilerleme hızına yönelik de değişmektedir. Çocukluk ve ergenlik döneminde çok fazla ilerlediğinden hemen tespit edilip tedaviye başlanması gerekir. Genel olarak 20 veya 25 dereceden küçük eğriliklerde müdahale edilmeden izleme yöntemi kullanılır. Hasta burada gözlem altındadır ve skolyozun ilerlemesi durumunda tedavi yöntemlerinden birine başvurulur. Genel olarak her türden skolyoz hastalarına tavsiye edilen şey egzersizlerdir. Düzenli egzersiz kas gelişimini artırır ve kasların gelişmesi skolyoz tedavisi için çok önemlidir.

Fizik tedavi skolyoz tedavisinde yaygın yöntemlerden biridir. Ve iyi sonuçlar alınabilir. Fakat çocuklar için zor bir süreçtir.

Korse tedavisi ise gerçekten iyi sonuçlar alındığı tespit edilmiş bir yöntemdir. Günde ortalama 20 saat korse kullanımı skolyoz tedavisinin seyrini olumlu yönde etkilemektedir. Ameliyat olma olasılığını düşürmektedir. Genellikle eğriliği 20-40 derece aralığında olan hastalar için tercih edilen bir yöntemdir.

Cerrahi müdahale gerektiren durumlar da olabilir. Genelde 40-45 derece ve üzeri eğriliklerde bu yönteme başvurulur. Cerrahi müdahale için hastanın akciğer gelişimini tamamlamış olması önem taşımaktadır.

Skolyoz erkenden farkedilirse önüne geçilebilecek ve ilerlemesi durdurulabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını devamlı olarak kontrol etmesi gerekmektedir. Eklem yerleri , sırt, omuzlar, göğüs kafesi düzenli olarak gözlemlenmelidir. Kol uzunlukları ölçülmeli oturuşunda yamukluk olup olmadığı tespit edilmelidir. Ve sık sık boy ölçümü yapılmalıdır. Oldukça kolay önlemlerle ve kontrollerle bilinçli bir şekilde hareket etmek oldukça önemli bir noktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net