Bilgii.net

Sinüzit Nedir, Kronik Ve Akut Sinüzit Belirtileri Ve Tedavileri

12.10.2018
Sinüzit Nedir, Kronik Ve Akut Sinüzit  Belirtileri Ve Tedavileri

Birçok kişinin her mevsimde görülebileceği gibi özellikle kış aylarında hayatını zorlaştıran hastalıklardan birisi sinüzittir. Her yaşta görülebilme olasılığı yüksektir. Burnu çevreleyen kemiklerin içerisinde yer alan hava boşluklarına sinüs denmektedir. Sinüzit ise, sinüslerin iltihaplı doku ile dolması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sinüzit, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, tıkanıklığı, kökü almada güçlük, baş ağrısı ve geniş akıntısı olarak ortaya çıkmaktadır. Yazımız sinüzit hastalığı, sinüzitin çeşitleri ve tedavi yöntemleri ilgili bilgileri içermektedir.

Sinüzit Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit yüz kemiklerindeki boşlukların iltihaplarla dolması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha önce de bahsedildiği gibi çocuklarda dahi görülebilmektedir. Sinüzit oluşumuna etki eden en önemli faktörler; burun ve sinüs anatomisi, geniz eti büyüklüğü, bağışıklık sistemi ve üst solunum yolu enfeksiyonları olarak sıralanabilmektedir. Özellikle çocuklarda geniz eti büyüklüğü, kirli hava ya da sigara dumanı solunumu da etki etmektedir.

Sinüzit en belirgin belirtileri, geçirilen grip veya nezle sonrasında yaşanan bazı durumlarla ifade edilebilmektedir. Göz ve yüz çevresinde zorlayıcı bir baş ağrısı mevcutsa, boğaz ağrısı veya burun tıkanıklığı devam ediyorsa sinüzite yakalanmış olma riski fazladır. Aynı zamanda, burun ve genizden sarı-yeşil renkte akıntı olması, ağız kokusu, hafif ateş, kökü ve tat bozukluğu, halsizlikle beraber adaptasyon sorunu da belirtiler arasındadır. Belirtiler çocuklarda genel olarak iştahsızlık, bulantı, öksürük, kusma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Sinüzit Çeşitleri Nelerdir?

Sinüzit çeşitleri kronik ve akut olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Akut sinüzit, genellikle soğuk algınlığıyla ortaya çıkmaktadır. Eğer bakteriyel enfeksiyon gelişmediyse akut sinüzit 1 hafta-10 gün içerisinde geçmektedir. Belirtileri; burun tıkanıklığı, boğazda ağrı ve yanma, burun akıntısı, ateş, halsizlik, göz, burun, yanak ve alın çevresinde ağrı, öksürük ya da tıkanıklık, burundan nefes alma zorluğu buna bağlı olarak ağızdan nefes alma, baş ağrısı ve yüze vuran ağız şeklindedir. Akut sinüzit tedavisi için Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmelidir.

Kronik sinüzit, sinüslerin tedavi edilmesine rağmen en az 12 hafta boyunca şişmeye ve iltihaplanmaya devam etmesidir. Kronik olarak sürekli burun akması, öksürük (özellikle geceleri), boğazda yanma ve ağrı, kulak ağrısı, ağızdan kötü koku gelmesi, mide bulantısı, halsizlik ve sınırlılık şeklinde belirtileri mevcuttur. Kronik sinüzit tedavisi için de Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit tedavisi, sinüzitin derecesine göre yapılmaktadır. Akut sinüzitler, genellikle ilaç tedavisiyle tedavi edilebilmektedir. İlaç tedavisi hastalığın şiddetine göre devam ettirilmektedir. İlaç kullanım süreleri 10 ile 21 gün arasında değişiklik göstermektedir. İlaca başlama zamanı sarı-yeşil renkte burun akıntısının bitiminden 7 gün sonra ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. İlaç kullanımında sabırlı ve düzenli ilaç kullanılması gereklidir. Aksi takdirde sinüzit kendini tekrarlayıp kronik sinüzite dönüşebilmektedir. İlaç kullanımının yanında, burun açıcı spreyler, alerji ve soğuk algınlığı hapları ve spreylerinden de yararlanılmaktadır.

Kronik sinüzitlerde de öncelikle ilaç tedavisi denenmektedir. Fakat ilaç tedavisinin yaramadığı durumlarda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Cerrahi tedavide başarı oranı oldukça yüksektir. Ameliyat sonrasında sinüzitin tekrarlanmaması için ameliyatın 13-14 yaştan sonra yapılması tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net