Bilgii.net

Sıkma Portakal Suyunun Faydaları ve Zararları

10.10.2018
Sıkma Portakal Suyunun Faydaları ve Zararları

Birçoğumuzun kahvaltıda veya bazılarımızın her öğün tükettiği içecek türlerinden bir tanesi portakal suyudur. Özellikle çocuklar portakal suyu içmeyi çok sever ve hatta kola veya benzeri gazozlu içeceklerdense portakal suyu içmeyi tercih ederler. Marketlerde satılan portakal suları ve sıkma portakal sularında elbette fark bulunur. Sıkma portakal suyunun faydaları ve zararları hakkında kısaca konuşmak gerekirse, aslında sıkma portakal suyunun zararlarından çok faydaları bulunur.

Sıkma Portakal Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Portakal suyu içmek istediğimizde, birçoğumuzun evinde 3-5 tane portakal suyu sıkılarak fazla çıkarmaya çalışırız, fakat portakal suyunu içmenin en faydalı yöntemi, bir tane portakal sıkıp içine su katarak içmektir. Sıkma portakal suyu nasıl tüketilmeli sorusunun en faydalı cevabı budur. Kesinlikle katkı maddesi yoktur, herhangi bir ilave malzeme yoktur. Sadece su ve portakal suyu olur. Bu şekilde portakal suyunu isterseniz her sabah, isterseniz de her öğünde tüketebilirsiniz. Portakal suyunun aslında bakarsanız korkutucu bir zararı yoktur, fakat eğer katkı maddeleri olan, yani marketlerde olan portakal sularını alıp içerseniz, kişiden kişiye bağlı olarak, bir süre sonra dişlerinizde aşınmalar veya portakal suyu içerisinde bulunan asit ve benzeri katkı maddeleri yüzünden büyük olmasa da, farklı sorunlar yaşam ihtimaliniz yüksek olmaktadır.

Portakal Suyunun Faydaları

Portakal suyu her zaman için bağışıklığı güçlendiren ve sindirim sisteminde yardımcı olan bir içecek olarak bilinir. Portakal suyunun faydaları aslında çok fazladır, fakat burada sadece birkaç tanesinden bahsedeceğiz. Bağışıklık sisteminin güçlenmesindeki en büyük sebep ise portakal suyunda bulunan C vitamininden kaynaklanmaktadır. Vücudunuzda oluşabilecek veya var olan iltihaplanmaları önler ve ödemi arttırır. En güzel tarafı ise kötü kolesterol seviyesini düşürür. Kan basıncınızı arttırır ki biliyorsunuz portakal ve domates gibi kırmızı veya turuncu renkte olan sebzeler ve meyveler kan basıncında yardımcı olur. Portakal suyu aynı zamanda hesperidin pigmentlerini taşımaktadır ve bu pigmentlerde kalp sağlığınız için faydalıdır. Her gün bir bardak portakal suyu içtiğinizde, kilonuzda da düzelme görebileceksiniz. Metabolizmanız hızlanacak ve beyin hareketinin daha yüksek olmasını sağlayacak.

Portakal Suyunun Zararları

Portakal suyu içmek faydalıdır diyoruz, fakat her yiyecek ve içecekte olduğu gibi, özellikle gıda ürünleri olunca, fazlası da zararlı olmaktadır. Marketlerden alacağınız meyve suları ve şekerleri tüketmektense, elbette sıkma portakal suyunu tüketmeyi tercih etmek gerekir, fakat sıkma portakal suyunu çok fazla içmek ve dozunu kaçırmak ta, yine sağlığınıza zararlı olacaktır. Burada kısaca portakal suyunun zararları nelerdir ona bakalım. Portakal içerisinde yüksek dozda früktoz bulunur. Fruktos meyve ve sebzelerde olan şeker maddedir olmaktadır. Bunun yanı sıra asit miktarı da oldukça yüksektir. Portakal suyunu çok fazla tüketmek, her ne kadar sıkma portakal suyu olsa bile, bir süre sonra karaciğer yağlanması, diyabet, gut hastalığı ve benzeri birçok farklı hastalıklarla karşılaşmanıza yol açabilecektir.

Sıkma portakal suyuna biraz su katarak her gün bir bardak içmek faydalı, hatta evinizdeki herkes için hazırlayabilirsiniz, fakat bunu abartmadan, dozunu aşırı derece yükseltmeden yapmanız gerekir ki, zararı yerine faydasını görebilesiniz. Her şeyde olduğu gibi fazlası zarara kaçmaktadır. Bu sebeple sıkma portakal sularını tüketirken dikkatli olmanızda da fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net