Bilgii.net

Sık Yapılan Ev Dekorasyonu Yanlışlarını Siz Yapmayın

11.10.2018
Sık Yapılan Ev Dekorasyonu Yanlışlarını Siz Yapmayın

Dekorasyon, evlerin kişinin kendi zevkine göre düzenlenmesi olarak adlandırılmaktadır. Zaman zaman evleri değiştirmek veya yeni alınan evi dizmek için dekorasyon yapmaya ihtiyaç vardır. Dekorasyon kişiden kişiye, kişilerin zevkine göre değişiklik göstermektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken, genel olarak uyulursa daha iyi sonuçlar elde edilebilecek dekorasyon önerileri de vardır. Evde dekorasyon yapma işi oldukça zor olmasına rağmen titiz davranarak ve dikkat ederek iyi bir iş çıkarmak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları sayesinde kişinin zevkine uygun zarif ve etkileyici dekorasyonlar yapılabilmektedir. Yazımızın devamında yapılmaması gereken dekorasyon yanlışları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Evde Dekorasyon Önemi

Herkesin arzu ettiği gibi evlerin dışarıdan bakıldığında göze güzel gözükmesi, ferah, rahat, geniş, aydınlık ve kişinin kendi tarzını yansıtması beklenmektedir. Bu nedenle evde dekorasyon çok önemlidir. Dekorasyonun tam ve eksiksiz olması için dekorasyona başlamadan önce plan yapılması çok gereklidir. Bazı evlerin küçük olmak, penceresiz olmak, güneş ışığı almamak gibi birçok dezavantajı bulunmaktadır. Bu tür dezavantajları ortadan kaldırmak adına dekorasyonun önemi çok büyüktür. Evde dekorasyon, sürekli vakit geçirilecek odaları kişinin zevkine göre düzenleyerek kullanışlı bir hale getirmektir. Dekorasyon sayesinde küçük odalar geniş gösterilebilmektedir. Aydınlık sorunu yaşayan odaların aydınlatılması sağlanabilmektedir. Bunun yanında penceresiz odalarda bile dekorasyon sayesinde güzel bir görüntü elde edilmesi mümkündür. Tüm bunların yanında sık sık yapılan dekorasyon hatalarıyla aslında avantajlı ve güzel bir odayı kötü hale çevirmek de seçenekler arasında bulunmaktadır.

Sık Yapılan Ev Dekorasyonu Yanlışları

Evde yapılan dekorasyonlar sayesinde, evler daha güzel bir görünüme kavuşturulmaktadır. Bütün eksiklikler dekorasyon sayesinde tamamlanabilmektedir. Dekorasyon yaparken püf noktalarına, sık sık yapılan hatalara dikkat edilerek yapıldığında güzel sonuçlar elde etmek mümkündür. Sık sık yapılan dekorasyon hataları aşağıdaki şekildedir:

Öncelikle sık sık yapılan hatalardan biri duvarların rengidir. Ruh haline göre değişkenlik gösteren renkler odanın kullanım amacına göre bir renge boyanmalıdır. Renk uyumu sağlamak için aynı veya birbirine yakın renklerin seçimi göz yorulmasına neden olmaktadır.

Perde ve halı seçimleri konusunda oldukça yanlışlar yapılmaktadır. Aslında kolayca değiştirilebilecekleri düşünülse de aksine uzun yıllar boyunca evlerde halılar ve perdeler değiştirilmemektedir. Perdelerin kısa veya uzun olması, rengi ve şekli odanın ne amaçla kullanılacağına bağlı olarak seçilmesi gerekmektedir. Odanın büyüklüğüne ve pencerelerin boyutuna uygun olarak seçilmeyen perdeler ve halılar, oda için yapılan büyük dekorasyon yanlışlarından biri olacaktır.

Tek bir avizeyle veya lamba ile evin tüm aydınlatma sorunun çözülmesi yapılan yanlışlardan bir diğeridir. Kullanılan tek ışık kaynağı, dekorasyon algı yanılmasına neden olmaktadır. Farklı abajur ve lambalar sayesinde odanın görünümü de rahat bir hele getirilebilmektedir.

Dekorasyon yaparken odanın büyüklüğü dikkate alınmayarak seçilen mobilyalar da dekorasyon hatalarının içinde yer almaktadır. Küçük odalarda kullanılan büyük mobilyalar, dekorasyonda büyük oranda yanlışlık sebebi olmaktadır.

Dekorasyon yaparken kullanılan malzemeler de dekorasyonun doğru yapılmasında rol oynamaktadır. Fazla kullanılan malzemeler odada kötü bir görünüme neden olmaktadır. Özellikle mobilya konusunda sık sık yanlışlar yapılmaktadır. Mobilyaların birbirinden alakasız ve kişinin tarzını yansıtmadığı durumlar sık sık yapılan dekorasyon yanlışlarındandır.

Plan Yapmadan Dekorasyona Başlamak

Aydınlatmayla İlgili Yapılan Hatalar

Işık ve Renk Uyumsuzluğu

Odaların Amaçlarından Farklı Kullanılması

Sahip Olduğunuz Alanı Verimsiz Kullanmak

Farklı Tarzları Karıştırmak

Ses Dağılımını Göz Önünde Bulundurun

Renk Karmaşasından Uzak Durun

Küçük Detayları Atlamayın

TELEVİZYONU BAŞ KÖŞEYE KOYMAK

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net