Bilgii.net

Sıfırdan Ev Döşemek Kaça Mal Olur? İşte Tüm Maaliyetler

11.10.2018
Sıfırdan Ev Döşemek Kaça Mal Olur? İşte Tüm Maaliyetler

Yeni bir eve taşınacaklar veya evini baştan yenileyecekler için birbirinden farklı örnekler ile sıfırdan ev döşemek kaça mal olur sizler için araştırdık. Oldukça heyecanlı dönemlerden biri olan ev döşemek, kişilerin kendi zevkleri ve istekleri doğrultusunda evlerini baştan aşağı döşetmelerini gerektirir. Karakteristik özelliklere rastlanılan evlerde gereksinim olunan demirbaş eşyaların yanında hem estetik hem de işlevsel eşyalar yer almaktadır. Dekoratif amaçlı olan bu eşyalar aynı zamanda yeni evinizde sizlerin tarzınızı ve stilinizi yansıtacaktır. Bu nedenle de içinize sinen dekoratif ürünleri almanızda her zaman fayda vardır. Evinizi modernist çizgiler ile son derece özenli ve şık gösterebilirsiniz. Birbirinden farklı tarzlar ile evinizi baştan döşeyebilirsiniz. Akdeniz stili, rüstik tarz, İskandinav tarzı, kırsal tarz, modern veya spor dekorasyon eşyaları ile evinize dilediğiniz atmosferi yaratabilirsiniz. Farklı dekorasyon modellerini seviyorsanız eğer minimal veya Retro tarzı ev stilini de deneyebilirsiniz.

Sıfırdan ev döşerken eşyaların yanında yanı zamanda ışıklandırma unsurları da büyük bir önem taşımaktadır. Dekoratif unsurları gözeterek evi döşemek oldukça keyifli bir iş olmaktadır. Işıklandırma sistemi de bunlardan biri olduğu için keyif alacak fakat zorlu tercihler arasında kalabileceksiniz. Işıklandırma tercihi en uzun süren ve oldukça yorucu olan bir dekoratif seçimidir. Bu alanda iş yükünüzü azaltmak için ise gerektiği kadar araştırma yapmalı ve iş yükünüzü hafifletecek bütçenizi aşmayacak ön incelemeler yapmalısınız. Bu sayede alışveriş alanınızı daraltarak direkt olarak istediğiniz ışıklandırmayı bulabilirsiniz.

Evinizde tercih edeceğiniz desenleri, dokuları, renkleri ve materyalleri almadan önce ne alacağınızı belirlemeniz zaman kazanmak adına çok önemlidir. Evinizde ahengin sağlanması ve göz okşayan bir uyum oluşması için huzur verici bir ortam yaratmanız gerekir. Evinizde bu ortamı yaratmak için ise natürel renkleri tercih edebilirsiniz. Mobilya gruplarınıza veya duvar renginizde seçeceğiniz sıcak ve soft tonlar evinizde kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlar. Öncelikle renk paleti oluşturarak bu sayede alacağınız mobilyaları veya aksesuarları sınırlandırabilirsiniz. Göz okşayan ve gözü yormayan bir zemin rengi seçimi bu konuda çok önemlidir. Çünkü bu zemin üzerine yerleştireceğiniz eşyaların göze gelmesini ve daha güzel bir ortam yaratmak için kullanılır. Zemin kaplamaları konusunda özellikle son zamanlarda oldukça moda olan beyaz ve krem ahşap parkeleri tercih edebilirsiniz.

Sıfırdan Ev Döşerken Plan Yapın

Sıfırdan ev döşerken yukarıda açıkladığımız aksesuar ve eşya tercihleriniz için önceden bir plan oluşturmanız gerekir. Planlama sayesinde bütçenizin ne kadar olduğunu ve istediğiniz eşyaları bütçeniz tarafından karşılanıp karşılanmayacağını görebilirsiniz. Planlama işin altın kuralı olduğu gibi sıfırdan ev döşemek için almak istediğiniz eşyaların lükslüğüne göre bütçeniz de farklılık olacaktır. Bu nedenle net bir fiyat bilgisini ancak istediğiniz eşyaların bir liste haline getirildikten sonra aşağı yukarı fiyatları incelendikten sonra belirleyebilirsiniz. Listenizi yaparken öncelikle gereksinim olan ve kullanım ihtiyacı olan temek eşyaları ilk sıraya yerleştirin. Örneğim mobilyalar ve beyaz eşyalar vb. gibi. Ardından ise perde, halı, aksesuarları listenize tek tek istediğiniz özelliklerini de belirterek yazınız. Daha önceden planınızı yapmış olduğunuz stil ve tarzı yansıtacak bir ev yaratmanız için öncelikle eşyalarınızın birbiri ile uyumlu olmasını gözetiniz. Çünkü birbirinden uyumsuz olarak alınan mobilya ve eşyalar bir süre sonra gözünüze hoş gelmeyecek ve size ayriyeten bir maliyete sebep olacaktır. Bu nedenle sıfırdan ev döşerken ilk zemin renginin ve duvar boyasının istediğiniz mobilyalar ve aksesuar ile uyumlu olmasına dikkat edin.

 

 

 Uygulanacak Stil Ve Tarza Karar Verin

​Liste Oluşturun, Kategorilere Ayırın

Bütçe Planlaması

Beyaz Eşyalar

Küçük Ev Aletleri

Mobilyalar

Tamamlayıcı Eşyalar, Dekoratif Ürünler

Yerleşim Planı Ve Son Kararlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net