Bilgii.net

Ses Geçirmez Perde Modelleri ile Tam Dinlenme Sizi Bekliyor

06.10.2018
Ses Geçirmez Perde Modelleri ile Tam Dinlenme Sizi Bekliyor

Günlük yaşamda perdeler insanların hayatında çok büyük yer kaplar. Gün boyunca aslında insanlar perdelere her yerde rastlarlar fakat dikkat etmezler. Perdeler sadece evde kullanılan dışarıdan gelen ışığı kesen, evin içinin görünmesini engelleyen bir ev aksesuarı değildir. Perdelerin kullanıldığı çok fazla alanlar vardır. Dikkat etmeseniz bile sinemada, tiyatroda, konferans salonlarında ses geçirmez perde yani diğer adı ile akustik perde kullanılır. Bazı durumlarda evlerde de akustik perde kullanılır.

Ses Geçirmez Perde Nedir?

Akustik perdenin kullanım amacı yüksek sesin zararını minimize ederek insan sağlığının kötü etkilenmemesini sağlamaktır. Bu sayede konforlu ve sağlıklı bir ortam oluşturmuş olur. Akustik perde yüksek seste çıkan yankı problemini ortadan kaldırır. Sesin yankı sorununun ise en fazla ön plana çıktığı yer sinema ve tiyatrolardır. Sinema ve tiyatro salonlarına bu yüzden ses yalıtımı yapılması gerekmektedir. Yüksek gürültü olan yerlerde hem içerideki sesin dışarıya hem de dışarıdaki sesin içeriye gelmemesi gerekmektedir. Bu konuda en fazla dikkat edilmesi gereken yer sinema salonlarıdır. Çünkü genel olarak sinema salonları alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunduğu için içerideki yüksek sesin alışveriş merkezi içerisine karışmaması gerekir. Ses geçirmez perde yani diğer adı ile akustik perde mekan içerisindeki akustiğin sağlanabilmesi için gerekli önemli detaylardan bir tanesidir. Tam anlamı ile bir akustik ve ses yalıtımı yapılmak isteniyorsa yerlerin ve duvarlarında ses geçirmez ve akustik malzemeler ile güçlendirilmiş olması gerekir.

Ses Geçirmez Perde Nerelerde Kullanılır?

Ses geçirmez perdeler genellikle gürültünün çok yüksek olduğu yerlerde kullanılır. Buralarda kullanılmasının amacı yüksek sesten oluşan yankıyı, kulağa zarar verebilecek miktarda oluşan sesi en alt seviyeye indirmektir. Mekan içerisindeki sesi dışarıya, dışarıdan gelen sesinde içeriye girip seslerin karışmasına engel olur. Tam anlamıyla ses geçirmez perdeler tek başına bu konuda yeterli değildir. Ek olarak yanına ses yalıtımı ve akustik için yerlerin ve duvarlarında bu konu ile ilgili olarak güçlendirilmiş olması gerekmektedir. Genellikle ses geçirmez perdeler diğer adı ile akustik perdeler sinema, tiyatro, opera, konferans salonu gibi yüksek ses içeren mekanlarda bulunur. Ses geçirmez perde ses yalıtımına yardımcı olan en modern üründür. Yüksek sesler mekanlarda öyle rahatsız edici bir yankı yapar ki ama akustik perde sayesinde ses yankısının rahatsız edici sesinden çok fazla hasar almadan insanlar kurtulur. Sinema ve tiyatro gibi yerler modern mekanlar sınıfına girdikleri için buranın iç dizaynı ve akustiği ile ilgili problemlerin çözümü de modern bir yaklaşımla olmalıdır. Durum böyle olunca ses geçirmez perdenin üretilmiş olması içten bile değil. Kullanılan ses geçirmez perdelerinde hoş bir görüntüsü vardır. Çoğu kişi orada bulunan perdenin sadece süs yani aksesuar olduğunu sanır. Fakat orada bulunan perdenin işlevi oldukça farklıdır. Ses geçirmez perdenin kibar yapısı ve parlak bir dokusu olduğu için pek göze çarpmaz. Ses yalıtımı konusunda en yüksek verimi isteyen mekanlar ve aynı zamanda akustik olarak güzel bir verim almak istediğinden ses geçirmez perdeyi kullanırlar. Kısacası ses geçirmez perde sayesinde çok fazla gereksiz ve rahatsız edici gürültüden kurtulmuş oluruz.

Kırmızı Akustik Perde Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net