Bilgii.net

Seramik Tava Nasıl Temizlenir? Pratik Çözümler

12.10.2018
Seramik Tava Nasıl Temizlenir? Pratik Çözümler

Yemeklerin sağlıklı ve lezzetli bir şekilde pişmesi doğru tencere seçimi ile doğru orantılıdır. Çünkü yemeğin lezzetini ve sağlığını piştiği tencere belirler. Teflon tencere ve tavalara oranla seramik tencere ve tavalar son zamanlarda daha sağlıklı bulunduğu için tercih edilmektedir. Ayrıca seramik tencere ve tavaların daha az yağ ile yemek pişirmeye imkân tanıması ve kolayca temizlenmesi de tüketicileri için önemli birer tercih sebebidir.

Seramik tencere ve tavalarda özenle pişirilen yemekler, daha sağlıklı ve lezzetli olduğu inancı bir hayli yaygındır. Peki, seramik tencere ve tavaları sağlığımızı tehdit etmemesi için nasıl kullanmalıyız ve en önemlisi de “seramik tencere ve tavalarımızı nasıl temizlemeliyiz?” .

 

Seramik tencere ve tavalar nasıl kullanılmalıdır? Hangi yöntemleri uygulayıp hangilerini uygulamamalıyız? İşte cevabı:

  • Seramik tencere ve tava alırken ekonomik olması gözetilerek tercih edilen kalitesiz ürünlerin alınıp kullanması hem sağlığınıza zarar verir hem de gerçek seramik ürünlerin kullanım kolaylığını sağlamazlar. Bu sebeple seramik tencere ve tava alırken, kalitesi kanıtlanmış ürünlerin tercih edilmesine özen gösterilmelidir.
  • Seramik tencere ve tavalar da teflon tencere ve tavalarda olduğu gibi çizilebilir. Fakat bu özellik sağlık için bir tehdit oluşturmaz. Sadece görsel olarak güzel bir izlenim yaratmaz.
  • Seramik tencere ve tavalarda metal kaşık yerine tahta kaşık kullanımına özen gösterilmelidir. Seramik tencere ve tavanın çizilmesinin sağlığa herhangi bir zararının olmaması ile birlikte kullanım ömrü etkilenecek ve düşecektir.
  • Yemekler yüksek ateşte pişirilmemelidir. Zaten seramik tencere ve tavalar ısıyı koruyucu bir özelliğe sahiptirler.

Seramik tencere ve tavalar çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı olma ve içerisinde pişen yemek kuruyup kavrulmadıkça dibi tutmaz ve yanmaz özelliği ile tercih ediliyor. Tüm bu olumlu yönlerinin yanı sıra seramik tencere ve tavaların temizliği de oldukça kolay olmasına rağmen seramik tencere ve tavaların temizliğinde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanımına olduğu kadar temizliğine de özen gösterilmesi gereken seramik tencere ve tavaların temizliği nasıl yapılır? Bu sorunu cevabını aşağıdaki gibi sıraladık:

  • Öncelikle seramik tencere ve tavalarınızı bulaşık makinesinde yıkamaktan kaçınmalısınız. Çünkü bulaşık makinesi deterjanlarının içeriğindeki maddeler seramik tencere ve tavanızın seramik yüzeyine hasar verebilir.
  • Seramik tencere ve tavanızı elde yıkamayı tercih etmeniz, seramik tencere ve tavanızın ömrünü uzatacaktır. Elde yıkama metodunu kullanırken de sıvı deterjan kullanımına ayrıca özen gösterilmelidir.
  • Seramik tencere ve tavanızı yıkarken kullandığınız bulaşık süngerinin yumuşak ve pürüzsüz olmasına özen gösterin. Özel olarak seramik yüzeylerde kullanılması için geliştirilmiş süngerleri tercih edebilirsiniz. Böylece seramik tencere ve tavanızın zarar görmesine engel olabilirsiniz.
  • Bazı seramik tencere ve tavaların yüzeyinde bal peteği gibi desenler olabiliyor. Eğer bu desenlerin aralarında kararmalar meydana gelmişse seramik tencere ve tavanıza bir miktar süt koyup kısık ateşte yarım saat kadar ısıtırsanız mevcut kararmalardan kurtulabilirsiniz. Bu uygulamayı yemek pişirme sıklığınıza göre belirlediğiniz periyodlarda yapabilirsiniz.
  • Seramik tencere ve tavanız ısıya dayanıklıdır fakat yanlış kullanımlarda yanabilir. Böyle durumlarda yanık tavayı su ile doldurup içine bir bardak sirke ekleyerek kaynatabilirsiniz. Ocakta kaynattığınız yanık tavayı iki kaşık karbonatla ovduğunuzda tavanız temizlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net