Bilgii.net

Şeker Neden Yükselir? Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılmalıdır?

15.10.2018
Şeker Neden Yükselir? Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılmalıdır?

Glikoz ya da kan şekeri insan vücudunun temel enerji kaynağıdır. Kan şekerinin çok yüksek olması durumu vücudunuz şekeri düzgün bir şekilde kullanmadığına işaret etmektedir.

Yüksek kan şekeri genellikle diyabet hastalında görülmektedir. Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet genel olarak kanda şeker (glikoz) seviyesinin normalin üzerine çıkması ile meydana gelmektedir. Dünyada çok sık rastlanan şeker hastalığının farklı türevleri bulunmaktadır.

Kan Şekerinin Yükselmesi Nasıl Anlaşılır?

Kan şekeri ani ve çok fazla miktarda karbonhidrat tüketilmesi veya insülin salgılayan ve şekerin ayarlanmasını sağlayan pankreasın görevini yerine getirememesi gibi nedenlerden dolayı yükselebilmektedir. Bunların dışında kortizon salgılayan rahatsızlıklar, troid, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, büyüme hormonunun fazla miktarda salgılanması, karaciğer rahatsızlıklarında da kan şekerinde yükselme görülebilmektedir.

Ağızda kuruluk, sık idrara çıkma, halsizlik ve yorgunluk hissi, ciltte kurulu, yemeklerden sonra uyku hali, bulanık görme, hızlı kilo kaybı gibi özel olmayan belirtiler şekerin yükselmesi durumda ortaya çıkmaktadır.

Kan Şekerinin Yüksek Olmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Grip, zaatüre, idrar yolu iltihabı gibi hastalıklar kan şekerini yükseltebilmektedir.
  • Aşırı beslenme durumlarında veya diyet uygulayan bir kişinin diyete uymaması gibi durumlarda kan şekeri yükselebilir.
  • Kişinin hareketsiz olması durumu kan şekerini yükselten sebepler arasındadır.
  • Stres, üzüntü veya sinir durumlarında kan şekerinizin yükselme ihtimali bulunmaktadır.
  • İnsülin kullanan kişinin insülini yanlış uygulaması, şeker hastalarının ilaçlarını düzenli olarak almamaları, kullanılan insülinin son kullanma tarihinin geçmiş olması, şeker hastalarının yeterli miktarda insülin almaması durumları da kan şekerini yükselten nedenler arasındadır.

Şeker Yükselince Ne Yapılmalıdır?

Kan şekerinin yüksek olması (hiperglisemi) durumu kişinin kendi kendine tedavi uygulayamayacağı bir hastalıktır. Bu sebeple kan şekerinin yüksek olması durumunda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktora başvurmanızın yanında uzun süre aç kalmamak, düzenli egzersiz yapmak, şeker oranı yüksek gıdalardan kaçınmak kan şekerinizi dengelemek için uygulanabilir.

İnsülin kullanmayan hastalar kan şekerinin yükselmesi durumunda bol su tüketmelidirler. Çünkü hiperglisemi hastalığında kandaki fazla glikoz idrar ile birlikte vücuttan atma eğilimindedir. Bu durum da bol sıvı tüketimi kandaki şeker oranın azalmasını sağlayacaktır.

Kan Şekerinin Düşmesini Sağlayan Gıdalar Nelerdir?

Yükselen kan şekeri sorununu gıdalar yardımıyla bir miktar da olsa dengede tutmak mümkündür. Bunun yanında kan şekerini yükselten beyaz ekmek, yağlı etler, gazlı içecekler, paketlenmiş meyve suları, beyaz pirinç, patates, kavun, karpuz ve muz gibi meyvelerden uzak durulması gerekmektedir.

  • Kan şekerinin dengelenmesi için en çok kullanılan ve kolay bulabileceğimiz gıda tarçındır. Günlük yarım çay kaşığı tarçın tüketimi kan şekerini %20 oranında düşürmektedir.
  • Limon ve elma sirkesi de kan şekerinin düşürülmesi için kullanılabilecek gıdalar arasındadır. Limon ve elma sirkesi yemeklerle birlikte tüketilmesi durumunda şekerin vücuttan atılması sağlanabilir.
  • Her gün 10 adet badem veya fındık tüketmek kan şekerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.
  • İçerisinde yüksek oranda lif ve yağ asidi barındıran keten tohumu vücudumuzun genel sağlığı açısından oldukça yararlı olmakla birlikte kandaki şeker oranını düşüren yiyecekler arasındadır.
  • Bunların dışında tatlı patates, lahana yaprağı, biber, az yağlı süt, karnabahar, buğday ve bezelye gibi besinler kan şekerini düşürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net