Bilgii.net

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir? İşte Bitkisel Öneriler

16.10.2018
Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir? İşte Bitkisel Öneriler

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, genel olarak kandaki glukoz seviyesinin bozulmasıyla oluşur. İki farklı diyabet türü vardır; tip1 ve tip2 diyabet. Tip1 diyabet genetik olarak özellikle hamilelik döneminde orataya çıkar, yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da görülebilir. Tip2 diyabet ise genelde 40 yaşından sonra ortaya çıkabilecek bir türdür ve kontrol altına alınması gerekir. Aksi taktirde kalp ve böbrek rahatsızlıklarına, görme ve diğer duyu kayıplarına neden olabilir. Şeker hastalığına doktorun önerdiği ilaç ve tedavi yöntemi dışında iyi gelen pek çok şey vardır. Ama unutulmamalıdır ki bu besinler doktora danışılarak tüketilmeli ve kontrollü alınmalıdır.

Diyabet çayı

Kan şekerini düşürür ve zayıflamaya yardımcı olur.

Malzemeler:

  • 10 gr kış ıhlamuru
  • 10 gr kuşburnu
  • 5 gr altınotu

Yapılışı: 1 litre suda 10 gr kış ıhlamuru, 10 gr kuşburnu 5 dakika kaynatılır. Ardından 5 gr altınotu da eklenerek 5 dakika daha kaynatılır. Ilıdıktan sonra süzülür ve aç karna olmak üzere gün içerisinde tüketilir.

Lahana kürü

Kan şekerini düşürmesinin yanı sıra genetik olarak şeker hastalığına yatkın kişilerin de bu kürü uygulaması önerilir.

Yapılışı: ½ litre suda birkaç adet iri lahana yaprakları 15 dakika kaynatılır. Süzülüp içilir. Bu kür 4 ayda bir 15 gün boyunca uygulanmalıdır.

Melisa çayı

Kan şekerini düşürür ve diyabetten kaynaklanan sinir ve stresin azalmasına yardımcı olur. Her akşam içildiğinde etkisini fark edilir ölçüde gösterir.

Mayhoş nar suyu

Kan şekerini düşürmesinin yanında aynı zamanda tansiyonu da düşürür. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

Sinirli ot

Sinirli ot çayı şeker hastalığı için çok önemli bir çaydır. Özellikle tip2 hastalarının tüketilmesi şiddetle önerilir. Kandaki hemoglobini düşürdüğü için şeker hastalığının oluşturduğu tehditleri azaltır.

Bakliyatlar

Bakliyatlar yüksek oranda lif içerir. Lifli besinlerin de glisemik endeksi düşük olduğu için şekerin kana karışmasını yavaşlatırlar. Böylece kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra bakliyatlar kolesterol emilimini azalttığı için kalp hastalıklarıyla mücadele etmektedir.

Tahıllar

İşlenmemiş kepekli tahılların glisemik endeksi düşüktür. Bu nedenle kan şekerinin sabitlenmesine yardımcı olabilir. Fakat işlenmiş tahıllar bunun tam tersi etki göstereceği için işlenmiş tahılların kesinlikle tüketilmemesi önerilir.

Sebze ve meyveler

Fazla şekerli meyveler tüketilmemeli onun dışında sebze tüketimi önerilmektedir. Özellikle enginar karaciğeri de koruduğu için bu konuda çok yardımcıdır. Taze fasulye çok faydalıdır çünkü glisemik endeksi en düşük sebzedir. Bunların dışında lahana da şeker hastalarının diyet listelerine muhakkak eklemeleri gereken bir sebzedir. Bu sebzeler tüketilirken dikkatli olunmalı fazla tuzlu tüketilmemelidir.

Tarçın

Tarçının pek çok hastalığa faydası olduğu gibi şeker hastalığına da faydaları vardır. Tarçın tüketimi kan şekerini düzenler, kalp krizi riskini azaltır. Özellikle tip2 diyabet hastalarının tüketmesi öneriliyor. Çayınıza ve ya yoğurdunuza koyacağınız bir miktar tarçın bu konuda size yardımcı olabilmektedir.

Sarımsak

Doğal antioksidan olan sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Ama en önemli faydalarından biri kan şekerini düşürmesidir. Kanı temizler, tansiyonu dengeler ve karaciğer dostudur.

Zerdeçal ve zencefil

Bu iki baharat da bakterilerle mücadele ettiği gibi, kandaki şeker seviyesini dengeler. Tip2 diyabet hastalarının gün içinde tüketmesi önerilir.

Yaban mersini yaprağı çayı

Yapılışı: 1 litre kaynayan suda 10 adet yaban mersini yaprağı 10 dk demlenir. Daha sonra süzülür ve içilir. Yapan mersini yaprağının yanı sıra yaban mersini meyvesi de şeker hastalığına iyi gelmektedir.

Tüm bu gıdalar ve çaylar şeker hastalığının etkisini azaltmak için önerilmiştir. Fakat şeker hastalığından ve zararlı etkilerinden korunmanın en önemli yöntemlerinden biri stresi azaltmaktır. Stres tüm metabolizma hastalıklarının temel kaynağıdır. Bir diğer önemli öneri ise kesinlikle tüketilen gıdaların doğal olmasıdır. Doğal olmayan yiyeceklerden ve paketli gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net