Bilgii.net

Şeker Hastalığı Nedir, Ne İyi Gelir, Nasıl Anlaşılır?

12.10.2018
Şeker Hastalığı Nedir, Ne İyi Gelir, Nasıl Anlaşılır?

Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet, vücudun fazla miktarda insülin üretmediği ve kanda fazla şeker bıraktığı zaman ortaya çıkan kronik , tedavi edilemez bir hastalıktır . İnsülin, pankreas tarafından üretilen ve vücudun hücrelerinin glikozu (şekeri) gıdada kullanmasına yardımcı olan bir hormondur . Hücrenin düzgün çalışması için bu enerjiye ihtiyacı vardır.

Şeker kan dolaşımında oluşur ve idrarla dışarı atılır. Sonunda, kandaki aşırı miktarda glikozun neden olduğu yüksek kan şekeri, özellikle gözler, böbrekler, sinirler, kalp ve kan damarları için çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Diğer adıyla diyabet, herhangi bir yaşam yürüyüşünden herkesi etkileyebilir. Şeker hastalığı; körlük, böbrek yetmezliği, amputasyon, kalp yetmezliği ve inmenin başlıca nedenidir.

Öncelikle vücudunuzdaki insülinin rolünü anlamanız gerekir. Yediğiniz zaman, vücudunuz yiyecekleri şekere veya glikoza dönüştürür. Bu noktada, pankreasınızın insülin salması beklenir. İnsülin, hücrelerinizi açmak, glukozun girmesine izin vermek için bir “anahtar” görevi görür ve enerji için glikozu kullanmanıza izin verir.  Tip 1 ve tip 2 şeker hastalığın en sık görülen formlarıdır, ancak hamilelik sırasında ve diğer formlarda ortaya çıkan gestasyonel diyabet gibi başka türler de vardır.

Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Bazen tip 2 diyabet herhangi bir uyarı işareti olmadan gelişebilir. Aslında, tip 2 diyabet hastası olanların yaklaşık üçte biri, sahip olduklarını bilmiyorlar. Bu nedenle doktorunuzla diyabet riskiniz hakkında konuşmanız ve test edilmeniz gerekip gerekmediğini belirlemeniz önemlidir.

Diyabetin Belirtileri

 • Artan susuzluk
 • Artan açlık (özellikle yedikten sonra)
 • Kuru ağız
 • Sık idrara çıkma veya idrar enfeksiyonları
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk (zayıf, yorgun hissetme)
 • Bulanık görüş
 • Baş ağrısı

 

Tip 1 Diyabet Türü

İnsülin üretilmediğinden, vücudun organlarına ciddi şekilde zarar verebilecek olan glikoz seviyeleriniz artar.

Bazen genç diyabet veya erken başlangıçlı diyabet olarak da bilinir, çünkü genellikle genç yaşlarda genellikle 40 yaşından önce gelişir. İngiltere’de, diyabetli tüm yetişkinlerin yaklaşık% 10’unu etkiler.

Tip 1 diyabet teşhisi konduğunda, hayatınızın geri kalanı için insülin iğnelerine ihtiyacınız olacaktır. Kan şekeri seviyelerinizin dengeli kalmasını sağlamak için yaşam tarzınızın ve sağlığınızın belirli yönlerine de dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, sağlıklı bir şekilde yemek yemeli, düzenli egzersiz yapmalı ve düzenli kan testleri yapmalısınız.

2 Tip Diyabet

Tip 2 diyabet, vücudun yeterli insülin üretmediği veya vücudun hücreleri insüline tepki göstermediği yerdir. Bu insülin direnci olarak bilinir. Eğer tip 2 diyabet teşhisi konulursa, semptomlarınızı sadece sağlıklı bir diyet yaparak, düzenli olarak egzersiz yaparak ve kan şekeri düzeylerinizi izleyerek kontrol edebilirsiniz.

Bununla birlikte, tip 2 diyabet, ilerleyici bir durum olduğundan, genellikle tablet şeklinde, ilaca ihtiyaç duyabilirsiniz. Tip 2 diyabet genellikle obezite ile ilişkilidir. Obezite ile ilişkili diyabet bazen olgunluk başlangıçlı diyabet olarak anılır, çünkü yaşlılarda daha yaygındır.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte)

Hamilelik sırasında, bazı kadınlar vücudun kan emici seviyesine sahiptir ve vücutlarının hepsini emmek için yeterli insülin üretememektedir. Bu, gestasyonel diyabet olarak bilinir ve hamilelik sırasında 10 kadına 18 kadar etkiler.

Hamilelik ayrıca mevcut tip 1 diyabetleri daha da kötüleştirebilir. Gestasyonel diyabet, doğmamış bir bebekte ortaya çıkan sağlık sorunları riskini artırabilir, bu nedenle kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak önemlidir. Çoğu durumda, gestasyonel diyabet hamileliğin ikinci üç aylık döneminde (14 ila 26 hafta) gelişir ve bebek doğduktan sonra kaybolur.

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Bazı çalışmalarda anti-diyabetik özelliklere sahip olan bitki bazlı tedaviler şunları içerir:

 • Aloe Vera
 • Yabanmersini özü
 • Acı kavun
 • Tarçın
 • çemen otu
 • Zencefil
 • Bamya

Bu tür tedaviler, diyabet gibi ciddi rahatsızlıkları tedavi etmek için oryantal tıbbında yaygın olarak kullanılsa da, batıda bulunan pek çok sağlık uzmanı tarafından rapor edilen tıbbi yararları konusunda şüpheci olmaya devam etmektedir.

Aslında, bazı otlar, vitaminler ve takviyeleri diyabet ilaçları (insülin dahil) ile etkileşime girebildikleri ve hipoglisemik etkilerini arttırabildikleri için, doğal tedavilerin kullanımının kan şekerini tehlikeli derecede düşük seviyelere indirebileceği ve diğer diyabet komplikasyonları riskini arttıracağı tartışılmaktadır. Bu özel bitkileri kullanma amacınız ne olursa olsun, durumunuz için güvenli olduklarından ve uygun bir doz belirlediğinden emin olmak için öncelikle planlarınızı doktorunuz ve diyabet sağlık ekibinizle konuşmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net