Bilgii.net

Sedir Ağacı Nedir? Sedir Ağacının Faydaları

08.10.2018
Sedir Ağacı Nedir? Sedir Ağacının Faydaları

Çam ağacı familyasından olan sedir; hem iğne hem de düz yeşil yapraklı bir yapıya sahiptir. Kireçli ve killi toprakları seven sedir, bu yüzden Akdeniz ikliminde daha belirgin ve yaygın şekilde yaşamaktadır. Sedir ağacı; sağlık ve kozmetik alanında oldukça sık kullanılan bir ağaç çeşididir. Cilt sağlığına inanılmaz sayıda katkıları bulunan sedir ağacı, cildin temiz olmasını sağlayacak yağın bünyesinden çıkmasını sağlar. Kilo kontrolünde zorlanan kişilere de bu konuda yardımcı olan sedir ağacının faydaları saymakla bitmez. Ülkemizde en çok güney kıyılarda görülmektedir. Soğuk havalara çok dayanıklı olmadığından güneyden daha kuzeye ve iç kesinlere gelemez. Sedir ağacından üretilen yağ; kozmetik ve güzellik sektöründe oldukça farklı formlarda satılmakta, kullanılmaktadır.

Sedir Ağacı Nedir?

Latince literatüre Pinaceae olarak giren sedir ağacı, meşhur olmasını iğneli yapraklarına borçludur. Estetik bir görüntüye sahip olan sedir ağacı, ormanda bulunan en değerli ağaçlardan bir tanesidir. Lübnan’da bolca yetişmesi ve Lübnan bayrağında simgesinin olması sebebiyle Lübnan Sediri adını almaktadır. Hiçbir mevsimde yapraklarını dökmeyen sedir ağacı, insanlık tarihi kadar eski bir tarihe dayanmaktadır. 1000 yıla kadar ömrü bulunan sedir ağaçlarının boyu, iyi özellikteki topraklarda 40 metreye kadar uzayabilir.

Sedir Ağacının Özellikleri

Sedir ağacının üzeri pullarla örtülü olan tohumları oldukça minimal yapıdadır. İğne yaprakların üç köşeli olduğu, bütün sedir ağaçlarında gözlenmektedir. Ağacın yaprakları ise dağınık ve seyrek şekilde yetişmektedir. Aynı yaprak, sedir ağacının üzerinde yaklaşık 5 yıl kadar yaşayabilecektir. Erkek çiçekler sarı renkte olup, genel olarak boyları 5 cm’yi geçmez. Dişi çiçeklerin boyu ise daha küçük olup 2 cm geçen türlerine rastlanmaz. Dişi çiçeklerin rengi daha çok yeşildir. Çiçeklerdeki döllenme zamanı ilkbahara denk gelir. Kozalakların sedir ağaçlarında büyüme ve olgunlaşma süresi ise 25-26 ay civarıdır. Kozalakların sapları kısa ve kalın şekilde oluşmaktadır. Pulları oluştuktan sonra kozalağın pulları dağılır. Sedir ağacı genel olarak kireçli ve killi toprağı sevdiği için Akdeniz bölgesinde daha çok görülür. Bu sayede sıcaktan faydalanır ve uzun süreler boyunca toprakta yer edinir. Sedir ağacı nemden hoşlanmadığı için, düşük sıcaklıklarda bile zarar görebilecek bir yapıya sahiptir. Sedirin tohumlarının toprağa atılmasından 20 gün sonra çimlenme başlar. Sedir ağacının yapısında reçine bulunmaktadır. Bu sayede ağaçta herhangi bir zarar meydana gelirse, reçine o bölgeyi koruma altına alacaktır. Ağaç bu koruma sayesinde daha hızlı şekilde kendini onarabilecektir.

Sedir Ağacının Faydaları

Sedir ağacından elde edilen yağın faydaları saymakla bitmeyecektir. Öncelikle sedir yağı, cilde oldukça iyi gelen bir maddedir. Bu yüzden cilt lekelerinde ve siyah noktaların giderilmesinde, sedir yağı tercih edilebilir. Hızlı bir sonuç alınacaktır. Yağ dengesini sağlaması özelliği sayesinde, ciltte yağlanmayı önleyecektir. Ayrıca öksürüğe ve bronşite iyi gelen sedir yağı, ilaç sektöründeki birçok ilacın formunda kendine yer bulmaktadır. Çok terleyen insanların, terlemesini önleyen sedir ağacı yağı; bu sayede ortaya çıkabilecek kötü kokuları önlemiş olacaktır. Gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkları olan kişilerde de bu yağ kullanılarak, başarılı sonuçlar alınmıştır. Mineral açısından da oldukça zengin olan bu yağ, birçok alanda kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net