Bilgii.net

Sedef Hastalığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

13.10.2018
Sedef Hastalığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sedef hastalığı bir deri hastalığıdır. Deri üzerinde kabarık beyaz ve pembe renklerinde şekiller ile görülür. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Kişilerde her zaman ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Bazı insanlarda belirli aralıklarda sürekli oluşan bir hastalıktır, bazı insanlarda ise bir kere olur geçer ve bir daha oluşmaz. Genel olarak sadece görüntü olarak insanları rahatsız eder. Birde sedefin hastalığının kabarık yapısı dökülürken yani tedavi esnasında şiddetli bir şekilde ağrı veya acı yaşatabilir. Bu acı ve ağrı ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı herkeste görülebilecek bir deri hastalığıdır. Kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Dünya üzerinde ise nüfusun belli bir kısmında görülmektedir. Genel olarak hayatın her evresinde yani her yaşta sedef hastalığı görülebilir. Fakat en sık görülen yaş aralığı otuz yaştır. Deri üzerinde sedef hastalığına sebep olan hücreler çoğalarak kabarık beyaz ve pembe renklerinde şekiller oluşturur. Bu şekiller işte sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Yani böyle bir durumda olan insan gördüğünüz zaman korkmanıza veya kaçmanıza gerek yoktur.

Sedef Hastalığı Nasıl Olur?

Sedef hastalığına neden olan kesin şeyler ve tedavi yöntemi tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak ortak şikayetler üzerinden bir çözüm yolu üretilmiştir. Sağlıklı bir insanda deri hücreleri yenileme süresi çok azaldığı vakit bu oluşan deri hücreleri birikir ve deride kepeklenme olmasına sebep olur. Böylelikle sedef hastalığı oluşmaya başlar. En büyük etkenlerden bir tanesi genetik faktörlerdir. Eğer ailede önceden böyle bir hastalık görülmüş ise sizde de böyle bir hastalık görülme ihtimali yüksektir. Bazı durumlar ise sedef hastalığının oluşmasını tetikleyebilir. Sigara içmek, alkol tüketmek, aşırı derecede stres ve deri üzerinde enfeksiyon gibi sebepler sedef hastalığını tetiklemektedir. Farklı çeşitlerde sedef hastalığı vardır. Bu sedefler vücut üzerinde oluştukları yere göre değişiklik göstermektedir. Sedeflerin çeşidi olduğu gibi tedavi yöntemlerinin de çeşidi vardır.

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Sedef hastalığı çeşitli şekillerde anlaşılabilir. Zaten sedef hastalığı gözle görülür bölgelerde olduğu için doktorlar yapılan muayenelerde rahatlıkla anlarlar. Çünkü kafa, el, yüz yani genel olarak ciltte olan her yerde sedef hastalığı oluşur. Bazen az bir ihtimal dahi olsa anlaşılmama durumu olmaktadır. Bu durumda ise doktorlar hastadan bir örnek olarak incelenir ve böylece hangi tip bir sedef hastalığı olduğu belirlenir. Böylece tedavi yapılmaya başlanır. Sedef hastalığı belirli tedavi yolları ile kontrol altına alınabilir. Fakat unutulmaması gerekilir ki sedef hastalığı kendisini tekrarlayabilir. Yani kendisinden tam olarak kurtulmak mümkün olmayabilir. Sedef hastalığının çeşidine göre tedavi yöntemi vardır. Fakat genelde doktorların kullandığı üç çeşit tedavi yöntemi vardır. Krem veya losyon ile deriyi onarmaya yönelik bir tedavi çeşidi vardır. Diğer yöntem hap ile tedavi etmektir. Bir diğer yol ise tamamen zararsız ultraviyole ışınlar ile derideki o bölgeyi tedavi etmektir. Doktorlar bu üç çözüm yöntemi ile sedef hastalığını kontrol altına alır. Sizde eğer kepeklenme ve kaşıntı gibi belirtiler hissediyorsanız hastaneye giderek kendinizi kontrol ettirmelisiniz. Böylelikle erken teşhis ile tedaviye hemen başlar ve hastalık çok ilerlemeden önlem alabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net