Bilgii.net

Sauna Zayıflatır mı? Saunanın Güzelliğe Etkileri

19.10.2018
Sauna Zayıflatır mı? Saunanın Güzelliğe Etkileri

Kadınların güzellik ürünlerine zaafı tartışılmaz bir konudur. Son yıllarda kadın erkek her kesim kendi bakım uygulamalarına ağırlık vermeye başlasa da en çok da kadınları ilgilendiren konunun sauna detayını ele alalım. Güzellik göreceli bir kavram olsa da bakımlı olmanın güzelliğe ciddi katkıları olduğunu söyleyebiliriz. Bakımlı bir görüntünün ilk şartı kişisel temizliktir. Günlük temizliğine dikkat etmeyen birinin tonla makyaj yapması çirkin bir görüntüye sebep olur. Makyaj ve tüm cilt bakım ürünleri temiz bir cilde uygulanmalıdır.

Temizlik için tercih edilen yöntemlerin lükse de hizmet ettiği bir dönemdeyiz. Bunlardan bir tanesi de saunalar. Aslında sauna kullanımı lüks olmaktan çıkıyor. Yavaş yavaş tüm evlerde yerini alacak gibi duran sauna aslında lüks olmaktan çok ihtiyaca göre tercih edilir durumda.

Kilo Vermek İçin Sauna Kullanmak Doğru mu?

Sauna, son yıllarda kadınların çeşitli amaçlarla en çok başvurduğu doğal yollardan bir tanesidir. Saunanın kilo vermeye değil vücuttan su ve ter atmaya bir etkisi oluyor. Yüksek sıcaklıkta terleme yoluyla yaşanan vücuttaki sıvı kaybı yağ yakımı değildir. Bu nedenle fark edilen kilo düşmeleri aslında vücuttaki suyun azalması olarak algılanmalıdır.

Saunalar eklem ağrıları, kas ağrıları ve bağışıklık sistemi sorunları için de faydalıdır. Vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

Sauna için tavsiye edilen sıcaklık 100 derecedir. Bu dereceyi geçmek sağlık açısından uygun değildir. Yoğun buhardan rahatsız olunabileceği için ve solunum sıkıntılarına yol açmaması için arada bir su vermek gerekir. Bu odalar havasız kalmamalı ve düzenli olarak içeri temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Uzmanlar kullanma sıklığı ve aralığı hakkında da bilgi veriyor. Bu özel uygulamanın gün içinde 15 dakikadan fazla kullanılması uygun görülmüyor. Haftada toplamda 3 gün kullanmanız öneriliyor. Daha önce hiç sauna kullanmadıysanız ilk kullanımlarda birkaç dakikalık uygulamalar yapabilirsiniz. Alışma süresinde birden 15 dakika kalmak size fazla gelebilir.

Saunayı Kimler Kullanamaz?

Sauna ortamı basit bir banyo ortamından çok farklıdır. Bu nedenle bazı sağlık sorunları için uygun değildir. Örnek vermek gerekirse; böbrek, şeker, tansiyon, kalp ve astım hastaları sauna kullanamaz. Ayrıca uzun süre saunada kalmanın ve sıcak suda kalma işlemini tekrarlamanın erkeklerde problem olabileceği ve kısırlık sorunu olan erkeklerin de saunaya girmemesi gerektiği uzmanlar tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Sauna Güzelleştirir mi?

Saunayı zayıflamak için değil ama güzelleşmek ve rahatlamak için tercih edebilirsiniz.

  • Sauna vücuttaki toksinleri terlemeyle atarak kişinin arınmasında etkili olur.
  • Gözeneklerin açılmasını ve arınmasını sağlayarak cilde buhar banyosu yaptırır.
  • Stresi kişinin üzerinden alarak yoğun bir rahatlama ve dinginlik sağlar.
  • Cilt hastalıkları olan egzama, mantar ve sedef gibi hastalıkların önüne geçmede etkili bir yöntemdir.
  • Sauna aynı zamanda ölü deriyi vücuttan atmaya yarar. Arınan deri tazelenir ve yenilenir. Böylece yumuşacık ve bebeksi bir görünüme kavuşursunuz.

Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi bakımlı ve sağlıklı görünen bir cilt için sauna tercih edilebilir. Doktorun uygun gördüğü cilt ve bazı sağlık sorunları için sauna tercih edilebilir(Kalp, böbrek, tansiyon, astım, şeker hastaları sauna kullanamaz). Ama kilo vermek için sauna tercih edilmez. Çünkü kilo verme işlemi ancak yağ yakımı ile gerçekleşir. Yağ yakımı ise uygun bir diyet ve sporla mümkündür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net