Bilgii.net

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır? (Feridun Kunak)

11.10.2018
Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır? (Feridun Kunak)

Tıp alanı, insanlık tarihi kadar uzun ve eski bir tecrübeye dayanır. Tabi ki zamanla ilerleyen teknoloji, ilgili dönemin tıp literatürüne katkılarını esirgememiştir. Her zaman insanlığın faydasına işler yapmak isteyen, sağlıklarını en yüksek verimde tutmak isteyen tıp sektörü; bu sayede birçok farklı alanda hizmet vermektedir. Günümüzde hastanelerin ve doktorların kalitesi, tahmin edilemeyecek kadar çok yükselmiştir. Bu sayede daha farklı bir boyuta geçilmiştir. Burada unutulan ve insanlık tarihine teknik tıp kadar faydası dokunan, bazen yanlış bilgilerle doldurulmaya çalışılsa da; gerçek doktorların tavsiyeleri sayesinde çok büyük bir önem arz eden alan vardır: Alternatif Tıp. Maalesef ülkemizde, çoğunlukla insanları dolandırma yöntemlerinden biri olarak kullanılan alternatif tıp; aslında insanların sağlıklarına oldukça etkisi olan yöntemleri içerisinde barındırır. Bu yüzden de hala Asya’da popüler haldedir. Doğru bilgiler eşliğinde tıp literatürüne oldukça büyük katkıları olan alternatif tıp sayesinde, birçok farklı hastalığa şifa bulunabilir.

Sarımsak Çayı Nedir?

Doğal yollarla şifa aramak, uzun yıllardan beri gelen bir yöntemdir. Bu sayede kişiler doktorlara gitmeden kendi tedavilerini uygulayabilecektir. Tabi ki önerilen; ciddi bir rahatsızlık şüphesinde uzman doktorlara ve hastanelere gidilmesidir. Fakat bazı sağlık problemi oluşturmayacak konularda, alternatif tıp uygulanabilir. Bunlardan bir tanesi de sarımsak çayıdır. Sarımsak; bilindiği üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Halk arasında ‘Doğal antibiyotik’ olarak bilinen sarımsak, içerisinde bu etkiyi barındıran birçok farklı besin değeri bulundurur. Sarımsak; çiğ şekilde tüketilebildiği gibi, çay, tablet ve öz şeklinde de kullanılabilir. Kış aylarında kişiler genel olarak soğuk algınlığı ile karşı karşıya kalırlar. Bu yüzden de sürekli olarak sarımsak çayına başvurmak, etkili bir yöntem olacaktır. Üst solunum yolları enfeksiyonu için oldukça faydalı olan bir içecek olan sarımsak çayı, içerisinde bol miktarda allicin maddesi barındırır. Hastalıklara karşı kişileri koruyan ve bu sayede vücut direncini arttıran sarımsak çayı, kişiler tarafından oldukça fazla şekilde tercih edilir. Antiviral ve anti bakteriyel olması sayesinde, kimyasal ilaç tabletlerinden daha sağlıklı bir yöntem haline gelmiştir.

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle malzemeleri hazırlamak ve yapım esnasında pratik olmak gerekir. 3 su bardağı suya, 3 diş sarımsak ezilerek atılır ve 3 dakika boyunca kaynatılır. Kaynama işleminden sonra içerisine yarım çay bardağı bal ve yarım çay bardağı limon suyu eklenir. Bunların homojen bir karışım haline döndüğü anda, ocağın altı kapatılır ve karışım soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içime hazır hale gelir. Günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilen sarımsak çayı, aç ya da tok şekilde tüketilebilir. Aynı zamanda sabah veya akşam içmek arasında bir fark yoktur. Çayı sürekli şekilde kullanan kişiler, vücut direncindeki faydaları ve çayın diğer yararlarını göreceklerdir.

Sarımsak Çayının Faydaları

  • Sarımsak çayı, her faydasından önce çok iyi bir direnç arttırma yöntemidir. Bu sayede kış aylarında oldukça sık şekilde tercih edilir.
  • Kolesterol seviyesini dengelediği için tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlar. Böylece sindirim sisteminde oluşan sorunlar ortadan kalkmış olur.
  • Cildin daha da güzelleşmesini sağlayan sarımsak çayı, bu sayede sivilce gibi dertlerden kurtulmak için etkili bir yöntem olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net