Bilgii.net

Sarımsağın Saça Faydaları, Nasıl Uygulanır?

19.10.2018
Sarımsağın Saça Faydaları, Nasıl Uygulanır?

Sarımsak genel olarak son derece faydalı ve antibiyotik niteliğinde doğanın sunduğu önemli bir ürün olmaktadır. Son yıllar da birçok doktor ve uzman tarafından şiddetle önerilen sarımsak hem tüketilerek hem de farklı formüller ile uygulanarak şifa kaynağı olmaktadır. Ayrıca yine son dönemler de sarımsağın vücudumuz da önemli bir yerimiz için çok faydalı olduğu keşfedilmiştir. Bu fayda birçok kültür de aslında yüzyıllardan beri uygulanmış olsa dahi birçoğumuz sarımağın saç için oldukça faydalı olduğunu yeni keşfetmeye başladık.

1.Sarımsağın Saça Faydaları

Vücudumuza genel olarak birçok fayda sağlayan sarımsağın saçımıza faydaları saymak ile bitmiyor.  Genel olarak sarımsğın saçımıza sağladığı faydalar şu şekildedir.

-Hepmizin şikayet ettiği güçsüz saç sorununun çözümünde oldukça etkilidir. Saçların güçlenmesini sağlamaktadır.

-Ayrıca sağlığını yitiren ve matlaşan saçların eski parlaklığına ve sağlığına kavuşmasında son derece etkili olmaktadır.

-Saç kestirmeyi sevmeyen insanların en çok dert yandığı konuda saç uçlarında oluşan kırıklar olmaktadır. Sarımsağın bir başka mucizevi faydası bu kırıkların oluşmasında ve oluşan kırıkların onarılmasında sağladı fayda olmaktadır.

-Bir başka önemli saç problemi olan saç dökülmelerinin azaltılmasında ve yeni şaçların çıkmasında etkili olduğu bilimselaraştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. İçeriğinde bulunan alicin adı verilen madde sayesinde saçlarda ki dökülmeler durdurulmakta ve kelleşen alanlarda da yeni şaçların çıkması sağlanmaktadır. Önemli çalışmalar yaparn araştırma görevlileri bunu bizzat test ederek kanıtlamışlardır. Şöyle ki daha önceden kel olmuş bölgelere ezilerek sürülen sarımsağın o bölgeler de daha sonra saç çıkmasını sağladığı gözlemlenmiştir.

-Ayrıca sarımsak da bulunan sülfür maddesi ile saçın kaybettiği proteinin kazanılmasını sağlayan keratin maddesi desteklenmektedir.

-Saç dökülmesine neden olan önemli faktörlerden biri vücutta E vitamininin eksik olmasıdır. Sarımsağın içerisinde bulunan selenyum maddeleri ile E vitaminin emilimi sağlanır ve E vitamini eksikliğinin önüne geçilmektedir.

-Son olarak sarımsak yapısında bulunan kalsiyum ile saçları güçlendirir, C vitamini ile saçların daha sağlıklı uzamasını ve demir minarelleri ile saçın sağlığının korunması sağlanmaktadır.

2.Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Sarımsağın saça uygulanmasında birçok markanın özel olarak üretildiği saç şampuanları ve ürünleri bulunmaktadır. Bu saç ürünlerini çok rahat eczaneler de kozmetik mağazalarında veya marketler de bulabilirsinz. Bunun dışında hazır olarak kullanmak istemeyenler hali hazırda kullandıkları şampuanlarının içine sarımsağın suyunu veya yağını ekleyerek de kendi özel şampuanınızı yaratabilirsiniz. Ayrıca saçlarınız için sarımsağı kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise, 3 veya 4 diş sarımsak havanda güzelce ezilir. Daha sonra bu sarımsağı saç diplerinize, özellikle dökülme yaşanan yerlere güzelce masaj yaparak sürüyoruz. 1 saat kaldıktan sonra güzelce durulayarak saç diplerinize bir de zeytinyağı ile masaj yapmanız ve bu zeytinyağını saçınızda bir gece bekletmeniz saçlarınızın hem güçlenmesiniz, hem dökülmesini hem de sağlıklı ve parlak olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında saçınıza direkt sarımsak uygulamak isteyenler için aktar ve eczaneler de hazır olarak satılan sarımsak yağları da saçların aynı şekilde sağlığına kavuşmasında etkili olmaktadır. Bu sarımsak yağlarını da limon ve bal ile karıştırarak saçlarınıza uygulamanız saçlarınızın dökülmesinin engellemesini sağlayacak formüller arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net