Bilgii.net

Salatalık Sivilceye İyi Gelir Mi? – İşte Uzman Cevabı

19.10.2018
Salatalık Sivilceye İyi Gelir Mi? – İşte Uzman Cevabı

Sivilce özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin en çok karşı karşıya kaldığı problemlerden biridir. Yalnızca ergenlik dönemindeki gençlerde değil pek çok yaştan kişilerde de bu soruna rastlayabiliriz. Regl dönemindeki kadınlar, yoğun stres altında yaşayanlar da bu kişilerden bazılarıdır. Görüntüsü sebebiyle psikolojik olarak da kişileri etkilediğinden esasen büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Sivilce yüzeysel bir cilt problemi olabileceği gibi daha derinlerde yatan problemler nedeniyle de oluşabilir. Bu gibi durumlarda sivilceler genellikle yalnızca yüzde değil tüm vücutta oluşmaktadır. En yaygın sivilce nedenlerinden biri hormonal bozukluklar ve sinir sistemi rahatsızlıklarıdır. Ayrıca karaciğer problemleri de sivilcelenmeye neden olmaktadır. Bu gibi durumlardan şüpheleniyorsanız ve cildinizi ne kadar iyi temizlerseniz temizleyin sivilceleriniz geçmiyorsa muhakkak bir cildiye uzmanı ile görüşmelisiniz. Doktorunuzun önereceği doğru tedavi yöntemi ile sivilceye sebep olan durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sivilce Çıkması Nasıl Önlenir?

Sivilce çıkmasını önlemeye çalışmak sivilcelerle başa çıkmanın en önemli adımıdır. Öncelikle hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bulmalısınız. Daha sonra cilt tipinize uygun özel yüz temizleyicilerle yüzünüzü düzenli olarak temizlemelisiniz ve her seferinde farklı bir havlu ile kurulamalısınız. Bu çok zahmetli görünebilir fakat havlu kağıtlar bu konuda hayat kurtarıcıdır. Ardından cilt sıkılaştırıcı bir tonikle yüzünüzü silmelisiniz. Bu toniğin doğal olmasını istiyorsanız maden suyu veya gül suyunu tonik yerine kullanabilirsiniz. Harika sonuçlar alacaksınız. Cildinizi tonikten sonra mutlaka nemlendirmelisiniz. Nemlendirici ile sivilce çıkmasının kesinlikle alakası yoktur. sivilceli ciltler de mutlaka kendi cilt tiplerine uygun nemlendiriciler kullanmalıdır.

Makyaj yapanlar için makyajı uyumadan önce tamamen temizlemek çok önemlidir. Kesinlikle makyajlı uyunmamalı bu durum hem sivilceye hem de siyah noktaya neden olacaktır.

Eğer sırtınızda veya vücudunuzun diğer bölgelerinde de sivilce çıkıyorsa en basit yöntem beyaz sabun ile duş almaktır. Bununla beraber sivilce önleyici vücut şampuanları da kullanılabilir.

Sivilceye Karşı Salatalık Mucizesi

Salatalık içeriğindeki bol su ve mineraller nedeniyle cilde çok iyi gelmektedir. Salatalığı hem yemek hem de cilde maske olarak uygulamak cildinize sağlıklı bir ışıltı ve yumuşaklık vermektedir. Her türlü cilt bakım ürününün içeriğinde de bu nedenle salatalık bulunmaktadır. Salatalık çok çeşitli cilt problemlerine iyi geldiği gibi sivilceyle mücadelede etken bir maddedir. Saymakla bitmeyecek kadar salatalık içerikli sivilce maskesi reçetesi vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Karbonatlı salatalık maskesi:

 • ½ rendelenmiş salatalık
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu

Yapılışı: Rendelenmiş salatalık karbonat ve pirinç unu karıştırılarak bir macun haline getirilir. Göz çevresi hariç tüm yüze maske olarak sürülür. 15 dk kadar bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır ve ardından toniklenir. Cildin maske yapmadan önce temiz olması gerekir. Haftada bir kere uygulanmalıdır. Cildi çok hassas olanlar 10 bekletebilirler. Karbonat ve salatalık karışımı sivilceleri kurutmada harika bir karışımdır, düzenli kullanımda yeni sivilcelerin oluşmasını da önler.

Ballı salatalık maskesi:

 • ½ rendelenmiş salatalık
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı: tüm malzemeler güzelce karıştırılır. Biraz sıvı bir harç elde edeceğiz. Temiz bir cilde el veya fırça yardımıyla güzelce sürülür. Üzerine büyük ve ince peçete yaprakları yapıştırılır. Peçetelerin de üzerinden tekrar salatalıklı karışım geçilir. Böylece karışım yüzünüzde çok rahat duracaktır. 20 dakika bu şekilde bekletildikten sonra ılık suyla yıkanmalı ve toniklenmelidir. Bu maske içeriğindeki limon sayesinde sivilceleri kurutur ve salatalık sayesinde cildi toparlar.

Salatalık toniği:

 • 1 orta boy salatalık
 • ½ şişe maden suyu
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

Yapılışı: 1 adet salatalık güzelce rendelenir ve süzgeç yardımıyla suyu güzelce süzülür. Temiz bir şişede salatalık suyu, maden suyu ve gül suyu güzelce karıştırılır. Bu tonik buzdolabında 1 hafta boyunca tazeliğini koruyacaktır. Her sabah ve her akşam uyumadan önce bu karışımı yüzünüze tonik olarak kullanın. Hem sivilce oluşumunu önler hem de siyah noktaları azaltmaya yardımcı olur. Devamlı olarak her gün kullanılabilir hiçbir zararı yoktur.

Salatalıklı kil maskesi:

 • ½ salatalık
 • 2 çorba kaşığı beyaz kil
 • 2 çorba kaşığı yeşil çay
 • 1 damla çay ağacı yağı

Yapılışı: yarım salatalık rendelenir ve suyu çıkarılır. Salatalık suyu, beyaz kil, yeşil çay ve çay ağacı yağı temiz bir kapta karıştırılır, macun haline getirilir. Temiz bir cilde göz altları hariç ince bir tabaka halinde yayılır ve 20 dk bekletilir. Ardından ılık su ile yıkanır. Bu maske haftada bir kere uygulanabilir. Düzenli kullanım sonucunda sivilce oluşumunu tamamen yok edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net