Bilgii.net

Sakin ve Konforlu Okuma Odası Dekorasyonu Önerileri

10.10.2018
Sakin ve Konforlu Okuma Odası Dekorasyonu Önerileri

Okuma odası dekorasyonu, kitap severlerin kitap okuma ortamlarında ne kadar rahat edebilecekleri ve okudukları kitaba odaklanabilecekleri konusunda fikir verebilecek bir konudur. Hayal gücünü canlandıran ya da sadece bilgi veren kitaplarla baş başa kalmanızı sağlayan kitap odanız, sizin için ayrılmış bir dünya niteliği taşıdığı için, dekorasyon ve tasarımı da bu yönden önem kazanır. Tasarım anlamında kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği gibi, genel olarak kitap odası dekorasyonlarında belli başlı dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde, kitap okuma ortamından ve okunan kitaplardan keyif alma oranı büyük ölçüde artacak, kitap okuma odanızda geçirdiğiniz vaktin kalite seviyesinde olumlu değişimler gözükecektir.

Okuma Odası Dekorasyonu İpuçları

Okuma odası dekorasyonu için çeşitli püf noktalar mevcuttur. Fazla uğraş gerektirmeden ve her bütçeye uygun bir şekilde yapılabilen çeşitli tasarım örnekleri ile okuma odanızı evinizin can alıcı kısımlarından biri haline getirebilirsiniz.

-Kitap okumalarınızı gündüz yapabilmeniz için ışığın önemi büyüktür. Evinizin cam kenarına yakın ve ışık alan kısımlarına kitap odanızı yerleştirmeniz, kitap okurken ışıktan faydalanmanızı sağlayacaktır. Eğer cam kenarına geçebilme imkanınız yok ise üzülmeyin. Alacağınız aydınlatma lambaları ile ortamınızı aydınlatabilir, günün her saati kitaplarınızı okuyabilirsiniz.

-Kitap odası dekorasyonunda mobilya seçimi de önemlidir. Yerine göre tekli ya da çoklu koltuklar kullanılabildiği gibi, puf koltuklar da ideal bir seçim olarak kullanılabilir. Oturma konusunda seçiminiz hangisi olursa olsun mobilya seçiminizde yumuşak ve sevdiğiniz favori renklerinizi kullanmanızı öneririz. Soğuk havalar için yanınızda battaniyenizi de okuma odanızda bulundurursanız, mümkün olduğunca az bölünen okuma keyfiniz ile okumanıza devam edebilirsiniz.

-Okuma odasında dikkat edilmesi gereken kısımlardan biri de dikkat dağıtacak nesneler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu dikkat dağıtıcı nesnelerin içinde televizyon, posterler, oyun konsolları da dahildir.

-Okuma saatlerinizi sıcak birşeyler içerek veya bir şeyler atıştırarak geçirmek gibi yoktur. Siz de buna katılıyor iseniz, okuma odanızın istediğiniz kısmına yerleştireceğiniz ufak bir sehpa ile yiyecek ve içeceklerinizi kitap okurken de tüketebilirsiniz. Sehpanızın okuma yaptığınız koltuk ya da mobilyanızın yakınında olması, kitap okurken konsantrasyonuzun daha az dağılması konusunda yardımcı olacaktır.

Okuma Odasına Sahip Olmanın Faydaları

Okuma odasına sahip olmanın pek çok faydası vardır. Gerek göze hoş gelmesi ve gerek çeşitli faydaları ile evinizde yaratacağınız okuma odalarının yararını en hızlı şekilde göreceğinizden eminiz.

-Evin içinde yaratacağınız bir okuma odası sayesinde okumaya verdiğiniz vaktin arttığını görebilirsiniz. Bu da okuduğunuz kitaplara bağlı olarak, hayal gücünüzü canlı tuttuğu gibi, bilgi birikiminizi de arttırmanıza yardımcı olur.

-Okuma odası sizin özel alanınız olduğu için, rahatlamanıza ve konforlu anlar geçirerek yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur. Ev ortamında yaptığınız bu değişimin, iş hayatınıza dahi etki ettiğini ve olumlu olarak geri döndüğünü görebilirsiniz.

-Okuma odanız sizin özel alanınız sayılabilir. Özel alanınızı özenle  yaratarak kendinize yatırım yaptığınız gibi, kendinizi dinleyerek günün içindeki stres ve yorgunluktan kurtulmanız mümkündür. Misafirleriniz ile de paylaşabileceğiniz bu alan, sizin daha bilgili ve hayal gücü yönünden daha çok çalışan bir zihne sahip olmanızı sağlayacaktır. Bunun için kendinize teşekkür edeceksiniz

Modern Okuma Odası Dekorasyonu

Çocukalara Hitap Eden Okuma Odası Dekorasyonu

Çatı Katı Okuma Odası Dekorasyonu

Dinlenebileceğiniz Okuma Odası Dekorasyonu

Büyük Kitaplıklı Okuma Odası Dekorasyonu

Merdiven Altında Şirin Okuma Odası Dekorasyonu

Camlı Okuma Odası Dekorasyonu

Okuma Köşesi Dekorasyonu

Renkli Okuma Odası Dekorasyonu

Küçük Okuma Odası Dekorasyonu

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net