Bilgii.net

Sakallar Niye Beyazlar? Nasıl Önlenir?

08.10.2018
Sakallar Niye Beyazlar? Nasıl Önlenir?

Güzel görünmek insanlar tarafından çok önemlidir. Bir nevi güzel görünmek insanların zafiyetidir. Bugün insanların güzelliğini oluşturan en büyük etkenler saç ve sakallardır. ‘Erkeğin makyajı sakalıdır’ diye bir söz bile vardır. Belli bir yaşın üzerinde olan erkeklerde ise sakallarda beyazlama görülür. Fakat sakaldan önce saçlar beyazlamaya başlar ondan sonra sakallar beyazlamaya başlar. Saça ve sakala rengini veren pigmentler belirli bir yaştan sonra üretimi azaltır ve böylece beyazlamalar ortaya çıkar. Tamamen beyazladıktan sonra ise pigmentler tamamen üretimi durdurur.

Sakal Beyazlaması Nedir?

Sakala rengini veren pigmentler insan belirli bir yaşa geldiğinde üretim yapmayı azaltır. Böylece sakalda yavaş yavaş beyazlamalar olmaya başlar. Sakal tamamen beyazladığı zaman ise pigmentler artık üretimi durdurur. Sakal beyazlamasının kesin bir tedavi veya çözümü yoktur. Çünkü hastalık olarak görülmez. Sadece bu durumu kabullenemeyen insanlar tarafından yaratılan bir sorun olarak görülür. Genel olarak 40 yaşından itibaren insanların saçlarında beyazlamalar başlar. Tabi nadir durumlarda bu beyazlıklar daha erken veya daha geç yaşlarda olabilir. Yavaş yavaş saçların beyazlaması ile artık bu durum sakallarda da ortaya çıkar ve sakallarda beyazlamaya başlar.

Sakallar Neden Beyazlar?

Sakalların beyazlamasının nedeni rengini veren pigmentlerin artık yaş itibariyle üretim yapmaması veya yavaşlatmasıdır. Bundan dolayı da sakallarının doğal rengi artık beyaza dönmeye başlar. Erken yaşta oluşan sakal beyazlamaları ise genellikle genetik bir durumdur. Babanızda veya dedenizde böyle bir durum olmuşsa sizde de olma olasılığı yüksektir. Çok nadiren gözükse bile vitiligo hastalığı durumunda da erken yaşta sakal beyazlaması olur. Çünkü bu hastalıkta sakalın bazı bölümünde renk veren pigment oluşmaz ve sakalın o bölümü beyaz kalır. Hastalık veya genetik faktörler dışında bazı sebeplerde sakalların beyazlamasına sebep olur. Bunlardan en fazla karşılaşılanı aşırı strestir. B12 eksikliği, sigara, alkol, çay ve aşırı derecede kafein tüketmek sakalların beyazlamasına sebep olabilir. Pernisiyöz Anemi, aşırı yağlı yiyecekler yine sakallarda beyazlamaya yol açar.

Sakal Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Beyazlayan saç ve sakalların tekrar eski renklerine kavuşturulması mümkün değildir. Yani karşılaşılan beyazlama durumu geri dönüşü olmayan bir yoldur. Ancak tek bir şekilde renklendirebilirsiniz. O da saçlarınızı veya sakallarınızı boyamak olacaktır. Bu durumda da çok şık bir görüntü elde edilmeyebilir. Beyazlamalar başladığı sırada sadece bu beyazlamaların yayılmasını geciktirmek için belli başlı şeyler yapmalısınız. Fakat bunlar genetik beyazlamalar için geçerlidir. Eğer sakalınız belirli bir hastalık sonucunda beyazlıyor ise tedavi ile bu beyazlığı durdurma ihtimaliniz vardır. Genelde sakal beyazlığını durdurmak için sağlıklı beslenmek gerekir. Çünkü beyazlıkları en fazla etkileyen şeylerin başında sağlıksız ve düzensiz bir beslenme, hayat gelir. Öncelikle düzenli bir uyku ve düzenli bir beslenme yapmaya başlamalısınız. B12 ölçümleri yaptırarak vitaminde eksiklik çıkarsa bunları takviyelerle kapatmak için çalışmalısınız. Egzersiz ve spor yapmalısınız. Eğer sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bırakmalısınız. İyot yönünden zengin gıdalar ile beslenmeye özen göstermelisiniz. Yeşil sebze, et ve tavuk gibi yiyeceklere sofranızda mutlaka yer açmalısınız. Kahvelerden, asitli ve baharatlı yiyecek içeceklerden uzak durunuz. Kısacası sağlıklı bir yaşam için ne kadar olumlu adım atarsanız beyazlamaları o kadar geciktirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net