Bilgii.net

Sakal Ne Zaman Çıkar? Yaş Yaş Sakal Çıkmaması

10.10.2018
Sakal Ne Zaman Çıkar? Yaş Yaş Sakal Çıkmaması

Sakal ne zaman çıkar? sorusunu sorduğumuz zaman çeşitli kriterleri de değerlendirerek sakalın ne zaman çıkacağını tespit edebilmemiz mümkündür. Genel olarak sakal çıkma zamanı ergenlik yaş aralığı olan 16-21 yaş aralığını kapsamaktadır. Bu aralıkta vücudunuzun üretmiş olduğu testesteron ve ona bağlı olarak gelişen di hidro testesteron hormonunuz (Dht hormonu olarak geçer) üzerinde büyük gelişmeler yaşanacağı için, sakallarınız da bu gelişmeden etkilenecektir. Halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine, sakalların uzama oranı, jilet vurma ile alakalı değildir. Sakal uzama oranı, genetik ve kalıtsal, stres gibi olgulara bağlıdır. Yaş aralığınız 16-21 yaş aralığında ise sakalınızın uzama hızı  yönünde endişe edilecek bir konu yoktur. Ergenlik dönemi içinde sakallarınız zamanla uzayacak ve güçlenecektir. Belirli yaşlara göre sakal oluşumu hakkında toparladığımız bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz. Umuyoruz ki zamanında ve dengeli bir şekilde oluşan sakallarınız ile tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Yaşım 15 Sakalım Çıkmıyor

“Yaşım 15 sakalım çıkmıyor” diye üzülmeyin. Ergenlik dönemi olarak da sayılabilecek olan 15 yaş, sakal ve bıyık oluşumunun yeni yeni ortaya çıktığı dönemlerden biridir. Zaman içinde hormonal düzeyiniz dengelenerek sakal oluşumunuz başlayacaktır. Gür ve sert şekilde çıkan sakallarınıza böylelikle şekil verebilir, imajınızı oluşturabilirsiniz.

Yaşım 16 Sakalım Çıkmıyor

“Yaşım 16 sakalım çıkmıyor” diye endişe ediyorsanız, sakal çıkış zamanınızın başlangıcında olduğunuzu ve zaman geçtikçe hormonal olarak geliştiğiniz için sakallarınızın çıkacağını belirtmek isteriz. Sakallarınızın çıkması için biraz daha sabretmelisiniz.

Yaşım 17 Sakalım Çıkmıyor

Yaşım 17 sakalım çıkmıyor sorusunun pek çok cevabı olabileceği gibi, ergenlik döneminin başında olan bireyler için endişe edilmesi gereken bir konu olmadığı da aşikardır. 16-21 ergenlik yaş aralığında olan 17 yaşındaki bireylerin, testesteron oranı arttıkça sakallarının da aynı oranda çıkış oranı da artacaktır.

Yaşım 18 Sakalım Çıkmıyor

Yaşım 18 sakalım çıkmıyor dediğimiz zaman genel olarak testesteron hormonumuzun oranı hakkında bilgi sahibi olmak için doktora danışabiliriz. Sakal gelişimine en çok katkısı olan testesteron hormonunun seviyesi, sakallarınızı büyük oranda etkiler. Ergenlik zamanındaki hormonal faaliyetlerin, vücuda çeşitli etkileri olduğu gibi sakalları da etkilediği gerçeği aşikardır.

Yaşım 19 Sakalım Çıkmıyor  

Yaşım 19 sakalım çıkmıyor diyen bir bireyseniz, genetik olarak sakal çıkma oranınıza ve stres oranınıza dikkat etmeniz gerekebilir. Genetik yatkınlık anlamında ve stres seviyeniz yönünden herhangi bir sorun yoksa doktora danışmanız önerilir. Stresin, uyku düzeninin  hormonal olarak sakal seviyenizi etkileyebileceği de unutulmamalıdır.

Yaşım 20 Sakalım Çıkmıyor  

Yaşım 20 sakalım çıkmıyor diye düşünüyorsanız, endişe etmeyin. Güçsüz tüy yapısı ve düşük dht hormonunuzun sakal çıkmasına engel olacağı bilindiği için, bu konulara dikkat etmek gerekir. Doktorunuzun tavsiye ve tedavi önerileri ile gür ve sert sakallara ulaşmanız mümkündür.

Yaşım 21 Sakalım Çıkmıyor

Eğer yaşım 21 sakalım çıkmıyor diyorsanız cilt dokturuna başvurmanızı öneririz. Ergenliğin son zamanlarına denk gelen 21 yaşına kadar sakal çıkmama durumu, hormonal yönden eksiklik ya da bozukluktan kaynaklanıyor olabilir. Dht hormonunuzun seviyesi ile doğru orantılı olarak ilerleyen sakal çıkma olayı, dht hormonunun azlığından dolayı seyrek ya da hiç çıkmama şeklinde kendini gösterebilir.

Eğer sakalınız beyazlıyor ise Sakal Niye Beyazlar konumuzu inceleyin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Vedat Yıldız dedi ki:

    Merhabalar ben 98 doğumluyum ama bir tek kıl bile çıkmıyor acaba nedir sorun ne gibi ilaçlar tasfiye edersiniz

Bilgii.net