Bilgii.net

Sağlıklı Saçlar İçin En Gerekli Vitaminler

25.11.2018
Sağlıklı Saçlar İçin En Gerekli Vitaminler

Sağlıksız saçlar sadece kadınların değil erkeklerin de karşılaştığı bir durumdur. Hepimiz saçlarımızın sağlık ve gür görünmesini çok isteriz. Fakat sağlıklı saçlara sahip olmak kendiliğinden veya kozmetik ürünlerle olabilecek bir şey değildir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için kullandığımız saç ürünleri de önemlidir ancak saçlarımızın, cildimizin hatta tırnaklarımızın bile sağlıklı olabilmesi için ilk olarak beslenme alışkanlıklarımızdaki yanlışklıkları düzeltmemiz gerekir. Eğer beslenme şeklimizde bir takım yanlışlıklar varsa ve yetersiz besinler alıyorsak bu durum saç sağlığımızı da olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı saçlarımız bazen çok solgun görülebilir veya erkenden beyazlayabilmektedir. Ancak beslenme şeklinizi düzeltip doğru ve yeterli besinleri, vitaminleri aldığınız taktirde saçlarınız daha estetik, sağlıklı bir görünüme sahip olur.

Folik Asit Vitamin B9 veya Folat

Folik asit saç dökülmelerine karşı alınması gereken en etkili vitaminlerden bir tanesidir. Folik asit karmaşık bir kimyasal yapısına sahiptir. Bu yüzden vücudumuzun fonsiyonları açısından iyi çalışması için önemli bir yere sahiptir. Folik asit hem dokuların gelişimi açısından hem de hücre fonksiyonlarının düzgün bir şekilde işlemesi açısından yardımcı  olmaktadır. Ayrıca, eğer saçlarınız dökülüyorsa yada erkenden beyazlamışsa bunun sebebi folik asitin eksik olmasıdır. Bu yüzden, folik asit kullanarak sağlıklı ve daha az dökülen saçlara sahip olabilirsiniz.

En iyi folik asit kaynağı olan gıdalar: Brokoli, mısır, portakal, hububat, et ve yeşil yapraklı sebzeler.

C Vitamini Askorbik Asit

C Vitamini vücuttaki kan dolaşımını arttırma da yardımcı olan bir vitamindir. Saç derisi de olmak üzere vücuttaki kan dolaşımını sağlar. Böylece saçlarımızın daha hızlı ve kolay bir şekilde büyümesinde yardımcı olur. Bunlara ek olarak, saçların beyazlamasına ve dökülmesine de karşı önemli bir role sahiptir.

En iyi C vitamini kaynağı olan gıdalar: Yeşil ve kırmızıbiber, kivi, brokoli, turunçgiller ve maydanoz.

A Vitamini

Saçların dokusunun parlaklığını sağlayan ve saç dökülmelere karşı en önemli antioksidanlardan biridir. Saçlarınıza parlaklık verir ayrıca saçlarınızı kökünden sonuna kadar kuru hava etkisinden korur. Ayrıca a vitamini saç dökülmelere sebep olan stresle mücadele konusunda önemli bir rolü vardır.

En iyi A vitamini kaynağı olan gıdalar: Karaciğer, harahindiba, havu., brokoli, patates, ıspanak, lahana ve kavun.

Biyotin Vitamin B7 veya Vitamin H

Saçların gelişimi için en önemli vitamin Biyotindir. Bu vitamin keratin üretmektedir. Keratin eksikliği olan insanlarda genellikle saç dökülmesi veya beyazlaşma görülmektedir. Bundan dolayı biyotin eksikliği olan kişiler bu vitamine sahip olan gıdaları tüketerek saç dökülmesiyle savaşabilirler. Ayrıca biyotin saçın yapısını güçlendirir ve kırılmalara karşı korur.

En iyi biyotin kaynağı olan gıdalar: Pazı, çiğ yumurta sarısı, karaciğer, dut, yeşil yapraklı sebzeler ve fıstık.

Vitamin B12

B12 Vitamini saçlarımızın gelişimi için ikinci en önemli bir vitamin çeşitidir. Bu vitamin DNA oluşumınu da etkilemektedir. Hatta, vücudumuzun en önemli hayati fonsiyonlarından biri olan oksijen ve oksijeni sağlayan kırmızı kan hücrelerinin de oluşumunu sağlamaktadır. Saç köklerimiz de diğer organlarımız gibi oksijen duymaktadır. Saç köklerimiz oksijen alamadığı durumlarda saç kökünün ölmesine sebep olur ve saçlarımızın dökülmesine, beyazlamasına ve çok yavaş büyümesine neden olur.

En iyi B12 vitamini kaynağı olan gıdalar: Karaciğer, istiridye, midye, ahtapot, uskumru, yengeç, dana eti ve peynir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net