Bilgii.net

Sağlıklı Bir Uyku İçin Dekorasyon Önerileri

11.10.2018
Sağlıklı Bir Uyku İçin Dekorasyon Önerileri

Sağlıklı bir uyku için dekorasyon önerileri, uyku kalitenizin gündelik yaşamınıza olan etkilerinden dolayı  en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Hayatımızın üçte birinin uykuda geçtiğini düşünürsek, uyku zamanımızı geçireceğimiz alanın dekorasyonu konusunda bilinçli bir şekilde düşünmemiz gerekir. Çeşitli ufak detaylar ile büyük değişimler yaşayabileceğimiz sağlıklı uyku dekorasyon önerileri ile güne daha zinde başlayabileceğimiz gibi, işleriniz ve gündelik yaşamınızdaki veriminiz de artacaktır.

Aydınlatma

Aydınlatma konusu, sağlıklı bir uyku için dekorasyon önerileri olarak en başta konuşulması gereken konulardandır. Odanızı aydınlatan ışığın parlaklığına dikkat etmelisiniz. Eğer imkanınız varsa ışık şiddeti ayarlanabilen lambalardan almanızı öneririz. Bunun yerine de baş ucu lambası da seçebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Planlama

Odanızın dekorasyonunu değiştirmeden önce mutlaka odanızı gözlemlemeniz ve gerekirse dekorasyondan önce tesisat işlerine odaklanmanız gerekmektedir. Tesisat olarak baktığımızda odanın ses ve ısı yalıtımı konularına dikkat etmeniz ideal olacaktır. Tesisat işlemi bittikten sonra dekorasyon konusunda karar verme, planlama ve uygulama şeklinde ilerlemelisiniz. Rahatlatıcı yatak odası dekorasyonu için gerekli bütçeyi oluşturup, uygun ve gerekli olan malzemeleri aldıktan sonra, yatak odanızı yeniden tasarlamaya başlayabilir, yatak odanızda geçirdiğiniz zamanın daha huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Perdeler

 Odanızın karanlık olma oranı hem uykuya dalmanıza yardım ettiği gibi, hem de hormonal anlamda vücudunuza faydası olacağından, karanlık ya da yarı karanlık ortamlarda uyumanızı tavsiye ederiz. Kalın kumaşlı perdeler kullanabileceğiniz gibi, karartma perdeleri kullanarak da odanızın karanlık bir hale bürünmesini sağlayabilirsiniz.

Cep Telefonları

Odanızın tasarımında sağlıklı bir uyku için dekorasyon önerilerine dikkat ederken, uykuya dalacağınız sırada telefonunuzu mümkünse yatacağınız odaya almamayı deneyebilirsiniz. Telefon kadar zararlı olan bilgisayar, tablet gibi diğer elektronik eşyaların da yatacağınız odada bulunmaması , vücudunuz ve uyku düzeniniz üzerinde olumsuz etkileri olacaktır.

Oda Rengi

Odanızda rahatlatıcı dekorasyon önerisi olarak verilecek en temel kısım, şüphesiz ki yatak odası duvar rengi olarak tanımlanabilir. Rahatlatıcı renkler olarak anılan ve bu özelliklerinden dolayı sıkça tercih edilen açık pembe, mavi, beyaz, açık gri tonları, odanızda istediğiniz ve aradığınız sağlıklı uykuya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Oda Sıcaklığı

  Odanızın sıcaklığının fazla olması sizi yanıltmasın. Gündüz sıcaklığından 5 ile 10 derece düşüklükteki sıcaklıklarda uyumak sağlığınız açısından daha yararlıdır. Soğuk olan ortamlarda uykuya daha hızlı geçildiği ve daha derin bir şekilde uyunabildiği gözlemlenmiştir.

Yatak

Yatak yumuşaklığı elbette önemli bir kriterdir ama omurga bölgenizi desteklemiyor ise ve tampon dengesi bulunmuyorsa, yatak seçimi anlamında sağlıklı bir uyku için yeterli değil demektir. Yatak seçiminizi yaparken, bel ve omurga dostu bir yatak seçmenizi öneririz. Seçeceğiniz yatağın özelliklerine dikkat ederek, bütçenize uygun bir yatak seçmeniz, uyku kalitenizi iyileştirerek, uyandığınız zaman da daha kaliteli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Yastık Seçimi

Yatak seçimi kadar, yastık seçiminizin de kalitesi uyku kalitenizi belirlemektedir. Seçeceğiniz yastığın boyun bölgenizi desteklemesine özen gösteriniz. Ortopedik yastıklara bakmanızı öneririz. Anti bakteriyel ve doğal kumaşlardan imal edilmiş yastıklar kullanabileceğiniz gibi, mavi ve beyaz renkli yastık renkleri de uykuya dalmanıza yardımcı olacak unsurlardan birisi olarak görülebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net