Bilgii.net

Sağlıklı Balık Pişirme Yöntemleri – Lezzetli Balıklar Hazırlayın

12.10.2018
Sağlıklı Balık Pişirme Yöntemleri – Lezzetli Balıklar Hazırlayın

Sonbahar geldi, mevsimlerden balık! Hem omega – 3 yağ asitleri bakımından zengin hem de insan sağlığına olan sayısız faydaları ile bilinen balık sofralarda yerini almaya başladı. İnsan vücudunun üretmediği ve mutlaka dışarıdan takviye olarak alınması gereken omega – 3 yağ asitleri en çok balıkta bulunur ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Çocukların ve yetişkinlerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir besin olan balığı pişirirken besin değerlerini yeterince koruyabiliyor muyuz? Veya bahsedilen insan sağlığına yararlı olan omega – 3 yağ asitlerinin hangi balık çeşitlerinden daha fazla temin edebileceğimizi? Ya da hangi balık çeşitlerini neden fazla tüketmememiz gerektiğini? Gerek çeşitlerine göre balık pişirme yöntemleri gerekse balık kızartmanın püf noktaları olsun sürekli araştırılan konu başlıkları içerisinde yer alırken, acaba bahsedilen bu yöntemlerin sağlıklı balık pişirme yöntemleri ile birebir örtüşüp örtüşmediği konusunda ne kadar bilgimiz var?

Ülkemizde balık tüketiminin oldukça düşük ve bu durum kıyı bölgelerden uzaklaştıkça daha da belirginleşiyor. Türk kültürünün özellikle kırmızı ete olan yatkınlığı, balık ile arasına bir mesafe koymasına sebep olmuş. Bu durum da insanların balığa yabancılaşmasına sebep olmuş ve bu durumu balığı pişirme yöntemlerine de ister istemez yansıtmışlardır.

Sağlıklı Pişirme Önerisi

Öncelikle sağlıklı balık pişirmenin yöntemlerinden en önemlisinin balığın besin değerlerini kaybetmeden uygulanan yöntem olduğunun altı çizilmelidir. Balığın mevsiminde tüketiminin her zaman daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Fakat balık pişirme tercihlerimiz, işin kolayına kaçma eğilimimiz balıktan alacağımız besin değerlerinin kaybına sebep olabiliyor. Balık pişirmenin en yaygın yöntemlerinden biri olan kızartma yöntemi balığın besin değerinin kaybına neden oluyor. Çünkü bu pişirme yöntemi un ve yağ kullanımını gerekli kılıyor ve bu da balıktan alınacak olan faydanın azalmasına sebep oluyor. Sağlıklı balık pişirmenin yöntemi, fırında balıktan geçiyor. Fırında balık pişirmek, hem hafif oluşu hem de daha sağlıklı bir yöntem olması sebebiyle eğilimlerin bu yöne kayması önem taşıyor. Yağlı balıkların ızgara yöntemi ile pişirilerek tüketilmesi de önerilen bir sağlıklı balık pişirme yöntemlerinden bir diğeri. Birçok balık, ızgarada pişirilmek için uygun olmakla birlikte, çipura, levrek, alabalık, lüfer, kalkan, sardalya ve hamsi gibi balık çeşitleri bunlardan bazılarıdır. Ayrıca balığı buharda pişirmek de sağlıklı balık pişirme yöntemleri arasında hatırı sayılır bir yere sahip.

Peki, balığı pişirdik fakat tercihimiz bizim için maksimum faydayı sağlayacak balık çeşidinden yana mı kullandık? Somon, uskumru, ringa, sardalye, samur balığı, hamsi ve çiftlik istiridyeleri omega – 3 yağ asitleri bakımından en zengin olan balık çeşitleridir. Balık pişirileceği zaman tercihin bu türlerden yana kullanılması sağlığa açılacak kapının anahtarıdır. Ayrıca bazı balık türlerinin özellikle de derin denizlerde yetişen balıkların yüksek oranda cıva içerdiğini de belirtelim. Özellikle cıva zehirlenmesi riski sebebiyle gebelik döneminde kadınların tüketiminden kaçınması gereken balık türleri köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumrudur.

Balık Faydaları

Balık içeriğindeki omega – 3 yağ asitleri ile kalp – damar sağlığına dost, göz sağlığı için olmazsa olmaz, kan şekeri düzenleyici, bağışıklık sistemi koruyucu, zekâ gelişimine faydalı, hücre onarıcı, Alzheimer riskini düşürücü ve eklem ağrılarına faydalı bir rol oynuyor. Sayılan tüm bu faydalar ışığında balığın özellikle de sezonunda sofralarda yer alması gerektiğini ve sağlıklı balık pişirme yöntemlerinin her daim tercih edilerek alınabilecek maksimum faydanın sağlanmasının önemle gözetilmesi gerektiğini ifade edebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net