Bilgii.net

Sağ Kulak Çınlaması Nedir? Ne Anlama Gelir ve Tedavisi

12.10.2018
Sağ Kulak Çınlaması Nedir? Ne Anlama Gelir ve Tedavisi

Dışarıdan ses veya herhangi bir sesli uyarı olmamasına rağmen kulakta uğultu, hışırtı, vınlama’ cızırtı veya şu gürültüsü gibi seslerin duyulmasına kulak çınlaması denilmektedir. Ortalama 100 kişiden 10’unda görülen bu rahatsızlık, teknolojinin gelişmesiyle daha da artış göstermiştir. Özellikle cep telefonu ile uzun süre konuşmak veya kulaklıkla müzik dinlerken müzik sesinin yüksek olması da kulak çınlamasına zemin hazırlamaktadır. Kulak çınlamasına bu tür basit nedenler sebep olurken aynı zamanda, beyin tümörü gibi bir hastalık da kulak çınlamasının nedeni olabilmektedir. Kulak çınlamasının başka birçok nedenleri bulunmaktadır. Yazımızın devamında sağ kulak çınlaması nedir ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kulak Çınlaması Nedir, Neden Olur?

Tıp dilinde ‘tinnutus’ olarak adlandırılan kulak çınlaması, beyinde veya kulakta aslında olmayan seslerin duyulması rahatsızlığıdır. Kulak çınlaması; beslenme bozukluğunun, hipertansiyonun, beyin tümörünün, depresyon gibi pek çok hastalığın habercisi niteliğindedir. Yüksek sese maruz kalmak, çok yüksek sesle müzik dinlemek, yüksek veya düşük tansiyon, şeker hastalığı, iç kulakta yer alan sinirlerde meydana gelen zedelenme sağ kulak çınlamasına neden olmaktadır. Bunun yanında, yaşlanma, şeker hastalığı, kulak kiri, beyin hastalıkları, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri, kulak zarında delinme, kulak bölgesine darbe alınması, boyun kireçlenmesi, B12 vitamini eksikliği ve kulakta tıkanıklık olması gibi birçok neden sağ kulak çınlaması nedenleri olarak bilinmektedir.

Sağ Kulak Çınlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Farkı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kulak çınlamasının artarak dayanılmaz boyuta gelmesi durumunda Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Doktor bazı testler yaparak çınlamanın hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektedir. Test sonuçlarına göre bazı ilaç tedavilerine başlanmaktadır. Bu ilaçlar damar genişletici ilaçlardır. Kulak çınlaması tedavisinde maskeleme yöntemi de sıklıkla kullanılmaktadır. Maskeleme tedavisinde çınlamayı engelleyen cihazlar işitme cihazına eklenmekte ve hastanın çınlamayı duyması engellenmektedir. Bu tedavi birçok hasta için uygulanmaktadır.

Kulak çınlaması için lazer uygulamasından da bahsedilmektedir. Lazer tedavisinde kısa süreli iyileşmeler sağlanmasına rağmen uzun süreli sonuçlar alınamamaktadır. Henüz kulak çınlamasını durduran kesin tedavi olarak gösterilmemektedir. Bunun yanında çınlama terapisi olarak adlandırılan tedaviler de uygulanmaktadır. Arka planda rahatsız edici olmayan bir müziğin dinletilmesiyle kulak çınlaması geri plana atılmakta ve unutturulmaktadır. Dikkat başka yöne odaklandığından kulak çınlamasını hasta fark etmemektedir. Terapi hastaya uygulanan bazı testler sonucunda ve hastanın terapiye devam etme gereği duymadığı zaman sonlandırılmaktadır. Çınlama terapisinde %45 oranında rahatlama sağlanmaktadır.

Kulak Çınlamasını Azaltacak Etmenler Nelerdir?

Woman holding hands over ears, looking down with furrowed brow

Günlük hayatta sık sık tüketilen kafein içeren gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Alkollü içeceklerden de uzak durulmasında fayda vardır. Sigarada bulunan nikotin, iç kulaktaki yapılara kan akışını azalttığından dolayı sigara da tüketilmemelidir. Stresli bir yaşamdan ve ortamlardan uzak durulmalıdır. Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak ve tedavinin faydalı olup olmadığını takip etmek gerekmektedir. Eğer tedavi işe yaramıyorsa ilaçların azaltılması gerekmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapılması kulak çınlamasının geçmesi için yardımcı olacaktır.

Boynu gerecek sporların yapılmaması gerekmektedir. Yüksek sese maruz kalmamak gereklidir. Kalınması gereken durumlarda kulak tıkacı kullanılmalıdır. Kulak çınlaması yaşandığında dikkat başka yönlere çekilerek kulak çınlamasına fazla odaklanmamak gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net