Bilgii.net

Safra Kesesi Taşı Neden Olur, Nasıl Geçer?

12.10.2018
Safra Kesesi Taşı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Safra kesesi vücutta karaciğerin altında yer alan bir kesedir. Boyut olarak oldukça küçüktür. Görevi ise, karaciğerde üretilen safrayı kendi içerisinde depolamaktır. Fakat bazı kişilerde safra kesesi içerisinde taşlar oluşmaktadır. Genel itibari ile zararsız kabul edilen bu taşlar kişilerde mide bulantısına sebep olur. Daha da ilerisi ağrı yapar ve kişinin acı çekmesine sebebiyet verir.

Safra kesesinin içinde bulunan 3 mm ya da daha büyük oluşan taşlara tıp dilinde safra taşı adı verilir. Daha küçükleri ise safra çamuru diye adlandırılır.

Safra Kesesi Taşı Neden Olur?

Vücudun en önemli organlarından bir tanesi olan karaciğer günlük yaklaşık olarak 1 litre kadar safra üretir. Kişinin açlık durumunda ise üretilen safra, safra kesesi içerisinde toplanır. Yemek yeme durumunda ise safra tekrardan içindeki safrayı karaciğere aktarır. Bunu yapmasındaki sebep ise besinlerin sindirimini sağlamaktır. Safranın içerisinde kolesterol ve çeşitli tuzlar mevcut olup bunlar arasındaki denge sağlanmazsa safra içerisinde önce safra çamuru ardından da safra taşı oluşur.

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Nedir?

Safrada oluşan taşlar genelde safranın iltihap kapmasına ve bu sebepten dolayı ağrımasına yol açar. Safra kesesi ağrısı karnın üst kısmında kendini gösterir. Karnın üst kısmına şiddetli bir ağrı saplanır. Aynı zamanda kusma, ishal ve yüksek ateş de baş gösterir.

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi ağrısının birçok belirtisi vardır. Omuz ağrıları safra kesesi ağrısının belirtisi olabilir. Özellikle iki omuz arasında oluşan şiddetli ağrılar ve kramplar safra kesesi ağrısının belirtisidir. Şiddetli karın ağrısı, karın üst sağ kısmında oluşan ağrı dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.

Kişi halsizlik hissediyor, mide bulantısı yaşıyorsa, baş dönmesi ya da nefes darlığı gibi rahatsızlıklar duyuyorsa derhal doktora gitmelidir. Mide ekşimesi, midede oluşan yanma, ağrı gibi durumlar, midede şişkinlikte safra kesesi ağrısı belirtisi olabilir.

Bunların yanı sıra yağlı yemeklerden sonra oluşan aşırı ağrı da safra kesesi ağrısının belirtisidir.

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Nasıl Geçer?

Safra kesesinde oluşan ağrının sebebi safra kesesi taşı ise bu durum doktor tarafından belirlenip ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Günümüzde tıbbi olarak doktorların en çok tercih ettikleri yol ERCP yöntemi olmaktadır.

ERCP yöntemi diğer yöntemlerden farklıdır. Hastaya anestezi verilmez. Gastroskopi yöntemi ile sakinleştirilir ve uyutulur.  Daha sonra ağız yoluyla işleme devam edilir. Endoskopi yöntemi ile ağızdan girilir ve 10 ya da 15 dakika gibi kısa bir sürede safra kesesi içindeki taşlar alınır ve işlem tamamlanır. Sonrasında hasta 1 saat içinde taburcu edilebilir.

Bir başka tedavi yöntemi ise, safra kesesine açık cerrahi müdahale ile girilir ve taşlar temizlenebilir.

Safra Kesesi Taşının Yol Açtığı Sorunlar

Safra kesesinde oluşan taşlar, safra yolunu tıkabilir ve bu sebepten dolayı safra kesesinin boşalmasına engel olabilir. Bu sebepten dolayı safra kesesinde ağrı oluşur. Bu ağrı sadece karnın üst sağ kısmında hissedilmez, göğüs kafesinde ve omzun iki arasında da hissedilir. Üstelik taşlar safra kesesi kanallarında iltihaplanmaya sebep olur. Bu durumda da yine şiddetli ağrılar görülür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net